Sporta attīstība Siguldas novadā tiek virzīta atbilstoši Siguldas novada Sporta un aktīvās atpūtas attīstības stratēģijai 2012.–2017.gadam. Stratēģija tika izstrādāta 2011.gadā, iesaistot plašu sabiedrības loku – sporta biedrības, skolas un citus interesentus, un 2012.gada 9.martā apstiprināta ar Siguldas novada Domes lēmumu.
Par pamatu Sporta un aktīvās atpūtas attīstības stratēģijai kalpoja „Siguldas novada Attīstības programma 2011.–2017.gadam”, kuras ietvaros sporta attīstība Siguldas novadā ir noteikta kā viena no prioritārajām jomām.
Stratēģijas izstrādes mērķis bija apkopot ar sportu un aktīvu dzīvesveidu saistītos aspektus Siguldas novada Attīstības programmā, raksturot esošo situāciju sporta nozarē Siguldas novadā, noteikt prioritātes, attīstības mērķus, uzdevumus un turpmākās rīcības sporta nozares attīstībai Siguldas novadā.
Pamatojoties uz noteiktajām prioritātēm, sporta attīstībai tiek izvirzīti trīs mērķi – attīstīta sporta un aktīvās atpūtas infrastruktūra; attīstīts Siguldas novada bērnu un jauniešu sports; sporta aktivitāšu daudzveidības un kvalitātes paaugstināšana, kuru sasniegšanai tiek noteikti trīs galvenie uzdevumi ar kopumā 19 apakšuzdevumiem un 60 plānotām rīcībām. Ar Siguldas novada Sporta un aktīvās atpūtas attīstības stratēģiju 2012.–2017.gadam var iepazīties www.sigulda.lv un www.siguldassports.lv.
Kopumā pašvaldības finansējums sporta nozarei 2011.gadā bija Ls 247 958 (bez valsts mērķdotācijām Siguldas Sporta skolai), kas sastādīja 2,19% no kopējā Siguldas novada pašvaldības budžeta. 2012.gada dati tiks precizēti gada beigās, bet plānotais finansējums kopā sastāda Ls 466 673, no kuriem pašvaldības finansējums ir Ls 436 850. Šis finansējums ietver sporta pasākumu organizēšanas izdevumus, finansējumu, ko piešķir ar Sporta komitejas lēmumu, kā arī Sporta pārvaldes un Sporta skolas izdevumus (bez valsts mērķdotācijām pedagogu algām), Allažu sporta centra izdevumus un pašvaldības investīcijas infrastruktūrā, no kurām lielākās ir 1.pamatskolas sporta laukuma būvniecības izmaksas. Vēl papildus pašvaldības investīcijām sporta infrastruktūrā ar pašvaldības līdzfinansējumu tiek īstenoti vairāki ar sporta infrastruktūru saistīti projekti.
Infrastruktūras sakārtošana
Katru gadu Siguldas novada pašvaldības budžetā tiek paredzēti finanšu līdzekļi sporta infrastruktūras pilnveidošanai. 2010.gadā lielākā investīcija sporta infrastruktūras sakārtošanā bija Siguldas pilsētas stadiona skrejceļu un futbola laukuma segumu renovācija, kas sastādīja Ls 38 000, kā arī tika iegādāta zeme pie Siguldas 1.pamatskolas, P.Brieža ielā 103A, ar mērķi izveidot sporta laukumu. Pirkuma summa – Ls 29 500.
2011.gadā tika izstrādāta tehniskā dokumentācija Siguldas 1.pamatskolas sporta laukumam, izveidots pludmales volejbola laukums Peltēs, labiekārtots Depo sporta laukums, renovēta Siguldas Valsts ģimnāzijas sporta zāles grīda un nomainīta apgaismojuma armatūra, veikta Siguldas pilsētas vidusskolas sporta angāra apgaismojuma armatūras nomaiņa, izremontētas ģērbtuves un izstrādāta Siguldas sporta kompleksa koncepcija un biznesa plāns.
