Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļā jaundzimušā vecāki var reģistrēt bērna dzimšanu.
- Ja jaundzimušā vecākiem ir reģistrēta laulība, tad to klātienē var izdarīt viens no vecākiem:
- iesniedzot ārstniecības iestādes vai ārstniecības personas izsniegtu medicīnas apliecību par bērna dzimšanu (oriģinālu);
- uzrādot derīgu personas apliecinošo dokumentu un laulības apliecību.
- Ja jaundzimušā vecākiem nav reģistrēta laulība, tad, papildus jau norādītājam, abiem vecākiem klātienē būs jāaizpilda un jāparaksta paternitātes atzīšanas iesniegums.
Pēc dokumentu uzrādīšanas un iesniegšanas, tiek sagatavota un izsniegta bērna dzimšanas apliecība.
Siguldas novada pašvaldības pakalpojumu portālā https://e.sigulda.lv vecāki var ērti iesniegt elektroniskos iesniegumus par:
- Pabalsta piešķiršanu par bērna piedzimšanu
- Bērna reģistrēšanu uzņemšanai pirmskolas izglītības iestādē
- Pieteikšanos pasākumam un goda medaļai “Esmu dzimis Siguldas novadā’’
Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļā jaunais pāris var iesniegt iesniegumu par laulības noslēgšanu un reģistrēt laulību.
Laulību reģistrācijas kalendārs laulību reģistrācijai Siguldas Jaunās pils Svētku zālē. Papildu informācija – https://tourism.sigulda.lv/lv/kazas-sigulda/.
Personas, kuras vēlas noslēgt laulību, klātienē ierodas dzimtsasrakstu nodaļā, aizpilda un iesniedz noteikta parauga abu parakstītu kopīgu iesniegumu. Iesniedzot iesniegumu, jāuzrāda derīgus personu apliecinošus dokumentus.
Personas, kuras agrāk bijušas citā laulībā, un ziņas par laulības šķiršanu nav iekļautas Iedzīvotāju reģistrā, uzrāda vienu no šādiem dokumentiem:
- bijušā laulātā miršanas apliecību;
- dzimtsarakstu nodaļas vai zvērināta notāra izsniegtu laulības šķiršanas apliecību;
- tiesas spriedumu, ar kuru laulība šķirta vai atzīta par spēkā neesošu;
- izrakstu vai izziņu no laulības šķiršanas reģistra vai laulības reģistra ar ziņām par laulības šķiršanu.
Ja personai, kas vēlas noslēgt laulību, nav iespējams iegūt kādu no augstāk minētajiem dokumentiem, to aizstāj ar tiesas spriedumu par attiecīgā fakta konstatēšanu.
Pilngadīgi Latvijas pilsoņi vai pilngadīgi Latvijas nepilsoņi iesniegumu par laulības noslēgšanu var iesniegt arī elektroniski, nosūtot to uz Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļas e-pasta adresi dzimts@sigulda.lv, ja iesniegumu abas personas ir parakstījušas ar drošu elektronisko parakstu un tam ir laika zīmogs. Iesniedzot iesniegumu, rakstiski tiks saskaņots vēlamais laulības reģistrēšanas laiks.
Ja persona, kura vēlas doties laulībā, ir nepilngadīga, iesniegumam jāpievieno nepilngadīgās personas vecāku vai aizbildņu, vai attiecīgās bāriņtiesas rakstveida atļauja.
Ja personas vēlas noslēgt laulību nevis tajā dzimtsarakstu iestādē, kurā tās iesniedza iesniegumu par laulības noslēgšanu, bet gan citā dzimtsarakstu iestādē vai pie garīdznieka, dzimtsarakstu iestāde, kurā iesniegts iesniegums par laulības noslēgšanu, izsniedz izziņu par laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu pārbaudi. Izziņa ir derīga sešus mēnešus no izsniegšanas dienas.
Laulību noslēdz ne agrāk kā viena mēneša un ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā klātienē pēc iesnieguma un citu laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu iesniegšanas Dzimtsarakstu nodaļā, ja laulības noslēgšanai nav Civillikumā norādīto šķēršļu. Pēc personu lūguma Dzimtsarakstu nodaļas amatpersona var reģistrēt laulību citā piemērotā vietā, ja personas, kuras vēlas noslēgt laulību, nodrošina laulības reģistrācijai piemērotus un atbilstošus apstākļus. Pēc laulības noslēgšanas dzimtsarakstu nodaļa personām izsniedz laulības apliecību.
