Projekta „Es piedalos – brīvprātīgo motivācija un darba iespējas Siguldas novada” ietvaros, no marta līdz pat maija beigām, Siguldas novada skolās (Siguldas 2.vidusskolā, Siguldas 1.pamatskolā, Siguldas Valsts ģimnāzijā, Siguldas 2.pamatskolā, Siguldas 3.pamatskolā, Mores pamatskolā) notika 22 informatīvi izglītojoši semināri, kuros piedalījušies pavisam 464 skolu jaunieši. Semināru mērķis bija sniegt skolēniem zināšanas par brīvprātīgo darbu un iespējām, kā arī motivēt novada jauniešus iesaistīties brīvprātīgo darbā, veicinot viņu iniciatīvu un līdzdalību sabiedrībai aktuālu problēmu risināšanā.

Projektu īstenoja bērnu un jauniešu ar invaliditāti biedrība „Cerību spārni”, sadarbībā ar Siguldas novada domes Izglītības pārvaldi. Projektu finansiāli atbalstījuši – Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāts „Lauku NVO atbalsta programmas” ietvaros un Sabiedriskā Labuma Fonds AB.LV grantu programmas „Jauniešu ideju darbnīcas” ietvaros.

Ikviens semināru dalībnieks saņēma bukletu „Es piedalos – brīvprātīgā darba iespējas Siguldas novadā”, kurā skaidrots kas ir brīvprātīgais darbs, ko sniedz brīvprātīgais darbs un ko ikviens kā brīvprātīgais var darīt. Bukletā ir konkrēta informācija par Siguldas novada nevalstiskām organizācijām un interešu grupām, kuras piedāvā brīvprātīgā darba iespējas. Katra klase, kas piedalījās semināros, saņēma arī plakātu „Es piedalos”, kurā atspoguļota septiņu Siguldas novada brīvprātīgo pieredze, kas vairāku gadu garumā strādā dažādās novada nevalstiskās organizācijās, atbalsta vai interešu grupās. Viņi visi ir dzīvespriecīgi, radoši, interesanti, kā arī dažāda vecuma cilvēki, kuri savu darbu dara no laba prāta un brīvas sirds, pretī saņemot gandarījumu par paveikto, kas ir kā stimuls turpmākai darbībai.

Kaut arī brīvprātīgais darbs nepapildina bankas kontu, tas sniedz jaunu pieredzi, zināšanas, iespēju iesaistīties sabiedrībai aktuālu problēmu risināšanā, palīdz attīstīt komunikācijas spējas un paplašina personiskos kontaktus, papildina Curriculum Vitae (CV), kalpo kā darba pieredzes avots, ceļ pašapziņu, sniedz sajūtu būt vajadzīgam un novērtētam, iespēju kļūt atpazīstamam, iespēju piedalīties interesantās aktivitātēs un lietderīgi izmantot brīvo laiku.

Apkopojot semināru laikā veiktās aptaujas rezultātus, lielākā daļa jauniešu tomēr nevēlētos iesaistīties brīvprātīgo darbā. Kā galvenie iemesli, kādēļ jaunieši nevēlas iesaistīties brīvprātīgo darbā, tiek minēts laika trūkums, nepārliecinātība par savām spējām, pārliecība, ka to pašu darbu var darīt arī par samaksu, informācijas trūkums un vecāku liegums iesaistīties brīvprātīgo darbā.

„Iesāktais darbs, sniedzot skolēniem zināšanas par brīvprātīgā darba būtību un iespējām, būtu turpināms – gan aptverot to klašu skolēnus, kas netika iesaistīti projekta laikā, gan arī paplašinot un saturiski padziļinot darbu ar līdzšinējiem dalībniekiem. Jo daudzveidīgāk, dažādas formas izmantojot, izdosies skolas ikdienas darbā iekļaut jautājumus par brīvprātīgo darbu, jo jaunieši kļūs motivētāki iesaistīties brīvprātīgo darbā, palielināsies viņu iniciatīva un līdzdalība sabiedrībai aktuālu problēmu risināšanā” – atzina projekta vadītāja Eva Viļķina.

Siguldas novadā brīvprātīgo darbā var iesaistīties bērnu un jauniešu ar invaliditāti biedrībā „Cerību spārni”, biedrībā „Aicinājums Tev”, Siguldas novada Dienas centrā un Jauniešu iniciatīvu centrā. Brīvprātīgais var organizēt un vadīt pasākumus, sagatavot informāciju presei, palīdzēt cilvēkiem ar invaliditāti un viņu ģimenēm, veikt tulkošanas darbus, sagatavot informāciju datortehnikā un nogādāt adresātam, palīdzēt saimnieciskos darbos, nodot savas zināšanas un prasmes citiem, palīdzēt nodarbību vadītājiem vai vienkārši piedāvāt savu ideju un to īstenot.

 

Informāciju sagatavoja
Rudīte Priede
Bērnu un jauniešu ar invaliditāti biedrība „Cerību spārni”