2012.gadā ir uzsākta Siguldas 1.pamatskolas sporta laukuma būvniecība, kuru plānots pabeigt līdz 2013.gada 1.jūlijam, izveidots āra trenažieru laukums Raiņa parkā, LEADER projekta ietvaros renovētas skeitrampas. Šajā gadā ir uzsākts Siguldas Sporta skolas fasādes remonts un siltināšana, kā arī darbs pie Laurenču āra aktīvās atpūtas kompleksa izveides, kas tiek īstenots Latvijas – Igaunijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta „Piemērotas vides izveide Veru (Igaunija), Siguldā (Latvija), Sanktpēterburgā (Krievija) tūrisma attīstībai” ietvaros.
Projekta aktivitātes Siguldā paredz izveidot distanču slēpošanas trasi ar mākslīgās saldēšanas iekārtu. 2013.gadā plānots pabeigt iesāktos darbus Siguldas 1.pamatskolas sporta laukuma un Laurenču āra aktīvās atpūtas kompleksa izveidei, bet ir vēl daudzas citas lietas, kas ir iezīmētas Sporta stratēģijā un kuru realizācija ir jāvirza, tai skaitā Siguldas Sporta kompleksa būvniecības projekts.
Ar Lauku atbalsta dienestu tiks īstenots projekts, kas paredz izveidot aktīvās atpūtas laukumu Morē.
Sporta kompleksa projekts
Viens no plānotajiem pašvaldības investīciju projektiem, piesaistot finansējumu, ir multifunkcionāla sporta kompleksa būvniecība ar baseinu, skrejceliņiem, smagatlētikas un fitnesa sektoru, sporta spēļu zāli, kuru var sadalīt divās daļās, radot iespēju pilnveidot unikālās sportiskās aktivitātes novadā un papildinot jau esošās sportiskās aktivitātes.
Projekta virzībai 2011.gadā Siguldas novada pašvaldība izstrādāja Siguldas sporta kompleksa koncepciju un biznesa plānu, kas tika iesniegts Latvijas Olimpiskajai komitejai un tālāk Izglītības un zinātnes ministrijai finansējuma pieprasījumam. Tika saņemti pozitīvi vērtējumi projekta realizācijai, bet finansējums šobrīd ir piešķirts tikai Bobsleja un kamaniņu trases rekonstrukcijai. Sporta kompleksa projekta realizācijai valdība finanšu līdzekļus neatrada.
„Žēl, ka šobrīd valdība nav atbalstījusi Latvijas galvenās ziemas olimpiskās sporta bāzes kompleksa attīstību, jo nauda piešķirta tikai 25 gadu laikā morāli un fiziski nokalpojušās infrastruktūras neatliekamo darbu paveikšanai Siguldas Bobsleja un kamaniņu trasē. Zinot, ka pēdējos gados Latvijā no valsts budžeta puses ir investēts sešos olimpiskajos centros dažādās pašvaldībās, kopumā iztērējot vairāk nekā 40 miljonus latu, uzskatu, ka finansējuma nepiešķiršana ap Siguldas trasi nepieciešamās infrastruktūras attīstībai, iespējams, pat neatgriezeniski nākotnē sarežģīs Latvijas ziemas vadošā sporta kompleksa konkurētspēju ar pārējām Eiropas un pasaules sporta trasēm. Latvijā nav daudz tādu sporta infrastruktūru, kas ir ne tikai nozīmīgas medaļu kaldinātājas, bet vienlaicīgi arī veiksmīgi valsts biznesa projekti – tas ir apmēram viens miljons eiro, kas ik gadu saistībā ar Siguldas trasi ienāk Latvijas ekonomikā. Tikai gudri būtu nepazaudēt šīs naudas un medaļu iegūšanas iespēju un pat palielināt to,” skaidro Siguldas novada Domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.
