Ar vērienīgu kultūras pasākumu programmu 2007.gadā no 9. līdz 12.augustam aizvadītas Siguldas 800 gadu jubilejas svinības. Darbs pie to organizēšanas aizsākts jau 2004.gadā ar mērķi, lai svinības kļūtu par nacionālas un starptautiskas nozīmes pasākumu. Šobrīd vēl turpinās darbs pie projekta, analizējot svētkus un veidojot arhīvu.
 
Taču ir skaidrs – aizvadītas krāšņas, daudzveidīgas, radošas un arī pamācošas svinības – tādas, kas paliek atmiņā. Ne katram ir dota iespēja svinēt pilsētas astoņsimtgades jubileju un sajust to gandarījumu, prieku un vienotību. Strādājot kopā gūti panākumi, sniedzot sastapšanās prieku, laipnas domas un laimi sajūtās, nevis lietās.
 
Svētki pulcē tūkstošiem cilvēku
 Jubilejas svinības bija pasākumu un projektu kopums ar mērķi veicināt Siguldas novada attīstību, veidot sakoptu vidi un daudzināt Siguldas tēlu gan Latvijā , gan pasaulē, uzsverot Siguldas kā tūristu iecienītas, iedvesmojošas un gleznainas pilsētas tēlu. Svētki pulcēja kopā apmēram 130 000 apmeklētāju – esošos un bijušos siguldiešus, ārzemju un latviešu tūristus, sadraudzības pilsētu pārstāvjus un medijus. Svētkus apmeklēja dažādu valstu vēstnieki un diplomātiskā korpusa pārstāvji, valsts prezidents Valdis Zatlers un eksprezidente Vaira Vīķe Freiberga.
 
 „Siguldai 800” kā kultūras notikums piedāvāja vairākas konkurētspējīgas priekšrocības - daudzveidību, oriģinalitāti, kvalitāti, drošību, labu servisu un sakārtotu vidi.
 
 
Plaša pasākumu programma
Svētku programma tika piedāvāta četras dienas, organizējot gan šauri specializētus un prestižus pasākumus, gan masu, maksas un bezmaksas pasākumus. Deviņās svētku zonās notika gandrīz 30 dažādu žanru un dažādu atmosfēru pasākumi ar iespēju līdzdarboties un iesaistīties ne tikai kā skatītājiem, bet arī kā dalībniekiem. Tajos piedalījās 370 individuālie dalībnieki, 127 kolektīvi, kopskaitā 3800 dalībnieki gan profesionāli, gan amatieri - dejotāji, dziedātāji, aktieri, mūziķi un brīvprātīgie iedzīvotāji.
 
Piedāvājumā tika iekļautas visdažādākās aktivitātes:
·        kurās iespējams pašiem kļūt par notikuma dalībniekiem- gājiens „Citi laiki”, Bērnu pilsētiņa ”Kājām gaisā”, dažādas sporta sacensības
·         kas tradicionāli jau daudzus gadus notikuši Siguldā, Latvijā – Viduslaiku svētki un Orientēšanās spēle Turaidā, vokaloģijas nometne ”Balss” ar tradicionālajiem džeza, opermūzikas un garīgās mūzikas koncertiem, sprinta skrējiens Turaidas pils tornī , Nokia Extreme pasākums jauniešiem
·        Īpaši Siguldas 800gadu svinībām veltītas - atklāšanas pasākums oriģināluzvedums ”Sateseles zelts”, grupas „Prāta vētra” koncerts, noslēguma koncerts „Sveiciens no Siguldas”, tautas skrējiens „Siguldas tilti”, „Citi laiki” Pils ielā ar vēsturiskajām pieturvietām un vēsturisko gājienu.
·        Pirmreizējs notikums Latvijā - Skotu kalniešu spēles, Baltā flīģeļa mūzikas svētki un smilšu gleznu izstāde Gūtmaņalā.
 