Valsts nodeva par laulību reģistrāciju (iesniedzot laulības iesniegumu) – 14 eiro. No valsts nodevas atbrīvo, ja viena no personām, kura reģistrē laulību:
- ir ar I vai II invaliditātes grupu;
- atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā;
- normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir atzīta par trūcīgu;
- ir bārenis vai bez vecāku gādības palicis bērns pēc pilngadības sasniegšanas līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
- ir daudzbērnu ģimenes loceklis, ja tai un vismaz trim tās aprūpē esošiem bērniem, tai skaitā audžuģimenē ievietotiem un aizbildnībā esošiem, ir noteikta viena deklarētā dzīvesvieta vai papildu adrese.
Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļas laulību reģistrācijas maksas pakalpojumu cenrādis. Pakalpojuma maksa pilnā apjomā samaksājama ne vēlāk kā 10 darba dienas pirms laulību reģistrācijas.
Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valsts, Šveices Konfederācijas pilsonis vai citas valsts pilsonis, bezvalstnieks, bēglis vai persona, kurai piešķirts alternatīvais statuss un kura laulības noslēgšanas brīdī ir tiesīga uzturēties Latvijas Republikā, var noslēgt laulību ar Latvijas pilsoni, Latvijas nepilsoni, Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsoni vai citas valsts pilsoni, bezvalstnieku, bēgli vai personu, kurai piešķirts alternatīvais statuss un kura laulības noslēgšanas brīdī ir tiesīga uzturēties Latvijas Republikā.
Ārzemniekam papildus laulību iesniegumam jāiesniedz attiecīgās ārvalsts kompetentās institūcijas izsniegts dokuments par ģimenes stāvokli (klātienē), kas ir derīgs sešus mēnešus no tā izdošanas dienas, ja dokumentā nav norādīts īsāks derīguma termiņš. Tam ir jābūt derīgam arī laulības noslēgšanas dienā.
Ārzemniekam, kuram ir vairākas valstiskās piederības vai ir izveidota tiesiskā saikne ar vairākām valstīm darba tiesisko attiecību vai izglītības jomā, jāiesniedz visu attiecīgo valstu kompetento institūciju izsniegtie dokumenti par ģimenes stāvokli.
Ja ārzemnieks agrāk bijis citā laulībā, jāiesniedz laulības šķiršanas dokuments.
Visiem dokumentiem, kuri izdoti ārvalstīs, jāpievieno Ministru kabineta noteiktajā kārtībā vai notāra apliecināts tulkojums valsts valodā, kā to nosaka Valsts valodas likuma 10. pants. Tāpat ārvalstīs izdotos dokumentus nepieciešams legalizēt vai apliecināt ar apostilli. Papildus informāciju par dokumentu legalizāciju un apliecināšanu ar apostilli var iegūt Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā (www.mfa.gov.lv, tālrunis informācijai – 67016364).
Dzimtsarakstu nodaļas amatpersona ir tiesīga noteikt citu laulības reģistrācijas laiku, kas ir ne mazāks par mēnesi, bet ne ilgāks par sešiem mēnešiem no iesnieguma pieņemšanas dienas, lai veiktu uzrādīto un iesniegto dokumentu pārbaudi.
Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļa:
- aicina izbaudīt Siguldas radošā pils kvartāla daudzveidīgo piedāvājumu – uzkāpt pils tornī, doties pastaigā pa pils dārzu un apmeklēt mākslinieku, fotogrāfu un amatnieku darbnīcas;
- sagatavo laulības reģistrācijai nepieciešamos dokumentus, apliecību vāciņus, nodrošina svinīgu ceremonijas vadīšanu, telpas noformējumu un muzikālo pavadījumu Siguldas Jaunās pils Svētku zālē.
