No 2025. gada 9. janvāra katru ceturtdienu plkst. 17.30 Sunīšu Kopienas centra telpās Sociālā dienesta Ģimenes atbalsta nodaļa organizēs atbalsta grupu “Mans dzīves spēks”.
Atbalsta grupās tiek piedāvāts darbs ar biogrāfiju jeb dzīvesstāstu, notiek tā apskatīšana caur septiņu gadu dzīves posmu. Biogrāfiskā darba procesā, kas tiek veikts dažādu cēloņu izraisītu krīžu gadījumos, indivīds mēģina savienot savu iepriekšējo identitāti ar jauno identitāti, kas tapusi biogrāfisko krīžu procesā. Dzīves krīžu pārvarēšanā būtiski nozīmīgs ir dažāda veida sociālais atbalsts, kas veicina atgriešanos iepriekšējā dzīvē vai indivīdu apmierinošu piemērošanos jaunajai situācijai.
Viena no sociālā atbalsta formām, ko var sniegt sociālie dienesti, ir atbalsta grupas. To mērķis ir sniegt atbalstu caur izpratni, pieredzēm, jaunām zināšanām. Katra nodarbība ir vienas septiņgades posms.
Atbalsta grupas sasniedzamie un vēlamie rezultāti:
- aktivizēt kopienas iedzīvotāju pašnoteikšanos;
- veicināt ģimeņu pašapziņu, apzinoties savas stiprās puses;
- veicināt izpratni par starppersonu un starppaaudžu vajadzībām un saskarsmi;
- kopienas iedzīvotāju saliedētība un pašpalīdzības grupas darbības aizsākšanai.
Nodarbības vadīs Siguldas novada pašvaldības Sociālā dienesta Ģimenes atbalsta nodaļas sociālā darbiniece Ināra Magone. Nodarbības ir bez maksas, bet tām nepieciešams pieteikties, zvanot Ģimenes atbalsta nodaļai uz tālruņa numuru 67800963 vai 26582852. Grupai var pievienoties jebkurā mirklī, bet viss nodarbību cikls ir saistīts.
Nodarbību apraksts
1. nodarbība (9. janvāris)
Iepazīšanās nodarbība. Dalībnieki tiek iepazīstināti ar nodarbību mērķiem un metodēm. Apskata savu 0–7 gadu posmu. Tiek piedāvāts interaktīvs uzdevums “sociālā zīmēšana”. Nodarbības ilgums 2–3 stundas (atkarībā no cilvēku skaita).
2. nodarbība (16. janvāris)
Atgriezeniskā saite. Tiek sagaidīts, ka dalībnieki savā “Atmiņu grāmatā” ir pierakstījuši spilgtākās atmiņas, sajūtas par 7–14 gadu vecumposmu.
3. nodarbība (23. janvāris)
Dalībnieki turpina nākamo dzīves posmu 14–21 gadu vecumam. Dalībnieki dalās savā pieredzē un koncentrējas uz spēka resursiem, kā tie tika pamanīti, realizēti “Atmiņu grāmatā”. Interaktīva nodarbība. Sāk gatavot vēlmju un resursu krātuvīti. Katram dalībniekam ir sava kastīte vēlmēm, sapņiem, kurus gribējās vai gribas nākotnē. Uzraksta uz mazas lapiņas, sarullē un pielīmē kastītes iekšpusē. Resursus, kurus šobrīd izmanto, uzraksta uz papīra lapiņas – nesarullē, bet pielīmē kastītes ārpusē.
4. nodarbība (30. janvāris)
Dzīves posms 21–28 gadu vecumam. Dalībnieki dalās savā pieredzē un koncentrējas uz spēka resursiem, kā tie tika pamanīti, realizēti “Atmiņu grāmatā”. Turpina darbu pie vēlmju un resursu krātuvītes.
5. nodarbība (6. februāris)
Dzīves posms 28–35 gadu vecumam. Saruna par esošo vecumposmu. Izaicinājumi, izglītība, darbs, veselība, spēka resursi, ģimenes nozīme.
6. nodarbība (13. februāris)
Dzīves posms 35–42 gadu vecumam. Saruna par esošo vecumposmu. Izaicinājumi, izglītība, darbs, spēka resursi, ģimenes nozīme.
7. nodarbība (20. februāris)
Dzīves posms 42–49 gadu vecumam. Darbs pie savas biogrāfijas un spēka resursu “meklēšanas”.
8. nodarbība (27. februāris)
Dzīves posms 49–56 gadu vecumam. Ar šo nodarbību iezīmējās “spoguļošnās” posms.
9. nodarbība (6. marts)
Dzīves posms 56–63 gadu vecumam. Dzīves posms vairāk tiek skatīts caur “spoguļošanos” laika asi.
10. nodarbība (6. marts)
Dzīves posms 63–70 gadu vecumam. Dzīves posms vairāk tiek skatīts caur “spoguļošanos” laika asi.
11. nodarbība (13. marts)
Dzīves posms 70–77 gadu vecumam. Dzīves posma vairāk tiek skatīts caur “spoguļošanos” laika asi.
12. nodarbība (13. marts)
Dzīves posms 77–84 gadu vecumam. Dzīves posma vairāk tiek skatīts caur ”spoguļošanos” laika asi.
Ja atbalsta grupā ir dalībnieki vecumā 63–70, 70–77, 77–84 un vairāk gadi, tad “spoguļošanās” jeb sevis redzēšana notiek pret jaunību, dzimtas turpinājumu u.c. sev nozīmīgajiem ģimenē.
Pēc dalībnieku vēlmēm iespējams rīkot bilžu vakaru, ja ir interese par ciltskoka veidošanu. Vienā no pēdējām nodarbībām dalībnieki atver savu vēlmju un resursu kastīti.
Resiliences jeb dzīvesspēka faktors (“Resilience ore risk factor”) mūsdienās mēģina rast vienotu izpratni par cilvēka personības īpašībām, kas atbild par sekmīgu adaptēšanos, dzīves grūtību pārvarēšanu un personīgās adaptācijas potenciālu, kas nosaka cilvēka izturību stresa situācijās, saskaroties ar riska faktoriem. Atbalsta grupā tiks piedāvāts caur savu biogrāfiju (cilvēka dzīves septiņu gadu cikls) atpazīt savus dzīvesspēka faktorus, pielietot dzīvesspēka prasmes, tādējādi stiprinot cilvēku psihosociālo un fizisko labizjūtu. Ir pierādīts, ka dzīvesspēku veicina dažādi aizsargājošie faktori: optimisms, efektīva problēmu risināšana, ticība, nozīmības sajūta, pašefektivitāte, elastība, impulsu kontrole, tuvas attiecības un garīgums
Dzīvesspēka faktoru intervences programma vērsta uz septiņu galveno prasmju attīstību, kas palielina cilvēka dzīvesspēku – emociju regulācija, impulsu kontrole, cēloņsakarību analīze, pašefektivitāte, reālais/patiesais optimisms, empātija, sociāla iesaistīšanās. Pielietojot stresa pārvarēšanas stratēģijas un atbalsta faktoru iedarbību, tiek stiprināts dzīvesspēks, apgūtas stresa pārvarēšanas metodes, rīcības stratēģijas.
Warning: Undefined array key "cookies_done" in /var/www/vhosts/sigulda.lv/httpdocs/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 4
NULL
Warning: Undefined array key "cookies_all" in /var/www/vhosts/sigulda.lv/httpdocs/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 5
NULL