Galvenie rādītāji – kvalitāte un drošība
Organizējot „Siguldai 800” svētkus, svarīgi bija raudzīties, lai visi rīkotie pasākumi būtu kvalitatīvi. Māksliniecisko programmu gatavoja 22 radošie speciālisti, no tiem 5 profesionāli režisori un producenti. Svētku organizēšanā tika iesaistīts profesionāls tehniskais producents, kuram pieredze bija arī Rīgai 800 un Cēsīm 800 organizēšanā un sadarbībā ar ekspertiem tika veidota daudzveidīga un profesionāla svinību programma.
 
Sadarbībā ar Latvijas Republikas Iekšlietu ministriju tika nodrošināta Valsts policijas 75 darbinieku līdzdalība. Svētkos strādāja īpašo uzdevumu vienības, 80 apsardzes darbinieki, Ugunsdrošības un glābšanas dienests un glābēju vienības. Tika piesaistīti 47 zemessargi. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests strādāja lielākajās masu pulcēšanās vietās, arī slimnīcas uzņemšanas nodaļā sniegta medicīniskā palīdzība 2 cietušajiem. Organizējot transporta kustību svētku laikā, papildus tika izvietotas ap 300 ceļazīmes, no kurām daudzas paliks patstāvīgi. Kopumā svētku dienās tika aizturētas 5 personas, ierosināta viena krimināllieta par huligānismu. Par automašīnu novietošanu neatļautā vietā sodītas 183 automašīnas.
 
 
Lai ikviens justos ērti
Informācijapar svētku programmu, svinību zonām un transporta kustību varēja saņemt četrās valodās 45 tūkstošos speciālās iespiestās programmās – kartēs ”Sigulda 800”. Tūrisma informācijas centrs un Siguldas novada domes Svētku vadības centrs bija galvenie informācijas sniegšanas dienesti. Tika izveidoti 6 informatīvie palīdzības punkti svētku teritorijā, kuros varēja saņemt informāciju par svētku norisēm un dalībniekiem, biļešu iegādi, autotransportu un policijas darbinieks sniedza palīdzību drošības jautājumos. Informācijas sekmīgai un operatīvai izplatīšanai svētku dienās strādāja 15 brīvprātīgie jaunieši.
 
Svētku apmeklētājiem papildus jau esošajām pilsētas kafejnīcām, izveidotas 26 izbraukuma tirdzniecības vietas. Īpaši izveidotajā amatniecības izstrādājumu tirdziņā iesaistījās 138 amatnieki. 
          
Tika ierobežota transporta kustība svētku teritorijā. Tika iekārtoti 11 īpaši stāvlaukumi apmeklētāju automašīnām un 10 stāvlaukumi dalībnieku – kultūras grupu automašīnu novietošanai. Kursēja papildus autobusi maršrutā Sigulda - Turaida- Krimulda. Papildus piedāvāti velosipēdi, zirgu pajūgi un velorikšas. Latvijas dzelzceļš nodrošināja papildus vilciena reisus maršrutā Rīga-Sigulda -Rīga.
 
Gatavojoties svētkiem un svētku laikā aktīvi strādāja Nekustamo īpašumu nodaļa, nodrošinot teritoriju labiekārtošanu un sakopšanu. Noteiktās stundās tika veikta plānotā teritoriju sakopšana un atkritumu savākšana, nepieciešamības gadījumā tika veikta arī operatīvā sakopšana. Svētkos tika piesaistīti 90 sētnieki. Kopējais izvesto atkritumu apjoms ir 430 m3.
 
Siguldas un tuvējās viesnīcasbija noslogotas visu svētku laiku. Tajās nakšņoja svinību oficiālie viesi no Siguldas pilsētas sadraudzības pilsētām – Keilas Igaunijā, Birštonas Lietuvā, Angusas Skotijā, Štūres Vācijā, Vestimerlandes Dānijā, Falčepingas Zviedrijā, Čiatūras Gruzijā, kā arī Eiropas pilsētu savienības „Douzelage” pārstāvji.  
 