Jaunais pāris un kāzu ceremonijas viesi:
- ievēro ceļu satiksmes noteikumus un novieto automašīnas Siguldas Jaunās pils publiskajā stāvlaukumā;
- kāzu ceremonijas dienā ierodas savlaicīgi un izmanto Siguldas Jaunās pils centrālo ieeju;
- respektē citus pils un pils kvartāla apmeklētājus, saudzīgi izturas pret Siguldas Jaunās pils interjeru un iekārtojumu;
- vienojas ar kāzu fotogrāfu par nemanāmu klātbūtni ceremonijas laikā;
- Siguldas pils kvartāla teritorijā nekaisa rīsus, papīra dekorus, spalvas un ziedlapiņas;
- šampanieti, uzkodas pils kvartāla dārzā bauda tikai paredzētajās vietās, iepriekš vienojoties ar Siguldas pils kvartāla nomniekiem “Kungu Rija” (Pits 26132506) vai “La Fete picnic” (Madara 28352104);
- uzrāda derīgus personu apliecinošos dokumentus – pasi vai personas apliecību, kopā ar lieciniekiem pirms laulību reģistrācijas, un savlaicīgi veic pakalpojuma apmaksu.
Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļa:
- nodrošina laulību reģistrācijas ceremonijas ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām Siguldas novada pašvaldības administratīvajā teritorijā darba dienās un sestdienās līdz plkst. 16.00 (no maija līdz septembra mēnesim, iepriekš vienojoties par reģistrācijas vietu un laiku). Laulību reģistrācijas neveicam – pirmdienās, otrdienās, svētdienās un svētku dienās;
- piedāvā tikšanos ar jauno pāri pirms laulību reģistrācijas, kuras laikā pārrunā ceremonijas norisi un vēlmes;
- nenodrošina izbraukuma ceremonijās muzikālo pavadījumu un svētku noformējumu;
- sagatavo laulības reģistrācijai nepieciešamos dokumentus, nodrošina ceremonijas vadīšanu un nokļūšanu uz un no ceremonijas vietas;
- priecājas, ja pāri savlaicīgi vēršas dzimtsarakstu nodaļā, lai vienotos par iespēju reģistrēt laulību ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām.
Jaunais pāris:
- nodrošina laulības reģistrācijai piemērotus apstākļus:
- iespēju ērti piekļūt laulību reģistrācijas vietai;
- iespēju novietot uz galda vai citas plaknes laulību ceremonijai nepieciešamos dokumentus, gredzenu trauku un ziedus;
- sagādā nojumi vai citu risinājumu nelabvēlīgu laika apstākļu gadījumā;
- uzrāda derīgus personu apliecinošos dokumentus – pasi vai personas apliecību, kopā ar lieciniekiem pirms laulību reģistrācijas;
- veic pakalpojuma apmaksu 250 eiro apmērā.
Ja personai pēc laulības noslēgšanas tiek mainīts uzvārds (persona pāriet otra laulātā uzvārdā vai savam uzvārdam pievieno laulātā uzvārdu), personu apliecinošais dokuments kļūst lietošanai un ceļošanai nederīgs, tas ir jāmaina. Personai 30 dienu laikā pēc laulības reģistrācijas jāvēršas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, lai saņemtu jaunu personu apliecinošu dokumentu.
Pārim, kas vēlas noslēgt laulību pie garīdznieka, jāierodas klātienē Dzimtsarakstu nodaļā, jāaizpilda un jāiesniedz noteikta parauga abu parakstīts kopīgs iesniegums. Iesniedzot iesniegumu, jāuzrāda derīgus personu apliecinošus dokumentus.
Pilngadīgi Latvijas pilsoņi vai pilngadīgi Latvijas nepilsoņi iesniegumu par laulības noslēgšanu var iesniegt arī elektroniski, nosūtot to uz Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļas e-pasta adresi dzimts@sigulda.lv, ja iesniegumu abas personas ir parakstījušas ar drošu elektronisko parakstu un tam ir laika zīmogs.
Ja persona, kura vēlas doties laulībā, ir nepilngadīga, iesniegumam jāpievieno nepilngadīgās personas vecāku vai aizbildņu, vai attiecīgās bāriņtiesas rakstveida atļauja.
