Pagājušajā nedēļā Siguldas novada Dienas centrā pulcējās pašvaldības, izglītības iestāžu un ,,Sabiedrības veselības veicināšanas aģentūras „ pārstāvji, lai iepazītos ar ,,Sporta Medicīnas Valsts aģentūras” (SMVA) pētījumu par novada skolēnu sagatavotību un stājas problēmām pēc EUROFIT metodes.

Kopš 2006.gada pēc šīs metodes obligāti tiek testēti Sporta skolu audzēkņi. SMVA speciāliste Dace Augstkalne pastāstīja, ka Siguldas skolās un Sporta skolā gūtie dati tika salīdzināti ar Latvijas skolēnu vidējiem datiem.

Pētījuma rezultāti parādīja, ka tikai 6% skolēnu fiziskā sagatavotība ir virs vidējā līmeņa, 35% vidējā līmenī, bet 49% zem vidējā fiziskās sagatavotības līmeņa. Salīdzinot ar Latvijas skolēnu statistiskajiem rādītājiem Siguldas novada skolēnu fiziskā sagatavotība ir atbilstoša vidējam līmenim. Sportistiem fiziskā attīstība, protams, ir labāka.

„Lai arī, salīdzinot ar 2007.gadu, skolēnu fiziskās sagatavotības līmenis ir uzlabojies, ir novērojami zemi līdzsvara, lokanības, statiskā spēka rādītāji. Pētījums apliecināja, ka sportistu fiziskā sagatavotība ir labāka nekā skolēniem”, analizēja pētījuma autori. Lai uzlabotu skolēnu fizisko sagatavotību, ir nepieciešams palielināt ikdienas fiziskās aktivitātes, aktivizēt sporta stundas vispārizglītojošās mācību iestādēs, kā arī jāveicina aktīva brīvā laika pavadīšana.

Pētījuma ietvaros tika noskaidrota arī skolēnu stāja. Tikai 15% skolēnu ir pareiza stāja. Novada skolēniem pareiza stāja tika konstatēta biežāk nekā sportistiem. Skolēnu stāju būtiski ietekmē ilgstoša atrašanās nepareizā pozā, nepietiekoša fiziskā aktivitāte, nepareiza darba vietas organizēšana (mēbeļu izmērs, pārāk tuvu tāfelei, nepareizs apgaismojums), nepareiza naktsmiera organizēšana (gulta par īsu, spilvens par augstu, matracis pārāk mīksts u.c.), smagas skolas somas, nepiemēroti apavi, nepilnvērtīgs, nepietiekošs uzturs, asimetriski sporta veidi, kā arī veselības traucējumi, piemēram, pasliktināta redze vai plakanā pēda. Stājas profilaksei speciālisti Siguldas novada skolēniem un skolēnu vecākiem iesaka pievērst papildus uzmanību ārstnieciskajai vingrošanai, nodarbībām baseinā, ūdens procedūrām, masāžām un fiziskajām aktivitātēm.

Pirmais EUROFIT tests, pateicoties Siguldas novada domes Sociālās palīdzības pārvaldes iniciatīvai, novada 4.klašu skolēniem tika veikts jau 2005.gadā. 2007.gadā „Sporta medicīnas valsts aģentūras” speciālisti testēja Siguldas novada 4.klašu skolēnu fizisko sagatavotību un stājas problēmas. Iegūtie rezultāti bija neapmierinoši – 74 % no 100 testētajiem bērniem fiziskā sagatavotība bija zemā un zem vidējā līmenī.

„Tikšanās laikā nolēmām apkopot vairāku institūciju spēkus un izveidot programmu, kas noteiktu, kā ar esošajiem novada resursiem varam veikt pasākumus, lai motivētu pirmsskolas un skolas vecuma bērnus un viņu vecākus uz kustībām, fiziskām nodarbēm, izglītot, motivēt fiziski aktīvam dzīves veidam. Programmā varētu ietvert arī nodarbības par veselīgu uzturu, veselīgām emocionālām attiecībām ar bērnu, brīvā laika pavadīšanas iespējām. Kāpēc mums – sociālajiem darbiniekiem tas tik ļoti rūp? Mēs esam speciālisti, kuri strādā ar ģimenēm un bērniem problēmsituācijā. Aizvien vairāk vecāki mums uzdod jautājumu – ko darīt, kā rīkoties saskaroties ar bērnu fiziskās un emocionālās veselības problēmām. Apsveicami ir aktīvu un pozitīvi domājošu vecāku pūliņi izglītoties un palīdzēt savam bērnam augt un attīstīties. Diemžēl pieredze liecina, ka ir nepieciešams strādāt ar cēloņiem un palīdzēt vecākiem kļūt pēc iespējas zinošākiem par fiziski aktīva un veselīga dzīves veida nozīmi bērnu attīstībā,” stāsta Siguldas novada domes Sociālās palīdzības pārvaldes vadītāja Diāna Indzere. Papildus uzmanība turpmāk tiks pievērsta arī fiziskajām aktivitātēm izglītības iestādēs – telpām, tehniskajam nodrošinājumam un nodarbību saturam. Savukārt novada pirmsskolas izglītības iestādes tiks aicinātas uzsākt vecāku izglītošanu par veselīgu uzturu un fizisko aktivitāšu nozīmi bērna attīstībā.

EUROFIT ir metode fiziskās attīstības, fiziskās sagatavotības un darbaspēju novērtēšanai, kas sevī ietver svara, auguma garuma, ādas tauku kroku mērījumus, līdzsvara, roku kustības ātruma, lokanības, eksplozīvā spēka, plecu joslas muskulatūras spēka, ķermeņa spēka, kardiorespiratoro spēju un citu fizisko un funkcionālo īpašību noteikšanu un novērtēšanu, kā rezultātā tiek secināts, vai konkrētai personai ir fiziskās sagatavotības līmenis ir: augsts; virs vidējā; vidējs; zem vidējā; zems. Rezultātā katram tiek doti individuāli ieteikumi fiziskās sagatavotības līmeņa paaugstināšanai un pareizas stājas veidošanai saistībā ar speciāliem un vispārattīstošiem vingrinājumiem.

„Sporta Medicīnas Valsts aģentūras” pētījumu par Siguldas novada skolēnu fizisko sagatavotību un stājas problēmām var apskatīt www.sigulda.lv.

SMVA prezentacija Sigulda 2009 (MS PowePoint)