Turaidā, kas ir viens Siguldas novada vēsturiskajiem centriem, krāšņi un daudzveidīgi tiks atzīmēta pilsētas astoņsimtgade. Siguldas novada unikālo kultūrvēsturisko mantojumu uzsvērs un popularizē vairāki pasākumi Turaidas muzejrezervātā.
 
Ceturtdien, 9.augustā plkst. 19.30 Dainu kalnā pie skulptūras „Dziesmas tēvs” notiks Siguldas astoņsimtgades ieskandināšanas koncerts „MAN TREJĀ¨DAS ATSLĒDZIŅAS”.
 
Siguldas novadam nozīmīgie svētki sāksies Turaidā, senajā līvu zemē - vietā, kur vissenāk dzīvojuši un savas mājas iekopuši mūsu senči. Kā atzīmē Anda Skuja, koncerta režisore un folkloras kopas „Senleja” vadītāja: „Kam pieder atslēdziņas, tas bagāts. Kam pieder atslēdziņas, tas kārtīgs saimnieks, kas sakopis savu sētu un ir mierā ar sevi un pasauli. Mums ir trejādas atslēdziņas - Sigulda, Turaida un Krimulda. Jau no laika gala vienotas dabas krāšņumā un neatkārtojamībā. Mūsu roku sakoptas un sirds atslēgām sargātas. Ar saimes atslēgām var atslēgt Laimas klēts durvis un iegūt visiem veiksmi un svētību. Ar īpašām atslēgām var atslēgt uzcerētā sirdi un iegūt mīlestību. Ar dziesmu atslēgām var atslēgt svētkus, radīt prieku un gūt gandarījumu”. Turaidā aicināti visi siguldieši ar tautas gara spēka atslēgām atslēgt un ieskandināt Siguldas 800gades svinības, atverot savas sirdis viesmīlībai un priekam.
 
Svētku ieskandināšanas koncertā piedalīsies folkloras kopas „Senleja”, „Senlejiņa”, „Vilkači”, „Trejasmens”, „Dandari”, „Dimzēns”, „Vīteri”, „Cielava”, „Atštaukas”, bungu un dūdu grupa „Auļi”. Koncerta noslēgumā plkst.21.15 pasākuma dalībnieki un skatītāji dosies lāpu gājienā uz Gauju Paralēli AUĻU dūdiniekiem un bundziniekiem laivās, gar Gauju uguns vēsti nesīs Latvijas populārākā sporta veida pārstāvji – orientieristi, kuri ar lāpām izgaismos visus Gaujas līčus no Turaidas līdz pat balonu pļavai pretī Siguldas pilsētas pludmalei.
 
 Sestdien, 11.augustā Turaidas pils pagalmā notiks Siguldas astoņsimtgadei veltīti VIDUSLAIKU SVĒTKI
 
Šajā dienā Turaidas pils pagalmā pēc vairākiem gadsimtiem atkal varēs izjust viduslaiku dzīves gaisotni. Par godu svētkiem viduslaiku pils būs rotāta ar Siguldas Mākslu skolas audzēkņu gatavotajiem karogiem. Turaidas pils pagalmā jau no plkst.10.00 muzeja apmeklētājiem tiks piedāvātas dažādas aktivitātes viduslaiku gaisotnē – loku šaušana, seno rotu tirdziņš, rotaļas. Pils pagalmā darbosies galma āksts un kalējs. Svētku noskaņu papildinās muzikāli priekšnesumi - viduslaiku mūzika un dejas grupu „Ballare” un „Avelundi” izpildījumā. Senās franču dziesmas dziedās Anda Pelēka. Turaidu pieskandinās arī dūdu balsis.
 
