Sosnovska latvānis, kuru Latvijā ieveda kā perspektīvu lopbarības augu, ir atzīts kā invazīva augu suga. Augu aizsardzības likums nosaka, ka invazīvo augu suga  ir Latvijas dabai neraksturīga suga, kura apdraud vietējās sugas un to dzīvotnes vai rada ekonomiskus zaudējumus, kaitējumu videi vai cilvēka veselībai un invazīvo augu sugu sarakstā iekļautās augu sugas, un zemes īpašnieka vai valdītāja pienākums ir invazīvās augu sugas iznīcināt.

Lai ierobežotu Sosnovska latvāņa izplatību Siguldas novada pašvaldības zemēs, Siguldas novada dome izstrādāja projektu „Invazīvās augu sugas Sosnovska latvānis izplatīšanās ierobežošanas pasākumu veikšana Siguldas novada domes valdījumā esošajās zemēs”. Latvijas Vides aizsardzības fonda padome projekta ietvaros piešķīra papildus finansējumu 1 500 latu apmērā Siguldas novada domes budžetā paredzētajiem līdzekļiem.

Līdz 6. jūlijam pašvaldība ir veikusi latvāņu appļaušanu pašvaldībai piederošajās teritorijās - zemes vienībā „Dārzi” un Lauku ielā 2. Šajos zemes nogabalos līdz 15. septembrim vēl tiks veikta latvāņu lokāla miglošana ar glifosāta tipa preperātu Raundaps EKO. Savukārt zemes vienībā „Daudukalns” līdz 10. augustam tiks veikta latvāņu appļaušana. Latvāņu ierobežošanas pasākumos tiek nodarbināti divi bezdarbnieki, ar kuriem noslēgti līgumi Nodarbinātības valsts aģentūras pasākuma „Algoti pagaidu darbi” ietvaros, kā arī piesaistīti SIA „EV serviss” un ZS „Kociņi” darbinieki.

Siguldas novada pašvaldība atbalsta zemes īpašniekus vai tiesiskos lietotājus, kuri vēršas pēc palīdzības un vēlas ierobežot latvāņu izplatību sev piederošās zemes platībās, izmantojot glifosātu saturošu herbicīdu – Raundaps BIO.

Kopš jūnija Siguldas novada Pašvaldības policija rīko reidus, kuru laikā apseko ar latvāņiem aizaugušās platības. Tiek veiktas pārrunas, zemes īpašnieki tiek aicināti ierobežot latvāņu attīstību un izplatību, ir izteikti gan mutiski, gan rakstiski brīdinājumi, sastādīti administratīvie protokoli par to, ka viņiem piederošās zemēs aug latvāņi. Līdz šim ir izsūtītas vairāk nekā 90 vēstules un sastādīti 18 protokoli.

Administratīvā soda uzlikšana neatbrīvo noteikumu pārkāpējus no noteikumu pildīšanas. Gadījumā, ja teritorija netiek sakopta vienas nedēļas laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, vieta var tikt sakopta par pašvaldības līdzekļiem, pret pārkāpēju vēršot prasību par šo izdevumu atlīdzināšanu pašvaldībai.

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss nosaka, ka par invazīvo augu sugu izplatības ierobežošanas pasākumu neveikšanu izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 70,00 līdz 250,00 latiem, bet juridiskajām personām no 200,00 līdz 1 000 latiem. Par tādiem pašiem pārkāpumiem, ja tie izdarīti atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 250,00 līdz 500,00 latiem, bet juridiskajām personām no 400,00 līdz 2 000 latiem.

Siguldas novada pašvaldība pateicas visiem zemju īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem, kuri cenšas ierobežot Sosnovska latvāņa izplatību, kuri jau to ir ierobežojuši un iznīcinājuši. Apkārtējā vidē šo zemju īpašnieku vai tiesisko valdītāju nesavtīgo darbu varam redzēt ik uz soļa - tīra, sakopta teritorija un blakus citam piederoša teritorija, kura ir nenopļauta, aizaugusi ar latvāņiem.

Siguldas novada pašvaldība aicina zemju īpašniekus vai tiesiskos valdītājus iesaistīties latvāņu izplatības ierobežošanā, nepieļaujot sēklu nogatavošanos un izsēšanos, jo tikai kopīgiem spēkiem varam ierobežot šo augu izplatību. Papildus informācija par latvāņu apkarošanu un iespēju saņemt Siguldas novada domes atbalstu - Attīstības pārvaldes lauksaimniecības konsultante Ineta Eriksone, tālrunis: 67800946.