Pēc tam dzimtsarakstu nodaļa pārim izsniedz izziņu par laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu pārbaudi, ja laulības noslēgšanai nav Civillikumā norādīto šķēršļu. Izziņu var sagatavot arī kā elektronisko dokumentu un nosūtīt uz e-pasta adresi, ja šo vēlmi persona ir norādījusi, iesūtot e-iesniegumu. Izziņa ir derīga sešus mēnešus no tās izsniegšanas dienas, un laulību var noslēgt pie garīdznieka ne agrāk kā viena mēneša un ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā.
Pēc laulības noslēgšanas baznīcā garīdznieks izsniedz pārim baznīcas laulības apliecību. Garīdznieki par katru noslēgto laulību 14 dienu laikā paziņo dzimtsarakstu nodaļai, kuras teritorijā laulāšana notikusi. Saņemot garīdznieka paziņojumu par noslēgto laulību, dzimtsarakstu nodaļa iekļauj dotās ziņas Fizisko personu reģistrā 10 dienu laikā.
Personām, kuras agrāk bijušas citā laulībā un ziņas par laulības šķiršanu nav iekļautas Iedzīvotāju reģistrā, jāuzrāda vienu no šādiem dokumentiem:
- bijušā laulātā miršanas apliecību;
- dzimtsarakstu nodaļas vai zvērināta notāra izsniegtu laulības šķiršanas apliecību;
- tiesas spriedumu, ar kuru laulība šķirta vai atzīta par spēkā neesošu;
- izrakstu vai izziņu no laulības šķiršanas reģistra vai laulības reģistra ar ziņām par laulības šķiršanu. Ja personai, kas vēlas noslēgt laulību, nav iespējams iegūt kādu no augstāk minētajiem dokumentiem, to aizstāj ar tiesas spriedumu par attiecīgā fakta konstatēšanu.
Laulību reģistrācijas maksa (valsts nodeva par laulības reģistrāciju) – 14 eiro. No valsts nodevas atbrīvo, ja viena no personām, kura reģistrē laulību:
- ir ar I vai II invaliditātes grupu;
- atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā;
- normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir atzīta par trūcīgu;
- ir bārenis vai bez vecāku gādības palicis bērns pēc pilngadības sasniegšanas līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
- ir daudzbērnu ģimenes loceklis, ja tai un vismaz trim tās aprūpē esošiem bērniem, tai skaitā audžuģimenē ievietotiem un aizbildnībā esošiem, ir noteikta viena deklarētā dzīvesvieta vai papildu adrese.
Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valsts, Šveices Konfederācijas pilsonis vai citas valsts pilsonis, bezvalstnieks, bēglis vai persona, kurai piešķirts alternatīvais statuss un kura laulības noslēgšanas brīdī ir tiesīga uzturēties Latvijas Republikā, var noslēgt laulību ar Latvijas pilsoni, Latvijas nepilsoni, Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsoni vai citas valsts pilsoni, bezvalstnieku, bēgli vai personu, kurai piešķirts alternatīvais statuss un kura laulības noslēgšanas brīdī ir tiesīga uzturēties Latvijas Republikā.
Ārzemniekam papildus laulību iesniegumam jāiesniedz attiecīgās ārvalsts kompetentās institūcijas izsniegts dokuments par ģimenes stāvokli (klātienē), kas ir derīgs sešus mēnešus no tā izdošanas dienas, ja dokumentā nav norādīts īsāks derīguma termiņš. Tam ir jābūt derīgam arī laulības noslēgšanas dienā.
Ārzemniekam, kuram ir vairākas valstiskās piederības vai ir izveidota tiesiskā saikne ar vairākām valstīm darba tiesisko attiecību vai izglītības jomā, jāiesniedz visu attiecīgo valstu kompetento institūciju izsniegtie dokumenti par ģimenes stāvokli.
Ja ārzemnieks agrāk bijis citā laulībā, jāiesniedz laulības šķiršanas dokuments.
Visiem dokumentiem, kuri izdoti ārvalstīs, jāpievieno notāra apliecināts tulkojums valsts valodā, kā to nosaka Valsts valodas likuma 10. pants. Tāpat ārvalstīs izdotos dokumentus nepieciešams legalizēt vai apliecināt ar apostilli. Papildus informāciju par dokumentu legalizāciju un apliecināšanu ar apostilli var iegūt Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā (www.mfa.gov.lv, tālrunis informācijai – 67016364).
