Piektdien, 23. novembrī Siguldas novada domē notika Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) ministra Edgara Zalāna, Siguldas novada domes priekšsēdētāja Tāļa Puķīša un vairāku Rīgas, Cēsu un Limbažu rajonu pašvaldību vadītāju tikšanās, lai pārrunātu priekšlikumus novadu veidošanai. Uz tikšanos bija aicināti Vangažu, Allažu pagasta, Siguldas un Inčukalna novadu, Mālpils pagasta, Krimuldas pagasta pašvaldību vadītāji. Konkrēta vienošanās par novadu kartes pašreizējā varianta pārskatīšanu gan netika panākta, tomēr pašvaldību vadītāji uzsver, ka pozitīva ir tendence ieklausīties viņu viedoklī.
Siguldas novada domes priekšsēdētājs Tālis Puķītis uzsvēra, ka tikšanās laikā notikusi atklāta viedokļu apmaiņa par reģionālo attīstību un administratīvi teritoriālo reformu, tās gaitā siguldieši izteikuši viedokli par liela Siguldas novada izveidi, tomēr kolēģi no Krimuldas, Inčukalna, Allažiem palikuši pie līdzšinējā viedokļa. Puķītis prognozēja, ka, visticamāk, līdz jaungadam, līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām novadu karte mainīsies. “Daudzi pašvaldību vadītāji Latvijā uzskata, ka novadu karte zīmēta, apvienojot pašvaldības mehāniski, nevis loģiski. Vēl jāskatās, kāda būs jaunā valdība,” sacīja Puķītis. Siguldas novada dome vēlas atstāt novadu pašreizējās robežās (Siguldas pilsētu, Siguldas pagastu un Mores pagastu), noraidot Inčukalna, Vangažu un Allažu pievienošanu. Gadījumā, ja netiek apstiprināta Siguldas novada pašreizējā teritorija (Siguldas pilsēta, Siguldas pagasts un Mores pagasts), siguldieši labprātāk gribētu kopā ar Līgatnes pilsētu, Krimuldas un Līgatnes pagastiem, jo Siguldas novads kā attīstības virzienus ir izvirzījis tūrismu, kultūru un sportu, kas vienotu šādā novadu paplašināšanas modelī.
Allažu pagasta padomes priekšsēdētājs Verners Bērziņš sacīja, ka īsti skaidru viedokli, vai tiks pārskatīta iecere Allažus iekļaut Siguldas novadā, ministrs neesot paudis: “Turpināsim strādāt. Ir cerība, ka Allaži varēs saglabāt patstāvību, bet nav skaidrības, ko un kā darīt,” sacīja Bērziņš. Krimuldas pagasta padomes priekšsēdētājs Juris Salmiņš teica, ka diskusija bijusi konstruktīva, tomēr Krimulda esot ieinteresēta saglabāt pašreizējā kartes variantā iezīmēto novadu, kurā ietilps Krimulda un Lēdurga. “Paudu savu nostāju – Krimuldas un Lēdurgas apvienošana vienā novadā ir loģisks risinājums. Ir svarīgi, ka ir kopīgi ceļi un virzieni; uzskatu, ka Krimuldas iekļaušana Siguldas novadā, kas arī izskanēja kā viens no iespējamiem variantiem, ir neloģisks – Gauja tomēr ir dabiska robežšķirtne, pagasta iedzīvotāji ikdienā biežāk izmanto Rīgas, nevis Siguldas virzienu. Siguldas novads mums ir labs kaimiņš, bet ne vairāk,” sacīja Salmiņš.
Inčukalna novada domes priekšsēdētājs Arvīds Blaus atzina: “Situācija ir interesanta – Vangaži ir piekrituši veidot kopīgu novadu ar Siguldu (abām pašvaldībām nav kopējas robežas), bet Inčukalns un Allaži joprojām nepiekrīt. Tika piedāvāts arī variants par Siguldas novadu kopā ar Krimuldu un Līgatni, bet arī par to nevienojās. Inčukalns joprojām nav mainījis savu nostāju – ceturtdien nosūtījām RAPLM domes sēdes lēmumu un iedzīvotāju aptaujas (no 370 respondentiem 360 bija balsojuši par Inčukalna patstāvību) rezultātus, tagad gaidīsim, ko nolems,” sacīja Blaus.
Zalāns jau iepriekš ir paudis nepieciešamību veidot ekonomiski attīstīties spējīgus novadus ar mērķi nodrošināt iedzīvotājus ar kvalitatīviem un mūsdienīgiem pašvaldību pakalpojumiem. Jāatgādina, ka 4. septembrī valdības sēdē apstiprinātajā novadu kartē Krimuldas novadu veidotu līdzšinējais Krimuldas pagasts un Lēdurgas pagasts, savukārt Siguldas novadā plānots iekļaut līdzšinējo Siguldas novadu (Siguldas pilsēta, Siguldas pagasts un Mores pagasts), kā arī Inčukalnu, Vangažus un Allažus
Zane Brīvmane
Rīgas Apriņķa avīze