Pagājušo sezonu maijā Siguldas pagasta kultūras nama Tautas lietišķās mākslas (TLM) studija „Vīgrieze” beidza ar Siguldas novada pedagogu vaļasprieku darbu izstādes „Mēs protam arī tā …” iekārtošanu Siguldas pagasta kultūras nama izstāžu zālē.
Savukārt, tikmēr visu maija mēnesi TLM studijas „Vīgrieze” ilggadīgā dalībniece, tautas daiļamatu meistare Ilga Bane , pateicoties Gulbenes rajona Rankas pagasta kultūras nama direktores Mudītes Šnē un pagasta vadības atbalstam, viesojās Rankā ar gobelēnu personālizstādi „Ilgas…”, kurā pirmo reizi tika izstādīti Siguldai veltītie darbi – Siguldas pilsdrupas, skats pāri Gaujai uz Turaidas torni un tilts pāri Gaujai. Ņemot vērā to, ka izstāde bija plaši apmeklēta gan no vietējo iedzīvotāju puses, gan apkārtējo pilsētu – smilteniešu, gulbeniešu un alūksniešu, un pagastu iedzīvotāju puses divu nedēļu vietā izstāde tika pagarināta līdz mēneša beigām. Tam sekoja veiksmīga sadarbība ar Emīla Dārziņa muzeja „Jāņskola” direktori Ievu Čaklo un visu vasaras sezonu tautas daiļamatu meistares gobelēni bija skatāmi muzeja izstāžu zālē.
Laikā no 18. jūnija līdz 16. augustam Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūra sadarbībā ar Latviešu tautas mākslas savienību un valsts aģentūru „Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs” rīkoja II Starptautisko tautas lietišķās mākslas izstādi „Zīmes tautas lietišķajā mākslā”, kurā piedalījās arī mūsu studijas dalībnieces ar saviem darbiem. Šī izstāde atšķīrās ar to, ka tika radīts visu Latvijas TLM studiju kopdarbs – sienas panno, kur katra studija piedalījās ar savu darbiņu. Rezultātā tika radīts ļoti interesants dekors, kurā bija redzama studiju daudzveidība un katras raksturīgākās iezīmes. Tā kā izstādes tēma bija saules zīme TLM studijas „Vīgrieze” tautas daiļamatu meistare Aina Erte speciāli šai izstādei izšuva 9 saules zīmes. Izstādes skatītājus priecēja arī citi meistares smalkie izšuvumi. Daļa studiju dalībnieču bija gatavojušās un darinājušas darbiņus, lai festivāla laikā piedalītos amatnieku tirgū, kas notika Rīgā Festivāla sētā Vērmanes dārzā.
Pateicoties Siguldas novada domes atbalstam, studijas dalībniece Ineta Eriksone piedalījās Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūras un Latviešu tautas mākslas savienības organizētajā vasaras adīšanas nometnē „Cimdu adīšanas tradīciju saglabāšana”, kas notika Mazsalacas Kultūras centrā. Nometnes laikā notika lekcijas par cimdu raksta kompozīcijas veidošana, krāsas un raksta saskaņa cimdos, latviešu cimdos izmantotas adīšanas tehnikas, cimdu adīšanas tradīciju vēsture, krāsošana ar augu krāsvielām, kā arī praktiskās nodarbības, kuras vadīja TLM studija „Mazsalaca” dalībniece, Tautas daiļamata meistare Rasma Āboltiņa, kura šobrīd vienīgā zināmā meistare, kura cimdus ada īpašā dubultadījuma tehnikā. Šī projekta rezultātā tapa ceļojoša tematiska tautas lietišķās mākslas izstāde „Cimdiņš”. Šajā izstādē ar saviem darbiem piedalījās TLM studijas „Vīgrieze” dalībnieces tautas daiļamata meistare Alīda Linde un Laila Olte.
Tikpat darbīgu kā vasaru plānojam arī jauno sezonu. 3.oktobrī TLM studija „Vīgrieze” atklāja jauno sezonu ar pirmo kopā sanākšanu, uz kuru bija aicināti ne tikai jau esošie studijas dalībnieki, bet tika gaidīti jauni dalībnieki. Saglabājot tradīcijas, uzsākta gatavošanās tradicionālajai Ziemassvētku izstādei, kaldināti plāni ne tikai šai sezonai, bet arī turpmākajiem gadiem. Bet, lai to visu paveiktu un sasniegtu, studijas dalībniekiem katru pirmdienu notiks teorētiskās mācības aušanas teorijā, kā arī teorētiskas un praktiskas nodarbības cimdu adīšanā, kur iegūtajā pieredzē dalīsies vasaras adīšanas nometnes dalībniece Ineta Eriksone un mūsu studijas pieredzējušās dalībnieces.
Studijas vadītāja Irita Lukšo
Warning: Undefined array key "cookies_done" in /var/www/vhosts/sigulda.lv/httpdocs/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 4
NULL
Warning: Undefined array key "cookies_all" in /var/www/vhosts/sigulda.lv/httpdocs/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 5
NULL