Dzimtsarakstu nodaļas amatpersona ir tiesīga noteikt citu laulības reģistrācijas laiku, kas ir ne mazāks par mēnesi, bet ne ilgāks par sešiem mēnešiem no iesnieguma pieņemšanas dienas, lai veiktu uzrādīto un iesniegto dokumentu pārbaudi.
Ja personai pēc laulības noslēgšanas tiek mainīts uzvārds (persona pāriet otra laulātā uzvārdā vai savam uzvārdam pievieno laulātā uzvārdu), personu apliecinošais dokuments kļūst lietošanai un ceļošanai nederīgs, tas ir jāmaina. Personai 30 dienu laikā pēc laulības reģistrācijas jāvēršas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, lai saņemtu jaunu personu apliecinošu dokumentu.
Paziņojot par miršanas faktu klātienē, dzimtsarakstu nodaļā jāuzrāda derīgu personu apliecinošo dokumentu un jāiesniedz dokumentu, kas apliecina miršanas faktu:
- ārstniecības iestādes vai ārstniecības personas izdotu medicīnas apliecību par nāves cēloni;
- tiesas spriedumu par miršanas fakta konstatēšanu vai personas izsludināšanu par mirušu;
- reabilitācijas iestāžu paziņojumu par represētās personas nāvi.
Piederīgajiem jānodod dzimtsarakstu nodaļai mirušās personas personu apliecinošu dokumentu/-us (pasi, personas apliecību), izņemot diplomātisko pasi, dienesta pasi vai akreditētas personas apliecību. Pēc dokumentu uzrādīšanas un iesniegšanas, klātienē tiek sagatavota un izsniegta miršanas apliecība.
Miršanas fakts dzimtsarakstu nodaļai jāpaziņo ne vēlāk kā sešu darbdienu laikā no brīža, kad iestājusies nāve vai mirušais atrasts. Miršanas fakts dzimtsarakstu nodaļā tiek reģistrēts paziņojuma saņemšanas dienā. Pienākums paziņot dzimtsarakstu nodaļai par miršanas faktu ir laulātajam, citiem ģimenes locekļiem, jebkurai citai personai, kura bijusi klāt nāves brīdī vai citādi informēta par nāves iestāšanos; īpašos gadījumos – ārstniecības personai, sociālās aprūpes vai rehabilitācijas iestādes, pansionāta vai ieslodzījuma vietas vadītājam, pašvaldībai, izmeklēšanas vai izziņas iestādei.
Iesniegumu atkārtotas dzimšanas, laulības vai miršanas apliecības izsniegšanai dzimtsarakstu nodaļā var iesniegt gan klātienē, gan elektroniski.
Klātienē personai nepieciešams uzrādīt:
- LR derīgu personu apliecinošo dokumentu;
- ja apliecību pieprasa par radinieku, radniecību apliecinošos dokumentus;
- pilnvarotajai personai papildus iepriekš minētajam, jāuzrāda notariāli apliecināta pilnvara latviešu valodā;
- maksājuma dokuments par valsts nodevas samaksu – 7 eiro.
No valsts nodevas atbrīvo (uzrādot attiecīgu statusu apliecinošu dokumentu):
- personu ar I vai II invaliditātes grupu;
- personu, kura atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā;
- personu, kura normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir atzīta par trūcīgu;
- bāreni vai bez vecāku gādības palikušu bērnu pēc pilngadības sasniegšanas līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
- daudzbērnu ģimeni, ja tai un vismaz trim tās aprūpē esošiem bērniem, tai skaitā audžuģimenē ievietotiem un aizbildnībā esošiem, ir noteikta viena deklarētā dzīvesvieta vai papildu adrese.
Pēc iesnieguma saņemšanas dzimtsarakstu nodaļa pārbauda ziņas Fizisko personu reģistrā. Ja reģistra ieraksts ir pievienots Fizisko personu reģistram, dzimtsarakstu nodaļa atkārtoti izsniedz pieprasīto apliecību. Ja reģistra ieraksts nav pievienots Fizisko personu reģistram, dzimtsarakstu nodaļa sazinās ar nodaļu, kuras arhīvā glabājas reģistra ieraksts, un lūdz to pievienot reģistram.
