Šovasar no 6. līdz 12. jūlijam notiks kārtējie XXIV dziesmu un XIV deju svētki. Siguldas novadu svētkos pārstāvēs 13 kolektīvi vairāk kā 400 dalībnieki.
„Uz Dziesmu svētku gada sliekšņa esot, ir prieks par kuplo pašdarbnieku saimi, kas šovasar dosies uz Rīgu un pārstāvēs Siguldas novadu svētkos. Tai pat laikā ir arī bažas par to, ka nasta ir samērā smaga un darāmā ir ļoti daudz,” stāsta Siguldas novada domes Kultūras pārvaldes vadītāja Jolanta Borīte .
Kopā ar Siguldas pilsētas un pagasta kultūras nama kolektīviem startēs arī skolu kolektīvi - pūtēju orķestris „Sudrabskaņa”, jauniešu koris „Atvars”, deju kolektīvi „Vizbulīte” un „Purenīte”. Dziesmu un deju svētkos piedalīsies arī folkloras kopas - ”Senleja” atlases skati jau aizvadījusi pagājušā gada nogalē un gatavojas dalībai Folkloras dienā Brīvdabas muzejā. Siguldas novada Svētku ietvaros Turaidā Dainu kalnā notiks Vidzemes novada folkloras kopu Dziesmu svētku ieskandināšanas koncerts. Februāra sākumā Rīgas rajona starpskate paredzēta deju kolektīviem. Dejotājiem šogad jāsagatavo vairākas koncertprogrammas gan deju koncertuzvedumam, gan deju svētku lieluzvedumam ” „Izdejot laiku”, kurā tiks atspoguļotas novadu tradīcijas, balstītas uz folkloru muzikālajā un horeogrāfiskajā materiālā.
Siguldas novada koru kolektīviem šobrīd rit nopietns kopmēģinājumu darbs, jo jāapgūst repertuārs Atklāšanas un Noslēguma koncertiem. Svētku ieskaņas koncerti notiks arī vairākās citās Latvijas vietās vēl pirms svētkiem – uz to brīdi koncertu repertuāram jau jābūt sagatavotam. Piemēram, 24.maijā Siguldas novada koru gatavoto Dziesmu svētku repertuāru varēs noklausīties Cēsīs. Arī novada svētkos, 31.maijā, tautas mākslas kolektīvi parādīs savu prasmi - ieplānoti gan dienas koncerti pilsētas ielās, svētku laukumos, kā arī noslēguma koncerts Pilsdrupu estrādē. Kolektīvu līdzdalība plānota arī citos vasaras notikumos Siguldā - Dailes teātra Vasaras festivālā un Kalniešu spēlēs.
Siguldas pagasta pūtēju orķestris un orķestris „Sudrabskaņa” piedalīsies pūtēju orķestru dižkoncertā.
Svētkos piedalīsies arī Tautas lietišķās mākslas studijas „Sigulda” un „Vīgrieze”, kopā ar vairāk kā 80 citām Latvijas studijām rīkos darbu izstādes, kur līdzās mantotajai tradīcijai tiks atspoguļota arī jaunrade. Izstādē būs skatāmi 1000 meistaru darbi, kas tapuši pēdējo piecu gadu laikā.
Šogad Dziesmu un deju svētku norisē būs arī vairāki jaunumi. Piemēram, 6.jūlijā svētkus ieskandinās visu svētku dalībnieku gājiens, tiks atklāts arī Dziesmu svētku gadatirgus, lauku kapelu maratons, veltījuma koncerts „Deju svētkiem 60”. Dienas izskaņā notiks Dziesmu svētku Atklāšanas koncerts Mežaparka estrādē.
„Plānojot budžetu, ir pārrunātas un ņemtas vērā tautas mākslas kolektīvu vēlmes gan par tērpu, gan mūzikas instrumentu un dažādu darbam nepieciešamo materiālu iegādi. Kopumā šim mērķim ieplānots iztērēt 33 tūkstoši latu,” skaidro Jolanta Borīte, „transporta un organizatoriskajām izmaksām plānoti 20 tūkstoši latu, lai dalībnieki varētu piedalīties svētkos”.
Papildus tam, ka kolektīvi gatavojas Dziesmu un deju svētkiem trīs mūsu amatiermākslas kolektīvi šogad svin jubilejas – „Atvaram” 15, „Gundegai” 30 un „Sudrabskaņai” 35 gadi radošās darbības. Koris „Atvars” Valsts jubilejas gadadienā koncertēs Vīnē, pārstāvot Latvijas valsti. „Sudrabskaņas” kolektīvs, atzīmējot savu jubileju, iecerējis izdot mūzikas CD, savukārt „Gundega” gatavo īpašu koncertuzvedumu „Laimes depozīts”. Amatierteātris, godinot Siguldas novada teātra tradīciju 140.gadskārtu, Teātra dienā prezentēs izrādi „Skroderdienas Silmačos”. Veiksmi visiem!