Piektdien, 23.maijā plkst.16.00 līdz ar Tautas lietišķās mākslas studijas „Vīgrieze” izstādes „Galdiņ, klājies!” atklāšanu Siguldas pagasta kultūras namā tika atklāti arī Siguldas novada svētki.
 

„Izstādes tēma – galda klājumi - lieliski sasaucas ar šī gada Novada svētku tēmu ”Kopsim kopības prātu”, jo bieži vien galds ir tā vieta, kur sanākam kopā – ģimenē, savā mājā, savā novadā: Galdiņ, klājies ģimenei vakaros, kur kopā satikties pēc garas un steidzīgas darba dienas! Galdiņ, klājies labām draudzenēm, lai, dzerot smaržīgu kafiju, nesteidzīgi parunātos! Galdiņ, klājies darba kolēģiem, lai kopā jauki pavadītu laiku pēc spraiga darba cēliena! Galdiņ, klājies vecmāmiņai un mazmeitiņai, lai uzklausītu mazmeitiņas noslēpumus un saņemtu vecmāmiņas gudro padomu! Galdiņ, klājies bērnības un jaunības draugiem, lai atcerētos saulainākos un labākos dzīves brīžus un notikumus! Galdiņ, klājies radu pulkam, kur satiekas trīs un vairāk paaudzes, jauku svētku svinēšanai un skaistu dziesmu dziedāšanai,” stāsta pagasta kultūras nama vadītāja Arisa Pastuhova.

 Bet, lai galdiņš klātos, kādam ir jāpastrādā, šoreiz tās ir Siguldas pagasta kultūras nama TLM studija „VĪGRIEZE” dalībnieces, kuras ar saviem darbiem, pateicoties daudzu cilvēku atsaucībai, iekārtoja izstādi. Domājot par šo izstādi, nolēmām likt lietā savu iztēli un veidot galdu klājumus tādus, kādi tie varētu būt dažādos laika posmos. Tāpēc, ļaujoties savai iztēlei, atļāvāmies arī šos dažādos laika periodus un galdu iekārtojumus nodēvēt brīvi, un, mūsuprāt, visvairāk raksturojoši: „alu” laikmets, kad cilvēki vēl nepazina audumus; seno zemnieku laiku galds, kad izmantoja tikai dabiskās krāsas; latviešu romantisms, kas pēc mūsu domām varētu būt pagājušā gadsimta sākums; vācu dāmu stūrītis ar dažādiem „smalkumiem”; vienkārši virtuves stūrītis, kur justies labi; padomju laiku galdu klājumi ar ne tik sen raksturīgo izpratni par gaumīgu iekārtojumu; modernais galds ar „trakām” krāsām; „baltā elēģija” ar gaisīgumu un vieglumu un visbeidzot piknika „galds” ar lupatdeķītim līdzīgu galdsegu.
 

Tā kā mums bija iespējas ar citu skatījumu un vērtējumu paraudzīties uz savām austajām, adītajām, tamborētajām un izšūtajām galdsegām, sedziņām, dvieļiem un aizkariem, meklējot tajos attiecīgā perioda pazīmes. Mēs savu spēli esam pabeigušas un ceram, ka Jūs turpināsiet to.

 Lai Jums katram būtu savs „galdiņš, klājies”!

Pasākuma fotogalerija pieejama šeit

 
 
Informāciju sagatavojuši:

TLM studijas „VĪGRIEZE” dalībnieces

un vadītāja Irita Lukšo