Dokuments tiek sagatavots un izsniegts klātienē 30 dienu laikā pēc valsts nodevas samaksas.
Iesniedzot iesniegumu elektroniski būs nepieciešams:
- autentificēties portālā “Latvija.lv” un aizpildīt Atkārtotas dzimšanas, laulības vai miršanas apliecības vai izziņas no dzimšanas, laulības vai miršanas reģistra pieprasīšanas (https://e.sigulda.lv/pakalpojums/125#gotoh1) iesnieguma formu;
- norādīt savu kontaktinformāciju un Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļu, kurā vēlas saņemt sagatavoto dokumentu;
- veikt valsts nodevas apmaksu 7 eiro apmērā uz rekvizītiem:
Siguldas novada pašvaldība
Pils iela 16, Sigulda, Siguldas novads, LV-2150
Reģ.nr. 90000048152
AS “SEB banka”, SWIFT (BIC) kods: UNLALV2X
Konta numurs: LV15UNLA0027800130404
Maksājuma mērķis – Valsts nodeva par atkārtotas apliecības izsniegšanu
No valsts nodevas atbrīvo (uzrādot attiecīgu statusu apliecinošu dokumentu):
- personu ar I vai II invaliditātes grupu;
- personu, kura atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā;
- personu, kura normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir atzīta par trūcīgu;
- bāreni vai bez vecāku gādības palikušu bērnu pēc pilngadības sasniegšanas līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
- daudzbērnu ģimeni, ja tai un vismaz trim tās aprūpē esošiem bērniem, tai skaitā audžuģimenē ievietotiem un aizbildnībā esošiem, ir noteikta viena deklarētā dzīvesvieta vai papildu adrese.
Pēc iesnieguma saņemšanas dzimtsarakstu nodaļa pārbauda ziņas Fizisko personu reģistrā. Ja reģistra ieraksts ir pievienots Fizisko personu reģistram, dzimtsarakstu nodaļa atkārtoti izsniedz pieprasīto apliecību. Ja reģistra ieraksts nav pievienots Fizisko personu reģistram, dzimtsarakstu nodaļa sazinās ar nodaļu, kuras arhīvā glabājas reģistra ieraksts, un lūdz to pievienot reģistram.
Dokuments tiek sagatavots un izsniegts klātienē 30 dienu laikā pēc valsts nodevas samaksas.
- personai, par kuru ieraksts izdarīts, vai tās pilnvarotai personai;
- nepilngadīgas personas vecākiem, adoptētājam vai bērna likumiskajam pārstāvim;
- pilngadīgai adoptētai personai, par kuru ieraksts izdarīts.
Dokumentu neizsniedz personām, kuras no bērna atteikušās, kurām atņemtas aizgādības tiesības vai kuru bērns ir adoptēts.
- personai, par kuru ieraksts izdarīts, vai tās pilnvarotai personai;
- ja laulība izbeidzas ar viena laulātā nāvi vai izsludināšanu par mirušu, dzimtsarakstu iestāde izsniedz izziņu par laulības reģistrāciju saskaņā ar ierakstu laulības reģistrā.
Mirušās personas radiniekiem ir tiesības iepazīties ar miršanas reģistra ierakstu un pieprasīt miršanas apliecību.
Pamatojoties uz personas iesniegumu, dzimtsarakstu nodaļa var izsniegt arī:
- civilstāvokļa aktu reģistra ieraksta kopiju, kas glabājas iestādes arhīvā papīra formā;
- civilstāvokļa aktu reģistra ieraksta datorizdruku.
Klātienē personai nepieciešams uzrādīt:
- LR derīgu personu apliecinošo dokumentu;
- ja apliecību pieprasa par radinieku, radniecību apliecinošos dokumentus;
- pilnvarotajai personai papildus iepriekš minētajam jāuzrāda notariāli apliecināta pilnvara latviešu valodā;
- maksājuma dokuments par pašvaldības noteiktās maksas samaksu – 6,20 eiro.
