Siguldas novada Pašvaldības policija, rūpējoties par kārtību un dabas resursu saglabāšanu novadā, regulāri veic reidus, lai kontrolētu lašveidīgo zivju ieguves lieguma ievērošanu lašveidīgo zivju nārstošanas vietās Gaujā un tās pietekās, tajā skaitā īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās. Novembrī šāds reids tika veikts sadarbībā ar Valsts vides dienestu, Zemessardzes 27. kājnieku bataljonu un Dabas aizsardzības pārvaldi. Reida laikā tika izņemti četri nelikumīgi zvejas rīki (viens tīkls un trīs metāla murdi), no kuriem vienā bija notverts lasis.

Pēdējās desmitgadēs lašveidīgo zivju izplatība Latvijā ir būtiski samazinājusies, tādēļ to aizsardzība nārsta laikā ir ļoti nozīmīga. Lašu un taimiņu ieguve ir aizliegta visā Latvijā, izņemot Rīgas līci – posmā no Vecāķiem līdz Vaivariem, un lašveidīgajām zivīm, kas iegūtas nespecializētajā zvejā Buļļupē un Daugavas posmā no ietekas jūrā līdz Rīgas HES, jo šīs zivis ir mākslīgi pavairotas zivju audzētavās un tām minētajās ūdenstilpēs nav dabīgo nārsta vietu.

Iespējamu pārkāpumu gadījumā, tostarp par aizdomīgām personām un transportlīdzekļiem Gaujas vai tās pieteku tuvumā, kā arī upēs pamanītiem mākslīgi veidotiem aizsprostiem vai krāvumiem, lūgums nekavējoties ziņot Pašvaldības policijai, zvanot uz diennakts tālruni 26160288, vai ziņot Valsts vides dienestam, zvanot uz tālruni 26338800, vai izmantojot Vides SOS mobilo aplikāciju. 

Par vienu nelikumīgi noķertu lasi vai taimiņu, ja tas iegūts iekšējos ūdeņos, zivju resursiem nodarīto zaudējumu apmērs ir noteikts 715 eiro apmērā, bet jūrā – 429 eiro. Par pārkāpumu piemēro arī administratīvo sodu par makšķerēšanas un zvejas noteikumu pārkāpumiem. Maksimālais sods par makšķerēšanas noteikumu pārkāpumu ir 350 eiro, bet par rūpnieciskās zvejas pārkāpumu – fiziskai personai 700 eiro, juridiskai – 4300 eiro apmērā. Ja noziedzīgā nodarījuma rezultātā konstatēts būtisks kaitējums, pārkāpējam draud kriminālatbildība.

Makšķerēšanas un zemūdens medību aizlieguma periodu saraksts (laikā no 1. oktobra līdz 31. decembrim) atsevišķās upēs un ezeru daļās ir noteikts Ministru kabineta 2015. gada 22. decembra noteikumu Nr. 800 “Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi” 3. pielikumā, savukārt Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumos Nr. 317 “Gaujas nacionālā parka individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” ir noteikta lašveidīgo zivju sugu aizsardzības kārtība īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās, tostarp Gaujas Nacionālā parka teritorijā.