Siguldas Valsts ģimnāzijas un Mūzikas skolas apvienotajam skolēnu pūtēju orķestrim „Sudrabskaņa” maija vidū applaudēja Holandē. Pēc pirmā vakara iepazīšanās koncerta tā apmeklētāji piecēlās kājās un pavadīja siguldiešus ar skaļiem applausiem.  

 Pirms diviem gadiem „Sudrabskaņas” diriģents Andris Muižnieks tikās ar holandiešu diriģentu Bertu Langeleru un vienojās par iespēju siguldiešiem koncertēt Holandē. Pēc gada jau nāca konkrēts piedāvājums par 2008.gada maiju, un ar to brīdi sākās gatavošanās braucienam. Paralēli Dziesmu svētku programmai tika gatavota arī programma, kura jāatskaņo divos koncertos Holandē. Diemžēl maija vidus ir ieskaišu un eksāmenu laiks un vairāki orķestra dalībnieki bija spiesti atteikties no iespējas doties uz Holandi, līdz ar to orķestra sastāvā tika iekļauti vairāki bērni no jaunākās grupas orķestra un viņiem tā bija debija „Sudrabskaņā”.
 
Brauciens

14.maija vakarā bērni pulcējās pie Siguldas Valsts ģimnāzijas, un sākās ceļojums. Patīkami bija izjust Šengenas zonas priekšrocības, jo visām robežām braucām pāri bez apstājas. 16.maija vakarā orķestris nonāca Valkenburgā, kas atrodas netālu no Hāgas. “Mūs sagaidīja vietējais orķestris Valkenburg Harmony. Pēc vakariņām sekoja abu orķestru mēģinājums gaidāmajam koncertam,” stāsta orķestra dalībnieki.

 Pirms koncerta bērni vēl paspēja iepazīties ar ģimenēm, pie kurām viņiem bija sarunātas naktsmājas. Par šādu iespēju, ciemoties viesģimenēs, var teikt tikai labu, jo tiešs kontakts ar holandiešiem ļauj labāk iepazīt vietējo kultūru un paražas, kā arī tā ir iespēja iegūt jaunus draugus.
 

Sestdiena 17.maijā iesākās ar ekskursiju slavenajos Holandes tulpju dārzos, taču par nožēlu, bijām trīs nedēļas par vēlu, tulpes jau noziedējušas. Atlika vien apskatīt muzeju par tulpju audzēšanas tradīcijām. Pēc tam devāmies uz Hāgu un apmeklējām Maduradam muzeju -Holande miniatūrā. Tas dod iespēju redzēt vienkopus visas Holandes ievērojamākās vietas un celtnes mērogā 1:25. Visbeidzot devāmies uz Holandes citadeli Amsterdamu. Divas stundas gan ir mazs laiks, taču pilnīgi pietiekami, lai sajustu grāmatās aprakstīto Amsterdamas elpu.

 
Koncerts

Pēc piesātinātās dienas gatavojāmies koncertam, kurš notika vietējā kultūras un sporta centrā. Par pārsteigumu mums, uz koncertu bija ieradušies vairāki simti klausītāju. Pirmie muzicēja Valkenburg Harmony, kā pirmo viņi atskaņoja „Dievs svētī Latviju”. Orķestra skanējums bija sabalansēts ar labu tembrējumu, labākajās holandiešu tradīcijās. Der pateikt, ka Holandē pūtēju orķestri ir ļoti populāri, un to skaits valstī pārsniedz 1000, salīdzinoši Latvijā ir ap 100 orķestru. „Sudrabskaņas” uzstāšanās tika uzņemta atzinīgi, bērni bija labi sagatavojušies un koncentrējušies. Visbeidzot tika atskaņoti kopēji izpildāmie skaņdarbi, pēc kuriem publika piecēlās kājās un ilgi aplaudēja abiem orķestriem. Koncerta beigās tika pasniegtas piemiņas balvas, un holandiešus siguldieši aicināja viesoties Latvijā. Ļoti iespējams, ka pēc diviem gadiem redzēsim un dzirdēsim Valkenburg Harmony Siguldā.

 18.maijā agri no rīta atvadījāmies no viesmīlīgās Valkenburgas un labu ceļa vēlējumu pavadīti, devāmies uz Zaltbommel, mazu pilsētiņu Holandes vidienē. Pilsētiņas centrā pirmie uzstājās vietējais orķestris. Var teikt, ka koncerts notika mazliet ekstremālos apstākļos, jo bija vēss un pūta ziemeļu vējš. Tomēr, par lielu brīnumu, klausītāji un skatītāji arī šajā mazpilsētiņā mūs sadzirdēja un pulcējās, lai skatītos un klausītos, kas tie tādi sabraukuši traucēt svētdienas mieru. Mūsu orķestris varonīgi izturēja vēja brāzmu radīto pārbaudījumu, skanējums bija labs, par spīti tam, ka daža laba muzikanta notis aizpūta pa gaisu vējš.
 

Jāpiebilst, ka gan Valkenburg Harmony, gan Zaltbommel orķestrus diriģē Berts Langelers, kurš , kā jau minēju, mūs uzaicināja uz Holandi.

 
Mājupceļš

Pēc koncerta devāmies uz Roterdamu, lai aplūkotu trešo lielāko pasaules ostas pilsētu. Daļa no bērniem izmantoja iespēju pabūt akvaparkā „Tropiccana”, tad sekoja mājupceļš. Vēl viens pieturas punkts ceļā uz mājām bija Berlīne. Salīdzinoši siltā diena bija kā radīta ekskursijai pa Berlīni, uzņēmīgākie orķestra dalībnieki, lai nebūtu jāstaigā kājām, izmantoja iespēju iznomāt velosipēdus un tādējādi salīdzinoši ātri varēja apskatīt Berlīnes ievērojamākās vietas. Vakarā noguruši sēdāmies autobusā, un pēc ilgas braukšanas 20.maija pēcpusdienā atgriezāmies Siguldā. Brauciens bija grūts, bet gandarījums par labu sniegumu koncertos, jauniegūtiem draugiem un redzēto, jādomā, atsvēra, ja ne visu, tad gandrīz visu .

 Paldies vecākiem un Jauniešu orķestru atbalsta biedrībai par atbalstu brauciena organizēšanā!
 
 

Informāciju sagatavojis:

Egils Šķetris