Turaidas muzejrezervāta krājumu papildinājusi reta 18.gadsimta beigu gravīra ar Vidzemes ģenerālgubernatora, arī Siguldas muižas īpašnieka, Georga Brauna portretu.

Georgs (Džordžs) Brauns dzimis 1698.gada 15.jūnijā senā īru aristokrātu ģimenē. 1730.gadā G.Brauns iestājās Krievijas armijā un jau 1734.gadā Dancigas ieņemšanas laikā apliecināja savu karavadoņa talantu. Pēc daudzām cīņām 1762.gadā G.Brauns atstāja militāro dienestu un tika iecelts par Vidzemes ģenerālgubernatoru. No 1775. līdz 1783.gadam Brauns bija Vidzemes un Igaunijas ģenerālgubernators, bet kopš 1783.gada, atbilstoši vietvaldības likumam, pārņēma štāthaltera jeb zemes pārvaldnieka pienākumus.

Siguldas muiža G.Brauna īpašumā nonāca 1761. gadā, kad viņš kopā ar Jaunķempes muižu to nopirka no sievas brāļa, Austrijas ģenerāļa Franča Morica de Lasī. Bez abām minētajām muižām Braunam piederēja arī Veru muiža Igaunijā, Gāles muiža pie Siguldas un Paltmales muiža pie Līgatnes, kā arī īpašumi Kurzemē – Baltā muiža, Pienava un Džūkste.

Georgs Brauns nodzīvoja 94 gadus un nomira 1792.gada 18.septembrī. Viņš  apbedīts Skaistkalnes katoļu baznīcas kapenēs. Siguldas īpašumu pēc tēva nāves mantoja G. Brauna dēls no otrās laulības Johans Georgs II (1768–1827). Turaidas muzejrezervāta iegādātā vara gravīra ir rets mākslas darbs. Tā autors ir gravieris Johans Ernsts Mansfelds, kurš portreta daļā izmantojis Aleksandra Statina 1778.gadā darinātu zīmējumu. Atbilstoši klasicisma laikmeta estētikai gravīra veidota kā izvērsta alegoriska kompozīcija, kurā ovālā medaljonā attēlotais Brauna portrets novietots uz akmens postamenta nosacītas ainavas fonā. Gravīras kreisajā pusē attēlota sieviete antīkā tērpā – pilnības un miera alegorija –, kuras kreisā roka atbalstīta uz postamenta un tur pārpilnības ragu – labklājības un devīguma simbolu. Līdzās sievietei attēlots lauva – spēka un taisnīguma alegorija. Virs Brauna portreta attēlots lidojošs puisītis – putto, kas rotā medaljonu ar ozollapu vītni, bet uz postamenta malas novietoti svari – taisnīguma alegorija. Postamenta priekšējā plaknē iegravēts uzraksts (citāts no Ovīdija «Metamorfozēm»): NON ILLO MELIOR/ QVIS QVAM,/ NEC AMANTIOR ÆQVI/ VIR FVIT. / OVID. Un šis pravietojošais cilnis vēsta - pats krietnākais no mirstīgajiem bija šis vīrs. 
 

 

Informāciju sagatavoja
Turaidas muzejrezervāta galvenā speciāliste
Ina Līne