Sabiedrības veselības aģentūras akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringā apkopotie dati liecina, ka joprojām gripas gadījumi Latvijā nav reģistrēti, savukārt saslimstība ar akūto augšējo elpceļu infekcijām augstāka par vidējo saslimstību (1174 gadījumi uz 100000 iedzīvotāju) pagājušā nedēļā tika novērota Jelgavā, Ludzā, Valmierā, Preiļos, Alūksnē un Rīgā.
 
Līdz ar ziemas tuvošanos arvien biežāk nākas atcerēties par gripu – akūtu augšējo elpošanas ceļu infekciju, kurai raksturīga ātra izplatība. No citiem vīrusiem gripas vīruss atsķiras ar to, ka katru gadu tā ārējā apvalkā notiek pārmaiņas, tādēļ antivielas, kas izveidojušās iepriekšējā sezonā pret gripas vīrusu, nav derīgas šīs sezonas gripas vīrusam un civēki ar gripu slimo atkal.
 
Gripas infekcijas avots ir slims cilvēks, kas klepojot, šķaudot vai runājot rada mākoni ar augstu vīrusu koncentrāciju. Pēc nosķaudīšanās vīrusi var izplatīties pat sešu metru attālumā un atrasties telpas gaisā apmēram 30 minūtes. Vīrusi, nosēžoties uz priekšmetiem, dzīvotspēju saglabā vairākas dienas, tādēļ gripas laikā ir ieteicama bieža telpu vēdināšana, mitrā uzkopšana.
 
Tipiski gripas sākuma simptomi ir pēkšņs drudzis, drebuļi, strauji paaugstināta ķermeņa temperatūra, kakla sāpes un sauss klepus. Visbiežākās komplikācijas ir bronhīts un pneimonija, vecākiem cilvēkiem un bērniem risks uz komplikācijām ir daudz lielāks.
 
Lai mazinātu iespējas saslimt, svarīga ir pretgripas profilakse:
·   Gripas laikā izvairīties no masveida pasākumiem;
·   Ievērot personīgo higiēnu, mazgāt rokas;
·   Regulāri vēdināt telpas;
·   Lietot uzturā ķiplokus un sīpolus, saldos piparus, medu, citrusaugus, un skābpiena produktus.
 
Katru gadu ir iespējams saņemt vakcīnu pret gripas vīrusu. Vakcinēties ieteicams rudens sākumā, kad gripa vēl nav izplatījusies. Pēc vakcinācijas, dūriena vietā var parādīties neliels apsārtums un pietūkums. Vakcinēties ieteicams bērniem (no 6 mēnešiem līdz 23 mēnešiem), cilvēkiem, kuri sasnieguši 60.gadu vecumu un virs 65 gadu vecumā un pieder pie augstas riska grupas - personas, kuras slimo ar hroniskiem elpceļu un sirds asinsvadu slimībām, nieru un asinsvadu saslimšanām, cukura diabētu, kuriem novājināta organisma imunitāte, personas kuras ir ciešā saskarē ar augsta riska grupu slimniekiem, piemēram, medicīnas darbinieki un to ģimenes.
 
Informāciju sagatavoja:
Andris Upminis
Sabiedrības veselības analītiķis                     
Papildus informācija: 67271288