Šogad no jūlija līdz septembrim, pateicoties Turaidas muzejrezervāta iniciatīvai un Siguldas novada domes atbalstam, turpināsies Siguldas Krusta kalna arheoloģiskā izpēte.

 Pagājušajā gadā šo vietu muzejrezervāta speciālista Egīla Jemeljanova vadībā pētīja pirmo reizi un, sadarbojoties ar Siguldas jauniešiem, atklājumi bija visai negaidīti. Ja pirms tam šī vieta siguldiešiem asociējās ar viduslaiku kapsētu un soda vietu, tad pagājušajā gadā veiktie izrakumi liecināja par ko citu. Vēl pirms vācu krustnešu ienākšanas šajā teritorijā 13.gs. sākumā, šo kalnu par mājvietu bija izvēlējušies vietējie lībieši, bet, kas vēl pārsteidzošāk, pirms viņiem šo kalnu bija apdzīvojuši Gaujas jeb Vidzemes zemgaļi. Pateicoties šiem jaunajiem atklājumiem, var secināt, ka Krusta kalns ir apdzīvots daudz senāk par turpat līdzās esošo Siguldas mūra pili. Iespējams, ka tieši šis kalns ir uzskatāms par īsto Siguldas pils šūpuli, no kurienes 800 gadu laikā ir izaugusi mūsu pilsēta.
 

Tāpat kā pagājušajā gadā, pateicoties Siguldas novada domes atbalstam, Turaidas muzejrezervāts izrakumu darbu veikšanai piesaistīs Siguldas jauniešus. Tādēļ, šī gada janvārī, muzejrezervāta speciālisti jau apmeklēja Siguldas valsts ģimnāziju, kur iepazīstināja jauniešus ar arheologu ikdienu, kā arī piedāvāja iespēju pašiem piedalīties arheoloģiskajos izrakumos un pētīt savas pilsētas senāko vēsturi.

 
Informāciju sagatavoja:
Turaidas muzejrezervāta speciālists M.Kalniņš