Rīgas plānošanas reģionā, kurā ietilpst arī Siguldas novads, turpinās deinstitucionalizācijas plāna īstenošana, kuru paredzēts noslēgt 2023. gada nogalē. Deinstitucionalizācija ir pakalpojumu sistēma, kas sniedz personai, kurai ir ierobežotas spējas sevi aprūpēt, nepieciešamo atbalstu, lai tās spētu dzīvot mājās vai ģimeniskā vidē. Līdz šim Siguldas novadā deinstitucionalizācijas projekta ietvaros sabiedrībā balstītus pakalpojumus ir jau izmantojuši 43 bērni un 42 pieaugušas personas.
Deinstitucionalizācijas process paredz cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanu sabiedrībā un iesaisti darba tirgū, veicinot viņu neatkarību un patstāvību. Tiek radīts plašs pakalpojuma klāsts, lai arī bērni, kas dzīvo sociālās aprūpes centros, varētu augt ģimeniskā vidē un bērni ar funkcionāliem traucējumiem varētu saņemt aprūpi un rehabilitāciju savā pašvaldībā. Deinstitucionalizācijas procesam jānovērš situācijas, kad cilvēks tiek ievietots ilgstošas sociālās aprūpes institūcijā tikai tāpēc, ka dzīvesvietā nav pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi vai arī nav saņemts pietiekošs atbalsts.
Siguldas novadā cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem deinstitucinalizācijas projekta ietvaros saņem specializēto darbnīcu, dienas aprūpes centra un grupu mājas pakalpojumu, kā arī plašu klāstu rehabilitācijas pakalpojumus un speciālistu konsultācijas: mākslas un smilšu terapiju, mūzikas un dzīvnieku terapiju, fizioterapiju un masāžas pakalpojumu, psihologa un psihosociālās konsultācijas, montesori un logopēda nodarbības. Vienas no pieprasītākajām ir atbalsta grupu nodarbības.
Tāpat turpinās celtniecības darbi pie grupu mājas izveides Siguldā, Saules ielā 6B, kur būs iespējams dzīvot 16 cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī ir paredzētas 2 “atelpas brīža” vietas.
Deinstitucionalizācijas procesā izveidotā sabiedrībā balstītu pakalpojumu sistēma pierādījusi, ka ir efektīva un vērsta uz attīstību.
Šī publikācija tapusi ESF projekta Nr.9.2.2.1./15/I/002 “Deinstitucionalizācija un sociālie pakalpojumi personām ar invaliditāti un bērniem” ietvaros