Pašlaik siguldiešu un arī tūristu acis var priecēt atjaunotā ēka Baznīcas ielā 7, kur darbosies Gaujas nacionālā parka administrācijas Dabas un kultūrvides iniciatīvu centrs (DUKIC) „Baltā pils”. Siguldas pilsētas svētku programmas ietvaros 31. maijā, bija iespēja iepazīties ar jaunizveidoto centru, taču Apmeklētāju centra atklāšana paredzēta augustā. Novada svētku laikā siguldieši tiek aicināti apmeklēt šeit radošas vides darbnīcas ģimenēm, kā arī aplūkot izstādi „Kas notiks Baltajā pilī?”.

 „Baltā pils” ir valsts budžeta un Eiropas Reģionālās attīstības Fonda finansēts projekts, kuru īstenojusi Gaujas nacionālā parka administrācija nacionālās programmas, kas paredz ekotūrisma infrastruktūras attīstību potenciālajās NATURA 2000 teritorijās ietvaros. Kopējās projekta izmaksas ir 1 603 881,00 latu. Projekta īstenošanas laikā paredzēta arī apkārtnes labiekārtošana - gājēju celiņu izveidošana, Baznīcas ielas 3 daļēja pārveidošana par gājēju ielu, dīķa tīrīšana un krasta nostiprināšana, kā arī putnu salas un izziņas takas izveidošana ar skatu platformu un atpūtas vietām. Jāuzsver, ka ”Baltās pils” telpas būs pielāgotas arī apmeklētājiem ar īpašām vajadzībām.

 Vēsturisks atskats

„Baltā pils” ir kultūrvēsturiski nozīmīga celtne un ir Siguldas muižas apbūves kompleksa sastāvdaļa. „Baltā pils” celta 19. gadsimta 90.-to gadu beigās, bet pilnībā pabeigta 1900. gadā. Tā savulaik celta kā kņaza Nikolaja Kropotkina ģimenes māja, vēlāk izmantota arī kā pansija un skola.

 2006. gadā tika uzsākta vērienīga ēkas rekonstrukcija. 2006. gada februārī Gaujas nacionālā parka direktors Jānis Strautnieks kopā ar Siguldas novada domes vadību, Gaujas NP administrācijas darbiniekiem un Vides ministru Raimondu Vējoni ēkas pamatos svinīgi iemūrēja kapsulu, ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Vēstījumā tika uzsvērts, ka ēka saglabās savu senatnīgo veidolu un tiks izmantota sabiedrības vajadzībām, lai informētu un izglītotu cilvēkus par dabas un kultūrvēsturiskajām vērtībām Gaujas nacionālā parka teritorijā.

 

 
Pirmais šāda veida centrs Vidzemē

Dabas un kultūrvides iniciatīvu centrs „Baltā pils” būs pirmais šāda veida centrs Vidzemē, kas izglītos sabiedrību vides aizsardzības jautājumos, saglabājot un veicinot ilgtspējīgu dabas aizsardzību Gaujas nacionālā parka teritorijā. Gaujas NP Projektu daļas vadītājs Aigars Pikšens skaidro: „Mēs sagaidām, ka nākotnē ar centra piedāvātajām iespējām cilvēku izglītošana par dabas aizsardzības jautājumiem būs iespējama interaktīvā veidā un tādējādi cilvēki spēs labāk izprast dabas aizsardzības nepieciešamību”.

 Pašlaik Gaujas NP ir iecienītas dažāda veida dabas izglītības nodarbības, bet tās pārsvarā notiek brīvā dabā, tādēļ atkarīgas no laika apstākļu labvēlības. „Baltajā pilī” būs iespēja esošās nodarbības un programmas rīkot telpās. Centrs apmeklētājiem piedāvāskvalitatīvu vides un tūrisma informāciju, dažāda veida dabas izglītības programmas skolēniem, kā arī interešu izglītības programmas pieaugušajiem, bērniem un jauniešiem. Tāpat šī centra telpās būs iespēja veidot izstādes, organizēt nelielus koncertus, seminārus un veikt cita veida aktivitātes. Dabas un kultūrvides iniciatīvu centrā „Baltā pils” apmeklētājiem tiks piedāvāta arī iespēja pārnakšņot, kā arī atrast informāciju nelielajā Zaļajā lasītavā.
 

Kopumā Dabas un kultūrvides iniciatīvu centra izveide ļaus uzsākt plašāku sabiedrības izglītošanas darbu par dabas aizsardzības jautājumiem, kā arī piesaistīt apmeklētājus no visas Latvijas teritorijas, kas savukārt labvēlīgi ietekmēs Vidzemes reģiona tūrisma attīstību. Gaujas NP Vides saziņas daļas vadītāja Meldra Langenfelde uzsver: „Mēs ceram, ka ikviens šeit saņems atbildes uz jautājumiem par Gaujas nacionālo parku, kā arī par dabas aizsardzības nozīmību visā pasaulē. Vēlamies, lai Siguldas Dabas un kultūrvides iniciatīvu centrs „Baltā pils” kļūtu par saikni starp Gaujas nacionālo parku kā īpaši aizsargājamu dabas teritoriju un sabiedrību.”

 Pašlaik norit intensīvs darbs pie ēkas iekštelpu iekārtošanas. Tiek plānots, ka „Baltās pils” iekštelpas būs īpaši noformētas, izmantojot augu un dzīvnieku vizuālos motīvus.
 
Informāciju sagatavojusi:
Rita Jakovļeva