Siguldas sporta kompleksa attīstības projekta turpināšana šobrīd tiek apturēta, bet tas nenozīmē, ka šis projekts paliks nepaveikts. „Ja valdība neradīs iespēju atbalstīt šo projektu, pašvaldība to nākotnē mēģinās realizēt pati, piesaistot finanšu līdzekļus no Eiropas Savienības fondiem, bet diez vai sporta komplekss tiks būvēts tik vērienīgs, lai tajā varētu trenēties sportisti, kas valstij izcīna medaļas. Siguldas novada pašvaldība sporta kompleksu būvēs Siguldas novada iedzīvotāju vajadzībām,” ir pārliecināts Domes priekšsēdētājs.
Sporta pārvaldes vadītāja Zanda Abzalone: „Par to, ka jauna sporta kompleksa būvniecība Siguldā ir nepieciešama, liecina gan pieaugošā iedzīvotāju interese par sporta pasākumiem un sporta nodarbībām, gan arī esošās sporta infrastruktūras lielā noslodze, īpaši skolu mācību gada laikā. Lielākajai daļai sporta klubu nav savu telpu nodarbībām, tādēļ tās izmanto pilsētas sporta bāzes, kuru noslodze ir ļoti augsta. Vairākas sporta bāzes neatbilst nacionālas nozīmes sporta sacensību prasībām un ir novecojušas. Vienīgā bāze, kas ir labā stāvoklī, ir Allažu sporta centrs.”
Finansējuma piešķiršana sporta pasākumu organizēšanai
Lai varētu ieviest noteiktu sistēmu finansējuma piešķiršanai sporta pasākumu organizēšanai, 2010.gadā tika izstrādāta sistēma, kas paredz finansējuma piešķiršanu Siguldas novadā notiekošiem sporta pasākumiem – gan Siguldas novada pašvaldības, gan citu organizāciju rīkotajiem sporta pasākumiem.
Līdzekļu piešķiršana sporta pasākumiem tiek balstīta uz 2011.gada 14.decembra Domes sēdē apstiprinātu nolikumu „Par finansējuma piešķiršanu sporta veidiem un sporta pasākumu organizēšanai Siguldas novadā”, kas nosaka kārtību, kādā Siguldas novada Domes Sporta komiteja piešķir finansējumu sporta pasākumu organizēšanai. Katrs pasākums, kas ir Siguldas novada pašvaldības organizēts vai atbalstīts, tiek izvērtēts. Sporta pasākumi tiek iedalīti trīs kategorijās: A, B, un C, kas tiek piešķirtas atbilstoši sporta pasākumu izvērtēšanas kritērijiem.
Sporta pārvaldes vadītāja Zanda Abzalone: „Katru gadu Sporta pārvalde sagatavo plānoto sporta pasākumu finansējumu nākamajam gadam, ko apstiprina Sporta komitejā. Šis saraksts tiek veidots, ņemot vērā sporta pasākuma tradicionalitāti un jau esošās iestrādes, bet atbilstoši nolikumam „Par finansējuma piešķiršanu sporta veidiem un sporta pasākumu organizēšanai Siguldas novadā” līdz katra gada 15.oktobrim Siguldas novada pašvaldības Sporta pārvaldē var iesniegt priekšlikumus sporta pasākuma organizēšanai un nepieciešamajam finansējumam nākamajā gadā. Šis priekšlikums tiek izvērtēts, un ar Sporta komitejas atzinumu un Domes lēmumu pieprasījums tiek ieplānots budžetā vai finansējums tiek noraidīts. 2012.gada plānoto sporta pasākumu finansējums sastāda Ls 30 800, kas ietver finansējumu 41 sporta pasākumam – Siguldas novada pašvaldības Sporta pārvaldes organizētajiem pasākumiem un citu organizāciju rīkoto pasākumu atbalstam.”
Siguldas novada prioritāro sporta veidu atbalsta sistēma
Lai varētu ieviest noteiktu sistēmu līdzekļu piešķiršanai sportam, 2010.gadā tika izstrādāta sistēma, kas paredz finansējuma piešķiršanu Siguldas novada prioritārajiem sporta veidiem. Līdzekļu piešķiršana sporta veidiem tiek balstīta uz 2011.gada 14.decembra Domes sēdē apstiprinātu nolikumu „Par finansējuma piešķiršanu sporta veidiem un sporta pasākumu organizēšanai Siguldas novadā”, kas nosaka kārtību, kādā Siguldas novada Domes Sporta komiteja piešķir finansējumu sporta veidiem.