Latvijas un ārvalstu tūristiem papildus nakšņošanas iespējām viesnīcā tika piedāvātas viesu mājas, nakšņošana treileros, teltīs un privātmājās, kas atsaucās aicinājumam izmitināt viesus. 
 
Ieguvums ir arī savstarpējā sadarbība
Svētku atbalstīšanā gan finansiāli, gan nodrošinot bezmaksas preces vai pakalpojumus iesaistījās 33 uzņēmēji, ziedojot vairāk nekā 80 tūkstošus latu. No valsts Kultūrkapitāla fonda svētkiem tika piesaistīts līdzfinansējums 4800 lati. Atbalsts tika gūts arī no Rīgas rajona padomes - 30 tūkstoši latu.
 
Ciešā sadarbība ar atbalstītājiem pirms svētkiem un to laikā izdevies radīt pozitīvus ieguvumus ekonomiskajā, sociālajā sfērā, kultūrā un tūrismā. Programma realizēta partnerībā – pašvaldība, iestādes, uzņēmēji, nevalstiskās organizācijas, arī sabiedrība. Nostiprinājusies starpkultūru sadarbība arī ar ārvalstu sadarbības partneriem. Būtisks ieguvums bijis arī tūrisma biznesa attīstībai un uzņēmumiem, kas darbojas pakalpojumu sfērā.
 
Svētki ir būtiski pilsētas tēla veidošanā. Vērtējot cilvēku atsauksmes, daudzi atzinuši, ka ir lepni būt siguldieši un tas ir bijis viens no būtiskākajiem ieguvumiem. Tika veicināta sabiedrības iesaistīšana, vienotība un saliedētība.
 
Siguldas novads turpmāk varēs lepoties arī ar daudziem jaunieguvumiem – tika izdotas grāmatas, brošūras, sagatavoti suvenīri, labiekārtota pilsētvide.  800 gades svētki devuši daudzas paliekošas vērtības kultūras mantojuma apzināšanā – tas tiks saglabāts un nodots nākamām paaudzēm kā būtiska identitātes sastāvdaļa. Iesaistot programmas veidošanā novadniekus – mūziķus, pašdarbības kolektīvus, kultūras darbiniekus un citus – izdevies attīstīt un pilnveidot viņu pieredzi un kompetenci, piedāvājot iespēju sadarboties ar profesionāliem režisoriem, horeogrāfiem, mūziķiem, māksliniekiem. 
 
Plašu rezonansi Siguldas novads ieguvis arī plašsaziņas līdzekļos – presē, radio, TV. Svētku tiešraides vai reportāžas bijušas Latvijas televīzijā (LTV), LNT, TV3, dažādās radiostacijās, tiešraidē - Radio Klasika. Daudzi no pasākumiem tiks translēti atkārtoti. Piemēram, 15.septembrī LTV1 skatītājiem piedāvā atkārtojumā noskatīties oriģināluzvedumu „Sateseles zelts”, savukārt 22.septembrī vēlreiz vērot Baltā flīģeļa Mūzikas svētkus. Latvijas televīzija plāno izveidot 52 minūšu garu videofilmu par Siguldas 800gades svinībām 9. – 12. augustā. Plānots, ka decembrī to varēs iegādāties Tūrisma informācijas centrā. Drukātajos medijos pirms svētkiem uzsvars tika likts uz gaidāmajām svinībām un publikāciju skaits, tuvojoties svētkiem, palielinājās līdz pat 100 rakstiem nedēļā.
 
Pēc svētkiem izdevies apzināt ap 60 publikācijām – pārsvarā vērojams pozitīvs vērtējums un atsauksmes par svētku organizatorisko norisi. Kopumā var teikt, ka darbs ar medijiem ir bijis veiksmīgs un organizatori ir panākuši vēlamo – Siguldas vārds izskan un iepazīstina ar sevi gan Latviju, gan pasauli.
 
