Pirms desmit gadiem, 2001. gada 25. maijā, tika atklāta Siguldas Mākslu skola un koncertzāle „Baltais flīģelis”, tādēļ, atzīmējot par Siguldas novada kultūras zīmolu kļuvušās ēkas jubileju, koncertzāle maijā organizē plašu svētku programmu.
Atceroties „Baltā flīģeļa” atklāšanu pirms 10 gadiem, koncertzāles vadītāja Inese Zagorska atzīmēja: „Tas bija tik satraucoši un iedvesmojoši! Pēc 17 gadu ilgās būvniecības beidzot bija tapis „Baltais flīģelis”, kurā šajos gados radoši strādā gan Mākslu skola, gan koncertzāle. Grūti noticēt, ka jau aizritējuši desmit gadi“.
Lai uz mirkli apturētu laiku un iemūžinātu „Balto flīģeli” pēc 10 gadiem atraktīvā fotogrāfijā – mūsu laika un cilvēku liecībā, aicinām visus koncertzāles draugus un atbalstītājus, mūzikas un mākslas cienītājus, esošos un bijušos audzēkņus, siguldiešus un Siguldas viesus piedalīties šī foto tapšanā. „Baltā flīģeļa” dzimšanas dienā, trešdien, 25. maijā, plkst.17.00 tiekamies pie „Baltā flīģeļa”, paņemot līdzi kaut ko baltu (rozi, lietus vai saulessargu, balonu u.c) vai ar baltu akcentu apģērbā un ietērpjoties smaidā! Mēs būsim ļoti priecīgi par šādu dzimšanas dienas dāvanu!
Koncertzāles pirmā sezona tika uzsākta ar koncertu ciklu „Siguldas mūzikas zvaigznes”. Tajā piedalījās mūziķi, kuri dzimuši, auguši Siguldā un muzikālo izglītību ieguvuši Siguldas Mūzikas skolā un, kuru vārdi ir zināmi mūzikas pasaulē gan Latvijā, gan pāri tās robežām. Siguldas mūzikas zvaigznes tiks aicinātas muzicēt arī šogad, „Baltā flīģeļa” dzimšanas dienā — trešdien, 25.maijā, plkst. 19.30. Svētku koncertā piedalīsies operas solisti Miervaldis Jenčs un Sonora Vaice, pianistes Liene Circene un Elīna Gruzniņa, saksofonists Artis Gāga, vijolniece Tatjana Ostrovska, čellists Miķelis Dobičins, džeza mūziķi Norberts Skraucis, Kristaps Vanadziņš, Artis Olrubs, aktieris Rolands Zagorskis, dzejnieks un tulkotājs Edvīns Raups. Īpašie viesi: ģitāristi Daniels Santiago no Brazīlijas un Gustavs Lundgrens no Zviedrijas.
Koncertzāle desmit pastāvēšanas gados ir pieturējusies gan pie klasiskām akadēmiskās mūzikas vērtībām, gan meklējusi jaunus izpausmes veidus. Projekts „Alternatīvais flīģelis” pirmo reizi tika rīkots pagājušajā gadā, Siguldas novada svētku ietvaros. Pēc atzinīgām apmeklētāju atsauksmēm, koncertzāles vadītāja Inese Zagorska nolēmusi šo projektu pārvērst ikgadējā tradīcijā. Tādēļ piektdienas, 27.maija vakars, sākot no plkst.19.00 pārvērtīsies par mūsdienu mākslas projekta „Alternatīvā flīģelis” vakaru. Klausītājiem un skatītājiem vienā vakarā būs iespēja izbaudīt trīs koncertprogrammas, kas norisināsies gan koncertzālē, gan terasē. Projekts ietver dažādu mākslu virzienus — mūziku, laikmetīgo deju, glezniecību, tēlniecību, video. Projekta ideja ir ne tikai parādīt mūsdienu mākslas tendences, bet arī ietvert lielisko vidi koncertprogrammās — daba nenoliedzami ir Siguldas un „Baltā flīģeļa” pievienotā vērtība.
• Plkst.19.00 saksofonists Deniss Paškēvičs piedāvā programmu FUNK THERAPY, kurā muzicēs kopā ar Mārci Auziņu (ģitāra), Edvīnu Ozolu (basģitāra), Ivaru Arutjunjanu (bungas) un Migelu Hernandesu Žiraldi (Miguel Hernandez Giraldi, perkusijas).
• Plkst.21.00 būs skatāma Olgas Žitluhinas dejas kompānijas koncertizrāde „Viss baltā”.
Dejo: Ilze Zīriņa, Ramona Galkina, Santa Grīnfelde, Andris Kačanovskis, Dmitrijs Gaitjukevičs, Andrejs Filipovs. Horeogrāfija: Olga Žitluhina.