Pēc iesnieguma saņemšanas dzimtsarakstu nodaļa pārbauda ziņas Fizisko personu reģistrā. Ja reģistra ieraksts ir pievienots Fizisko personu reģistram, dzimtsarakstu nodaļa izsniedz pieprasīto izziņu. Ja reģistra ieraksts nav pievienots Fizisko personu reģistram, dzimtsarakstu nodaļa sazinās ar nodaļu, kuras arhīvā glabājas reģistra ieraksts, un lūdz to pievienot reģistram.
Dokuments tiek sagatavots un izsniegts 30 dienu laikā klātienē vai nosūtīts elektroniski pēc pašvaldības noteiktās maksas samaksas. Izziņu elektroniskā formātā nosūtīta uz e-pasta adresi, ja šo vēlmi persona ir norādījusi e-iesnieguma piezīmēs.
Iesniedzot iesniegumu elektroniski būs nepieciešams:
- autentificēties portālā “Latvija.lv” un aizpildīt Atkārtotas dzimšanas, laulības vai miršanas apliecības vai izziņas no dzimšanas, laulības vai miršanas reģistra pieprasīšanas (https://e.sigulda.lv/pakalpojums/126#gotoh1) iesnieguma formu;
- norādīt savu kontaktinformāciju un Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļu, kurā vēlas saņemt sagatavoto dokumentu;
- veikt pašvaldības noteikto maksu 6,20 eiro apmērā uz rekvizītiem:
Siguldas novada pašvaldība
Pils iela 16, Sigulda, Siguldas novads, LV-2150
Reģ.nr. 90000048152
AS “SEB banka”, SWIFT (BIC) kods: UNLALV2X
Konta numurs: LV15UNLA0027800130404
Maksājuma mērķis – Pašvaldības maksa par izziņu no dzimtsarakstu nodaļas arhīva
Pēc iesnieguma saņemšanas dzimtsarakstu nodaļa pārbauda ziņas Fizisko personu reģistrā. Ja reģistra ieraksts ir pievienots Fizisko personu reģistram, dzimtsarakstu nodaļa izsniedz pieprasīto izziņu. Ja reģistra ieraksts nav pievienots Fizisko personu reģistram, dzimtsarakstu nodaļa sazinās ar nodaļu, kuras arhīvā glabājas reģistra ieraksts, un lūdz to pievienot reģistram.
Dokuments tiek sagatavots un izsniegts 30 dienu laikā klātienē vai nosūtīts elektroniski pēc pašvaldības noteiktās maksas samaksas. Izziņu elektroniskā formātā nosūtīta uz e-pasta adresi, ja šo vēlmi persona ir norādījusi e-iesnieguma piezīmēs.
- personai, par kuru ieraksts izdarīts, vai tās pilnvarotai personai;
- nepilngadīgas personas vecākiem, adoptētājam vai bērna likumiskajam pārstāvim;
- pilngadīgai adoptētai personai, par kuru ieraksts izdarīts;
- mirušās personas radiniekiem.
- personai, par kuru ieraksts izdarīts, vai tās pilnvarotai personai;
- ja laulība izbeidzas ar viena laulātā nāvi vai izsludināšanu par mirušu, dzimtsarakstu iestāde izsniedz izziņu par laulības reģistrāciju saskaņā ar ierakstu laulības reģistrā;
- mirušās personas radiniekiem.
Mirušās personas radiniekiem ir tiesības iepazīties ar miršanas reģistra ierakstu un saņemt izziņu par miršanas reģistrāciju.
Citai personai ir tiesības pieprasīt un saņemt izziņu par civilstāvokļa akta reģistrāciju, ja tā pamato savu tiesisko ieinteresētību, vai pagājuši ne mazāk kā 30 gadi pēc tās personas miršanas fakta reģistrācijas, par kuru izdarīts ieraksts.
Daudzvalodu standarta veidlapu izdod pēc pieprasījuma personai, kura ir tiesīga saņemt publisko dokumentu (apliecību vai izziņu), kam ir paredzēts pievienot daudzvalodu standarta veidlapu, un dokumentiem, kuri ir izdoti, sākot no 2013. gada 1. janvāra.
Daudzvalodu standarta veidlapu dzimtsarakstu nodaļa izsniedz šādiem dokumentiem:
- civilstāvokļa aktu reģistrācijas apliecībai (par dzimšanu, laulību vai miršanu);
- izziņai par civilstāvokļa akta reģistrāciju (par dzimšanas, laulības vai miršanas fakta reģistrāciju).
