Divas vasaras siguldieši, kuri dzīvo Ābeļdārza teritorijas tuvumā, varēja tur novērot Indijas skrējējpīles. Pīles tur atradās “LatviaNature” grantu projekta ietvaros, kura mērķis bija rast jaunas, efektīvas invazīvo sugu apkarošanas un ierobežošanas metodes. Projekts tika īstenots, sadarbojoties ar Siguldas pašvaldības Vides pārvaldības nodaļu.

Invazīvās sugas ir liels drauds bioloģiskai daudzveidībai, ekosistēmām un mūsu dzīvesveidam, tās apdraud vietējās sugas, izmaina ekosistēmu funkcijas, rada ekonomiskus zaudējumus un atsevišķas sugas – arī apdraudējumu cilvēka veselībai. Ābeļdārza teritorijā esošā invazīvā suga ir Spānijas kailgliemezis.

Pēdējos gados Spānijas kailgliemezis atsevišķās vietās Siguldas novadā ir ļoti savairojies, un tas rada neērtības gan iedzīvotājiem, gan pilsētas viesiem. Lai atrastu veidus kā efektīvāk cīnīties ar Spānijas kailgliemezi teritorijās, kurās nevar īstenot gliemežu nolasīšanu ar rokām vai izmantot ķīmiskos līdzekļus, siguldiete Ilze Šarna īstenoja ideju par Mobilo pīļu ganāmpulku. Indijas skrējējpīļu ganāmpulks tiek uz laiku izvietots teritorijā un nolasa tur esošos kailgliemežus. Lai atvairītu lapsas un citus plēsīgos dzīvniekus, aplokam tiek izmantots elektriskais gans. Ganāmpulkam ir nepieciešama minimāla aprūpe – viegli pieejama pārtika un svaigs ūdens. Sezonas beigās varēja novērot projekta pozitīvo rezultātu – uz gājēju taciņas bija mazāk kailgliemežu kā iepriekš.