• Plkst.23.00 grupas „Dzelzs vilks” taustiņinstrumentālista Kaspara Tobis skaņdarba „Koncerts septiņiem sintezatoriem” pirmatskaņojums. Attēls: Artis Dzērve, tehniskie risinājumi: Mārcis Gulbis (Untitled productions).
Izstāžu telpā būs apskatāmas Vernera Lazdāna gleznas no cikla „Savā elementā”. „Darbus, kas ietverti ciklā „Savā elementā“, vieno to izcelsme. Tie nāk no manas aizraušanās ar dabas veidoto formu analīzi. Pētot kādu dzīvnieku, iezi, kaulu, jūras izskalotu koku vai mākoni debesīs, mani vienmēr fascinē formu dažādība, kuru izmantoju, lai radītu savus tēlus – fantastikas būtnes – kā cilvēku, dzīvnieku un dabas parādību līdzības“, tā par izstādē redzamajiem darbiem saka Verners Lazdāns. Savukārt koncertzāles ārtelpā būs iespēja aplūkot Ineses Valteres-Ūlandes tēlniecības objektus „Refleksija”, kuru pamatideja balstās uz domu par sabiedrības un indivīda savstarpējo mijiedarbību, par vārda un rīcības spēku. Par vēlmi būt aktīvam vai pasīvam savas vides, attiecību, sabiedrības, kultūras veidošanā.
2008. gadā V Kremerata Baltica festivālā „Jubilate” Siguldas Jaunajā pilī, jeb grāfa Johana Georga fon Brauna vēsturiskajā īpašumā, stīgu kvartets „Euphonia” atskaņoja L.van Bēthovena Trio c‑moll, kas veltīts viņa draugam un mecenātam grāfam Braunam, tā atklājot līdz šim unikālu, nezināmu faktu – Bēthovena saiti ar Siguldu. Muzikoloģe, siguldiete Daina Samta, pētot Bēthovena biogrāfiju, īpaši viņa dzīves Vīnes periodu, atklāja vairākus Bēthovena darbus, kas veltīti Braunam un viņa sievai. „Visiem labi zināma Bēthovena draudzība ar K.Amendu no Talsiem, bet tagad atklāta arī viņa draudzība ar Rēveles, Smiltenes un Siguldas muižu īpašnieku, Vidzemes un Igaunijas ģenerālgubernatoru grāfu Johanu Georgu fon Braunu (1767.–1827.) un viņa sievu Annu Margarētu fon Braunu. Ar viņiem Bēthovens bija pazīstams no 1796.gada.Vīnes periodā Bēthovens grāfu pārim ir īpaši pietuvojies un īpašā veidā bijis pateicīgs. Par to, ka Bēthovena un grāfa Brauna draudzība bijusi tuva un cieša, liecina vairāki J.G.Braunam veltītie skaņdarbi”, atklāj Daina Samta.
Turpinot Kremerata Baltica festivālā iesākto tradīciju, koncertzāle rīkos regulārus vasaras kamermūzikas vieskoncertus „Bēthovens un Sigulda” Siguldas Jaunajā pilī, kas būs veltīti Bēthovenam un viņa daiļradei. Koncertos tiks atskaņota Bēthovena, viņa laikabiedru, Vīnes klasiķu mūzika. Svētdien, 29.maijā, plkst.11.00 skanēs cikla „Bēthovens un Sigulda” atklāšanas koncerts, kurā piedalīsies Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra solisti: Dita Krenberga (flauta), Sandis Šteinbergs (vijole), Liene Kļava (alts) un Jānis Maļeckis (klavieres). Šovasar koncerti šajā ciklā notiks arī 3., 10. un 17. jūlijā, kā arī 28. augustā un koncertu apmeklējums ir par brīvu. Projektā piedalīsies: Kremerata Baltica orķestra solisti, stīgu kvartets „Tikai”, Metālpūšamo instrumentu kvintets „ Live Brass”, Trio „Silk“.
„Baltā flīģeļa” ēka tika atklāta 2001. gada maijā, bet koncertzāles „Baltais flīģelis“ pirmā sezona sākās šī paša gada rudenī, tādēļ koncertzāle savu jubileju atzīmēs arī rudenī – ar Siguldas un visas pasaules mūzikas zvaigznes, operdziedātāja Egila Siliņa solo koncertu, kas notiks 14. oktobrī.
Biļetes uz koncertzāles „Baltais flīģelis” koncertiem var iegādāties koncertzālē, Siguldas novada Tūrisma informācijas centrā un interneta vietnē www.biļešuparadize.lv.