 
 
Paldies par sadarbību un atsaucību Siguldas800 gadu jubilejas svinību organizēšanā visiem režisoriem, producentiem, sadarbības partneriem, uzņēmējiem. Īpašs paldies visiem tehniskajiem, drošības un palīdzības dienestiem, kas nodrošināja svētku veiksmīgu norisi:
 
  • SIA Untitled, personīgi Mārcim Gulbim un Naurim Solovjovam.
  • Valsts policijas kārtības un sabieriskās drošības dienestiem, personīgi A.Roščinam, U.Znotiņam, M.Kaļānam un A.Popovam
  • Zemessardzes 19. kājnieku bataljonam , personīgi E.Jermacānam
  • Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Siguldas nodaļai, personīgi I.Meieram un A.Lapsiņam
  • Glābšanas stacijai, personīgi J.Makaram
  • Rīgas rajona slimnīcai, personīgi V.Siļkem
  • Drošības dienestam ART-EKSPO, personīgi V.Veinbergam un H.Kabanovam
  • SIA Fāze Sigulda, personīgi J.Breikšam
  • SIA Jumis , personīgi S.Jankovskai un L.Zariņai
  • SIA Gartens, personīgi M. Gailim
  • SIA Segevolde, personīgi A.Jankavai 
  • 1188, personīgi I.Strausovai
 
Paldies svētku dalībniekiem!
 
Svētku ieskandināšanas koncerts
režisore Anda Skuja, folkloras kopas CIELAVA (Salacgrīva), DIMZĒNS (Jelgava), ATŠTAUKAS (Liepāja), VĪTERI (Rēzekne), DANDARI (Rīga), SENLEJA (Sigulda), SENLEJIŅA (Sigulda), TREJASMENS (Ropaži), VILKAČI (Rīga), AUĻI (Rīga), Uguns rituāla vadītājs – Eduards Klints, orientieristi
 
 Koncerts ”Dabas koncertzāle”
Mūzikas izpildītāji: Ingus Ulmanis, Gints Sola, Kaspars Tobis, Aigars Voitišķis, Anrijs Grīnbergs, Valdis Muktupāvels, Rūta Muktupāvela, dzejas autors – Pēteris Brūveris, entomologi Voldemārs Spuņģis, Dmitrijs Teļņovs, Jānis Gailis, stāsta autori Otars Opermanis, Andris Soms, dīdžejs Eduards Švāns
 
Džeza mūzikas koncerts
Laimis Rācenājs, Inga Bērziņa, grupa „Riga Groove Electro”, vokālā džeza grupa Assembly Singers(mākslinieciskais vadītājs Einārs Verro), vokālā grupa „Anima Solla”(mākslinieciskā vadītāja Mārīte Puriņa):
 
 
Sateseles zelts”,
režisore Mirdza Zīvere, horeogrāfs Agris Daņiļevičs, muzikālais direktors Juris Vaivods, scenogrāfs Elmārs Gaigalnieks , virsdiriģents Jānis Baltiņš, solisti Zigfrīds Muktupāvels, Normunds Rutulis, Niks Matvejevs, Andžela Goba , Kristīne Kārkle, Intars Busulis, deju grupa „Dzirnas”, deju kolektīvs „Vizbulīte”, kolektīvs „Zeperi”, deju kolektīvs „Sidrabdancis”, folkloras kopas „Auļi”,”Vilkači”, „Senleja”, kori „Spārni”, „Teiksma”, „Sigulda”, „Atvars”, senioru koris „Gāle”, 3.pamatskolas koris
 
Grupa „Prāta Vētra”
 