Finansējuma piešķiršanai tiek izvirzītas divas prioritātes:
- Atbalsts Siguldas novada bērnu un jauniešu mācību – treniņu darbam;
- Atbalsts Siguldas novada sportistiem, kas vērsts uz augsto sasniegumu sportu.
Sporta pārvaldes vadītāja Z.Abzalone: „Finansējuma apjoms sporta veidiem tiek aprēķināts, ņemot vērā četrus aspektus: 1) prioritāro sporta veidu grupas, kur katrai nākamai grupai pamata finansējums samazinās par 50% attiecībā pret iepriekšējo grupu; 2) sporta veida masveidība – cik daudz Siguldas novada bērnu un jauniešu oficiāli nodarbojas ar attiecīgo sporta veidu; 3) sporta veida mācību – treniņu darba izmaksas, kas saistās ar sporta bāžu izmantošanas specifiku; 4) esošā situācija – vai attiecīgais sporta veids tiek īstenots kādā no Siguldas novada pašvaldības iestādēm un vai tam ir iestrādes bērnu un jauniešu apmācībā, ja ir, tad cik ilgi.”
Prioritārie sporta veidi tiek noteikti, ņemot vērā Siguldas novada sporta tradīcijas un iespējas. Pirmajā līmenī tiek iekļauti tie ziemas sporta veidi, kas ir raksturīgi un ir tradicionāli Siguldas novadam, ir atbilstošas sporta bāzes Siguldas novadā, tiek organizētas dažāda līmeņa sacensības Siguldas novadā, ir augsti sasniegumi Latvijas, Eiropas un pasaules mērogā, kā arī vieglatlētika, kura ir cilvēka vispārējās fiziskās sagatavotības un citu sporta veidu apguves pamatā. Pirmā līmeņa sporta veidi ir: kamaniņu sports, bobslejs un skeletons, kalnu slēpošana, distanču slēpošana, snovbords, tramplīnlēkšana un ziemeļu divcīņa, vieglatlētika.
Otrais līmenis – citi sporta veidi, kuros tiek organizēta profesionālās ievirzes apmācību programmu apguve, vai arī ir attīstīta interešu izglītība attiecīgajā sporta veidā Siguldas novadā. Tiek ņemts vērā arī: vai ir atbilstošas sporta bāzes Siguldas novadā un cilvēkresursi (treneri, treniņgrupas), vai tiek organizētas dažāda līmeņa sacensības Siguldas novadā, vai ir ievērojami sasniegumi Latvijas, Eiropas un pasaules mērogā. Otrā līmeņa sporta veidi ir: badmintons, volejbols, basketbols, dambrete, futbols, orientēšanās sports.
Trešais līmenis – sporta veidi, kuri darbojas kā interešu izglītības programmas realizētāji, veicinot bērnu un jauniešu aktīvu brīvā laika pavadīšanu – džudo, sporta aerobika, atlētiskā vingrošana, florbols.
Pirmā līmeņa sporta veidi tiek noteikti uz trim gadiem, bet otrā un trešā līmeņa sporta veidi tiek izvērtēti katru gadu. „Siguldas novada prioritārajiem sporta veidiem ik gadu tiek plānota noteikta finansējuma summa, uz kuru var pretendēt sporta organizācijas un iestādes. Šis finansējums kalpo kā papildus pieejamais finansējums sporta veida mācību – treniņu darba nodrošināšanai. 2012.gada budžetā šim mērķim ir paredzēti Ls 27 100. Finansējums tiek piešķirts atbilstoši nolikuma „Par finansējuma piešķiršanu sporta veidiem un sporta pasākumu organizēšanai Siguldas novadā” nosacījumiem,” skaidro Z.Abzalone.