Pusdienas laikā, plkst. 13.00, tauru skaņas visus klātesošos aicinās uz pils Rietumu korpusu, kur notiks viduslaiku svētku svarīgākā daļa - Siguldas novada gadsimtu grāmatas atvēršana un ekspozīciju atklāšana. Izdevumu „Siguldas novada gadsimtu grāmata” sagatavojuši Turaidas muzejrezervāta darbinieki un ar Siguldas novada finansiālu atbalstu klajā laidis apgāds „Jumava”. Grāmata, kas hronoloģiski atspoguļo Siguldas novada astoņsimts gadu vēstures notikumus, ir dāvana novada iedzīvotājiem un viesiem. Arī jaunās ekspozīcijas „Turaida Rīgas arhibīskapijas sastāvā (13. - 16.gs.)” un „Turaidas pils un novads (1566. - 1776.)” ir Turaidas muzejrezervāta ieguldījums novada kultūrvēsturiskā mantojuma izpētē un saglabāšanā. Viduslaiku svētki noslēgsies ar garīgās mūzikas koncertu Turaidas pils pagalmā.
 
Šajā dienā, baudot viduslaiku gaisotni, no plkst. 10.00 - 18.00, ikviens muzeja apmeklētājs varēs piedalīties aizraujošā orientēšanās spēlē „Astoņsimtgadu stāsts”, iepazīstot vēsturiskus objektus un priekšmetus Turaidas muzejrezervāta teritorijā. No plkst. 16.00 - 18.00 notiks sacensības - sprinta skrējiens Turaidas pils tornī, izveicīgākais skrējējs saņems titulu „Ā¨trākais ziņnesis”.
 
Svētdien, 12.augustā plkst. 11.00, Siguldas astoņsimtgades izskaņas dienā, Turaidas muzejrezervātā notiks „UGUNS RITUĀ¨LS”.   
 
Dziesmu dārzāfolkloras kopa „Delve” godā cels senču tradīcijas, uguns rituālu veltot jaunās maizes un ražas daudzinājumam. Kā atzīmē folkloras kopas vadītāja Aina Tobe: „Daudzas folkloras kopas Latvijā un pasaulē mēģina rekonstruēt gadskārtu rituālus un senas tradīcijas. Arī folkloras kopa „Delve” savā radošajā darbībā  cenšas saprast, ko nozīmē tradicionālā kultūras mantojuma stiprākā daļa – rituāls un ko tas var dot mūsdienu cilvēkam. Senatnē rituāls bijusi dabiska un cilvēkiem pierasta dzīves sastāvdaļa. Arī šodien mēs visi ikdienas dzīvē saskaramies ar sadzīves rituālu norisēm, pat nenojaušot un nenosaucot tās šajā vārdā. Dabas tuvums un lauku dzīves apstākļi veicina dabisku senā dzīvesveida turpināšanu un iekšējās saskaņas (cilvēks-daba) rašanos. Patiess rituāls bagātina dzīvi. Īstā laikā un vietā veikts rituāls atjauno un stiprina dzīvības dabisko plūdumu, tas ļauj apjaust dzīvīgumu un dod cerību uz tā pastāvēšanu arī turpmāk”.
 
Ar rituālo ziedojumu pateicoties Zemesmātei, folkloras kopa „Delve” iesaistīs klātesošos kopīgās dziesmās, dančos un rotaļās.   
 
Siguldas astoņsimtgades svinību dienās no 9. - 12.08. apmeklētāji Turaidas muzejrezervātā varēs iepazīt vairāk kā 30 ekspozīcijas par Siguldas novada vēsturi, kā arī apskatīt vairākas tematiskās izstādes brīvā dabā - „Ieskats 800 gadu notikumos Siguldas novadā”, „Sateseles pilskalna stāsts”, „Turaidas, Krimuldas, Siguldas apkārtne ievērojamā 18.gs. novadpētnieka J. K. Broces zīmējumos un mūsdienu fotoattēlos”, kā ar gleznu izstādi „Sigulda Gaujas krastos” un Siguldas novada mākslinieku izstādi.  
 
Informāciju sagatavoja:
 Ieva Vītola, TMR Izglītojošā darba nodaļas galvenā speciāliste (Tālr. 6 7971402)