Skrējiens „Siguldas tilti” ap 150 dažādu vecuma grupu sportisti
 
 
Viduslaiku svētki
grupas „Avelundi”, „Ballare”, soliste   Anda Pelēka
 
Virves vilkšanas sacensības - 96 virves vilcēji no visas Latvijas
 
„Citi laiki Siguldā”(gājiens un vēsturiskās salas)
Folkloras kopa „Senleja”, deju kopas „Preilenes”, „Sniegarozes”, Siguldas pagasta pūtēju orķestris, bigbends „Sigulda”, līnijdeju grupa „Step by step”, Siguldas pilsētas kultūras nama jauktais koris „Spārni”, Siguldas pagasta kultūras nama jauktais koris „Sigulda”, Alūksnes rajona skolotāju koris „Atzele”, vokālā grupa „Pinapl”, Jauniešu vokālā konkursa „Sev un saviem draugiem” laureāti, grupas „KGDJ”, „Bellacord”, „Vēja radītie”, mūsdienu deju grupa „Madness”, Mores sieviešu vokālais ansamblis „Ceriņi”, akordeonists Ervīns Andrejonoks, gruzīnu dejotāji, Mores pagasta amatierteātris „Oga”, Mālpils pagasta amatierteātris, TDA „Gundega”, deju kolektīvs „Sidrabdancis”, Krimuldas vīru koris „Vecie draugi”, Limbažu vīru koris „Ziedonis”, apvienotais SVĢ un Mūzikas skolas pūtēju orķestris „Sudrabskaņa”, vēstures rekonstrukcijas grupa no Lietuvas „Kovarnis” (bruņinieki), J.Mediņa mūzikas skolas zēnu koris, Renesanses deju grupa „Ballare”, senās mūzikas ansamblis „Ludus”, Rīgas danču klubs ar mūziķiem, cirkus trupa „Arlekīns”, Liepājas studija „Cirkus”, dūdu trio, Cēsu rajona Liepas pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvs „Sadancis”, ap 80 atsaucīgi siguldieši
 
Svētki bērniem „Kājām gaisā”
Latvijas zaļais punkts, Sidgundas pamatskolas 1.-4. kl. skolēnu teātra pulciņš (Agita Lazdiņa), SVĢ vokālais ansamblis un soliste Monta Voite(Ingrīda Dreimane), Siguldas PII bērnu deju kol. un ansamblis(d.k. – Olita Gailīte, ansamblis – Anita Petrikas, Ieva ikuste), „Pīlādzītis” - Siguldas PII bērnu deju kolektīvs (Ilona Petrovska), Siguldas 3.pamatskolas dziedātāji (Līga Trupavniece), „Purenīte” 1., 5.kl. – Siguldas 1.pamatskolas deju kolektīvs (Dzintra Fogele), „Zibsnis”- Siguldas pagasta kult. nama bērnu vokālā studija(Atis Priedītis), Siguldas 1.pamatskolas 5.-6. un 7.-9.kl. aerobikas grupas(Diāna Meirāne), „Cerību spārni” - bērnu un jauniešu ar invaliditāti (Inga Žvīgure), „Vizbulīte”4.-5.kl. - Siguldas 3.pamatskolas deju kolektīvs(Indra Ozoliņa), „Madness” – Siguldas kult. nams(Iveta Gudrais), RD IJSD Tehniskās jaunrades nama „ANNA 2”teātra studija „Kas meklē, tas...”(Ā¨rija Liepiņa – Stūrniece), Siguldas 1.pamatskolas deju kolektīvs(Dzintra Fogele), „Sudrabskaņa” – SVĢ un Siguldas mūzikas skolas apvienotais orķestris (Andris Muižnieks), „Vizbulīte”6.,7.8..kl. - Siguldas Valsts ģimnāzijas deju kolektīvs(Indra Ozoliņa), Olaines pagasta kul. nama deju kolektīvs „Pienenīte’ (Svetlana Ļitvinova), teātris „Zīļuks” (Laura Paegle), bērnu un jaunatnes radošo spēju attīstības centra popgrupa „Namiņš” (Līga Taube), popgrupas „Nianse” un „Niansīte” ( Ingūna Lipska), popgrupa „Alianse”(Anita Glidāne), Vilzēnu tautas nama netradicionālo sitamo instrumentu grupa „Radiridirī”(Dzintars Vīksna).
 
