“Zvaigžņotā – tā es garā saucu Lūciju Garūtu. Viņas mūzika aizrauj no zemes, tā ceļ zvaigznēm un saulei pretī. Viņas mūzikā ir maiguma spēks, kas šķīstī un skaidro.” Zenta Mauriņa
Siguldas Mākslu skolas “Baltais flīģelis” organizētais VIII Starptautiskais Lūcijas Garūtas jauno pianistu konkurss, kas norisinājās skolu brīvlaikā saulainā marta dienā, ir vienīgais pazīstamās latviešu komponistes daiļradei veltītais konkurss ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē.
Konkursa atklāšanas ceremonijā, sveicot visus klātesošos, Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece Ance Kaimiņa dalījās atmiņās par piedzīvoto mūzikas skolā, ar sirsnīgiem vārdiem iedrošinot ikvienu dalībnieku. Žūrijas priekšsēdētājas Agneses Egliņas uzruna un Lūcijas Garūtas pacilājošās Prelīdes (Reb mažorā) spilgtais izpildījums piešķīra īpašu noskaņu visai dienai.
Konkursā bija iespēja dzirdēt 33 jaunos pianistus no Latvijas un Igaunijas. “Baltā flīģeļa” dalībnieki visi guva labus panākumus: skolotājas Larisas Surikovas klavieru klases audzēkņi Emīlija Tiltiņa (III vieta B grupā) un Horens Ekharts (III vieta C grupā), atzinības rakstus par rezultatīvu sniegumu A grupā saņēma Ernests Avotiņš (skolotāja Olga Kohņuka) un Šarlote Laima Lucāne (skolotāja Elīna Asne).
Konkursa laureāti saņēma medaļas ar Lūcijas Garūtas portretu, balvas autore – stikla māksliniece Laura Rostoka.
Kopš Lūcijas Garūtas mūzikas fonda dibināšanas 2002. gadā Siguldas Mākslu skolas “Baltais flīģelis” pedagogi un audzēkņi ir aktīvi iesaistījušies fonda darbā un tā rīkotajos pasākumos. Komponistes vārds iekļauts “Pasaules sieviešu enciklopēdijā” līdzās citām pasaulē nozīmīgām personībām. Pirmais Lūcijas Garūtas konkurss aizsākts 2002. gadā, veltot to komponistes Lūcijas Garūtas simtgadei.
Lūcija Garūta – pirmā pianste, kas absolvējusi Latvijas Valsts Konservatoriju, komponiste, kuras mūzika un gara spēks pildījis koncertzāles gan viņas dzīves laikā, gan arī šodien. Visu, kas Lūcijai Garūtai bijis svarīgs, tuvs, radīja prieku vai pārdzīvojumu, viņa izteica mūzikā. Viņas mūzika ir vērienīga un spēcīga, bet arī sirsnīga un romantisma apdvesta. Tā ir dziļi latviska, bet reizē arī savu laikmetu raksturojoša
Daudzu dalībnieku augsto novērtējumu konkursa organizācijai nosaka vairāki faktori, būtiski, ka vērtēšanai nodrošināta profesionāla žūrija, kuras sastāvā vienmēr tiek aicināti izcili pianisti un pedagogi, vadošie mūziķi Latvijā un citās valstīs. Arī VIII Starptautiskajā Lūcijas Garūtas jauno pianistu konkursā žūrijas dalībnieku vārdi “runā paši” – Agnese Egliņa, Rūdolfs Vanks (Latvija) un Martti Raide (Igaunija).
Noslēgumā Lūcijas Garūtas fonda pārstāvis Patriks Zvaigzne sveica dalībniekus ar panākumiem konkursā un novēlēja tikties atkal pēc diviem gadiem.
Informāciju apkopoja skolotāja Ineta Stepiņa
Foto dizaina autore Madara Rasiņa
