Turaidas muzejrezervātā 22.februārī tika svinēti Meteņi. Meteņdiena ir latviešu gadskārtu ieražu svētki, kad notiek atvadas no ziemas un sākas pavasara gaidīšanas laiks. Tā ir diena, kad ļaudis pirms vasaras pēdējo reizi maskojas.

Šogad Siguldas folkloras kopu „Senleja” un „Senlejiņa” čigāni sev līdzi bija atveduši Laimes lāci, ar kuru, sadancojot vai spēkojoties, kuplais pasākuma dalībnieku pulks varēja nodrošināt labu nākamā ražas gada iznākumu. Lai veicinātu auglību katrā sētā, meteņbērni Turaidā sacentās garākajā nobraucienā no kalniņa, meklēja Meteņa mestās laimes pogas un grieza uz dīķa uzstādīto urru jeb riņķa lēzi, ko mūsdienās dēvē par karuseli.

Turaidas muzejrezervāta saimnieces visus svinētājus Dziesmu dārzā cienāja ar miežu putru un siltu tēju. Ikviens varēja nobaudīt Meteņu īpašo ēdienu slokatni – pildītu plāceni. Tradīcijas vēsta, ka Meteņos daudz jālielās, tāpēc visas desmit saimnieces, kas bija mājās slokatņus cepušas, lielīt lielījās un stāstīja par pīrāgu pildījuma īpašām receptēm. Slokatņi bija gan ar gaļas un sīpolu, gan biezpiena un kaņepju pildījumu, gan pildīti ar āboliem un dažādiem ievārījumiem.

Svētku nobeigumā visi, sakot īpašos vārdus, izstaigāja Dziesmu dārza zālājus, dzenot prom kurmjus, lai tie vasarā savas ejas raktu citās pļavās.

Kuplais Meteņdienas dalībnieku pulks apliecināja cilvēku vēlmi kopīgi radīt sev svētkus un saglabāt senču tradīcijas. Nākošie tradicionālie svētki Turaidas muzejrezervātā tiks svinēti Lieldienās 13.aprīlī.

Anda Skuja
TMR Sabiedrisko attiecību un
izglītojošā darba nodaļas vadītāja