 
NOKIA EXTREME
Goran Gora, „Sattelites”, Gustavo un R-viss, DJ, Sound Arcade, Graffiti mākslinieki, BMX, Sporta klubs „HR Motosports”
 
Opermūzikas koncerts
Kārlis Zariņš, Samsons Izjumovs, Kristīne Gailīte, Evija Martinsone, Latvijas trīs tenori: Miervaldis Jenčs, Nauris Puntulis, Guntars Ruņģis, Sergejs Jēgers, Jānis Misiņš , Vidzemes kamerorķestris (mākslinieciskais vadītājs Andris Veismanis), programmas vadītāji: Esmeralda Ermale, Artis Robežnieks
 
Skotu Kalniešu spēles
Raimonds Bergmanis, Oskars Brugemanis ( Valmiera ),Arnis Lazdenieks ( Rīga ), Craig Sinclair (Skotija), Neil Elliot (Skotija), Graham Allan – Skotija, Tommy de Bryun (Beļģija), Sirk Kooistra (Holande)
 
Sigulda teikās un nostāstos
Senās vides klubs, klubs „Ugunszīme”, Siguldas kultūras nama teātris
 
Koncerts”Sveiciens no Siguldas” un Lielā Balle
Aktieri Marina Janauss, Juris Strenga, Anita Grūbe, Rolands Zagorskis, Agnese Zeltiņa, Valdis Liepiņš, Artūrs Skrastiņš, D.Eversa, Kaspars Zvīgulis, mūziķi Raimonds Eizenšmits, Edijs Everss, Zigfrīds Muktupāvels, Liene Bronuša, Vidzemes kamerorķestris, Ainars Virga un Ivo Fomins, „Opus Pro”, „Bet Bet”, „Dzelzs Vilks”, „Eolika”, „Bonaparti”, „Dāmu Pops”, „Zodiaks”, „Bio M”
 
Nakts vīzijas,mākslinieks Elmārs Gaigalnieks
 
Garīgās mūzikas koncerts Krimuldas baznīcā
Artis Gāga, vokālās grupas „Anima Solla” (mākslinieciskā vadītāja Mārīte Puriņa),  „Teria” (mākslinieciskais vadītājs Kārlis Rūtentāls), kokļu duets „Melisa”
 
Garīgās mūzikas koncerts Siguldas ev.lut.baznīcā
Ansamblis „Ludus” (mākslinieciskā vadītāja Liene Paukšēna)
 
Senču tradīciju godināšana
Folkloras kopa „Delve” , vadītāja Aina Tobe
 
Baltā flīģeļa Mūzikas svētki
Liene Circene (klavieres), Ulanta Gaile (vijole),Ilze Ikša (flauta), kamerorķestris „Kremerata Baltica”, Monica Mančini un džeza trio- Gregs Filds, Mamiko Kitaura, Džons Čiodini, koris „Kamēr...”, Raimonds Pauls, Māris Briežkalns, Kristīne Gailīte, Toivo Unts, Egils Siliņš, Miervaldis Jenčs, čellu grupa „Melo M”, saksofonu oktets – N.Gothams, G.Pabērzs, A.Sīmanis, A.Gāga, D.Paškevics, O.Petrauskis, A.Šablovskis, A.Kauzlausks, diriģents Andris Veismanis, orķestra pūtēju grupa, Rīgas rajona mūzikas skolu simfoniskais orķestris ( diriģents P.Plūme), koncerta vadītāji - Rolands Zagorskis, Dagnija Grīnfelde
 
Kopīgiem spēkiem un izturību esam devuši iespēju cilvēkiem izbaudīt un sajust svētkus. Paldies par atsaucību!
 
Informāciju sagatavojusi:
Projekta „Siguldai 800” vadītāja
Jolanta Borīte