Atpūtas parks „Rāmkalni” sadarbībā ar Astronomijas attīstības fondu organizē skolu astronomijas festivālu, kas notiks no šī gada 17. līdz 28. septembrim. Festivāla laikā skolēniem būs iespēja noklausīties atraktīvu lekciju un vērot dažus ar astronomiskām un Zemes atmosfēras parādībām saistītus eksperimentus, ar unikālas tehnikas palīdzību ieraudzīt Saules patieso krāsu un gigantiskus gāzes izvirdumus uz tās.
„Latvijā astronomijas uzplaukums beidzās 90. gadu sākumā, un līdz ar to sāka panīkt tās mācīšana skolās. Tas saistīts ar vājo finansējumu šajā laikā un ar atraktīvu mācību materiālu trūkumu,” stāsta Astronomijas attīstības fonda dibinātājs Mārtiņš Eihvalds.
„Lai radītu interesi par šo un arī citām zinātnēm, nepietiek ar tāfeli un krītu. Astronomijas gadījumā, lai noturētu šo interesi, ir vajadzīgi teleskopi, observatorijas, planetāriji utt. Praktiskās nodarbības ar teleskopiem un novērošanas metodes spēj aizraut ļoti daudz jauniešu – tā rāda prakse ārzemēs un pēdējā laikā arī Mobilās observatorijas darbība Latvijā .” uzskata M. Eihvalds.
Astronomija ir viena no retajām zinātnēm, kurai iespējama amatierzinātne. To par savu hobiju ir izvēlējušies daudzi jaunieši, un nereti viņi ar to aizraujas uz mūžu. Astronomijas amatieru vidū ir sastopami arī sabiedrībā ievērojami cilvēki un slavenības.
„Mēs jau vairākus gadus sadarbojamies ar skolām, un mums ir liels prieks, ka šogad varam piedāvāt ne tikai izklaidi, bet arī atraktīvu un aizraujošu mācību stundu, kā arī praktiskus astronomiskus novērojumus, kas paplašinās bērnu zināšanas par Visumu un tajā sastopamo debess ķermeņu uzbūvi, kustību un attīstību,” stāsta atpūtas parka „Rāmkalni” radošā direktore Olga Šalašova.
„Skolu astronomijas festivāla laikā skolēniem būs iespēja uzzināt, kāpēc debesis ir zilas un Saule maina krāsu rietot, kādas izskatās zvaigznes un kāpēc tās mirgo. Eksperimentu stundā bērni pārliecināsies, ka gaismas jaucas ne tā kā ūdenskrāsas uz papīra, un uzzinās daudz citu interesantu lietu, kas nav acu apmāns, bet ir izskaidrojamas ar fizikas likumiem,” informē M. Eihvalds. „Astronomiskajos novērojumos teleskopā skolēni ieraudzīs Saules patieso krāsu, gigantiskus gāzu izvirdumus un melnus plankumus uz Saules virsmas.”
Lai ekskursija nepārvērstos par mācību stundu, katram festivāla dalībniekam tiks piedāvāti 5 nobraucieni ar rodeļiem, kurus viņš var izmantot visā viesošanās laikā, un citas aizraujošas atrakcijas atpūtas parka „Rāmkalni” teritorijā.
Mobilā observatorija ir izveidota 2005. gada pavasarī, un tā joprojām ir vienīgā Eiropā un pati jaudīgākā pasaulē. Tā ir vismodernāk aprīkotā observatorija uz riteņiem, kas dodas uz jebkuru vietu, kurā vien ir gaidīta. Jau no vasaras Mobilā observatorija viesojas atpūtas parkā „Rāmkalni”, kas atrodas netālu no Rīgas – 26 kilometri pa Vidzemes šoseju Siguldas virzienā.