Veidlapas mērķis ir atvieglot publiskā dokumenta tulkošanu, kam tā ir pievienota, lai pārvarētu valodas barjeras un atvieglotu publisku dokumentu apriti starp Eiropas Savienības dalībvalstīm. Daudzvalodu standarta veidlapai nav patstāvīga juridiska spēka.
Daudzvalodu standarta veidlapu dzimtsarakstu nodaļa aizpilda savas valsts oficiālajā valodā uz tās Eiropas Savienības dalībvalsts oficiālo valodu, kur paredzēts uzrādīt publisko dokumentu, kuram ir pievienota daudzvalodu standarta veidlapa.
Veidlapu var sagatavot šādās valodās: angļu (en), bulgāru (bg), čehu (cs), dāņu (da), franču (fr), grieķu (el), horvātu (hr), igauņu (et), īru (ga), itāļu (it), lietuviešu (lt), maltiešu (mt), nīderlandiešu (nl), poļu (pl), portugāļu (pt), rumāņu (ro), slovāku (sk), slovēņu (sl), somu (fi), spāņu (es), ungāru (hu), vācu (de), zviedru (sv).
Dokuments tiek sagatavots un izsniegts klātienē 30 dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas un pašvaldības noteiktās maksas saņemšanas 6,75 eiro apmērā.
Iesniegumu par vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņu var iesniegt:
- Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļā;
- Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentā elektroniski (sūtot iesniegumu uz e-pastu dzimts.dep@tm.gov.lv, ja tas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu) vai pa pastu (adrese: Brīvības bulvāris 36, Rīga, LV-1536).
Iesnieguma veidlapas paraugu nosaka Ministru kabineta 2022. gada 22. marta noteikumi Nr. 183 “Noteikumi par vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas iesnieguma veidlapu”.
Valsts nodeva par vārda maiņu vai par uzvārda maiņu, vai par tautības ieraksta maiņu – 71 eiro. Nodeva ir jāsamaksā iesniedzot iesniegumu tās iestādes kontā, kurā tiek iesniegts iesniegums. Valsts nodeva nav jāmaksā, ja viens no nepilngadīgās personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu; ja persona pašreizējo tautības ierakstu vēlas mainīt pret tautības ierakstu “lībietis (līvs)”.
Lēmumu par vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņu vai atteikumu mainīt pieņem viena mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas dienas Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentā. Lēmums adresātam tiek nosūtīts pa pastu ierakstītā sūtījumā uz iesniegumā norādīto adresi vai elektroniski, parakstīts ar drošu elektronisko parakstu vai oficiālajā elektroniskajā adresē. Lēmums stājas spēkā ar brīdi, kad tas paziņots adresātam, kā to nosaka Administratīvā procesa likuma 70. panta pirmā daļa. Atbilstoši Paziņošanas likuma 10. panta otrajai daļai, kas uz Eiropas Savienības dalībvalsti nosūtīts ierakstītā pasta sūtījumā, uzskatāms par paziņotu septītajā dienā pēc tā nodošanas pastā, bet uz citām valstīm uzskatāms par paziņotu trīs nedēļas pēc dokumenta nodošanas pasta pakalpojumu sniegšanas vietā. Lēmums par atļauju mainīt tautības ierakstu apliecina tautības ieraksta maiņas tiesiskumu.
Pēc vārda vai uzvārda (vārda un uzvārda) maiņas saskaņā ar likuma 10. pantu, lai saņemtu jaunu personu apliecinošu dokumentu, 30 dienu laikā pēc tam, kad stājies spēkā lēmums par atļauju mainīt vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu), šis lēmums jāiesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē vai Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā.
Vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt no 15 gadu vecuma:
- Latvijas Republikas pilsonis un nepilsonis;
- bezvalstnieks, kuram šis statuss piešķirts Latvijas Republikā;
- jaunākas personas vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt, ja viens no nepilngadīgas personas vecākiem, vai abi vecāki, ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu.
Vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt, ja pastāv kāds no šiem iemesliem:
- vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
- persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu (vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu);
- persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
- persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
- persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu;
- personai mainīts dzimums;
- viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu;
- persona vēlas iegūt mātes vai tēva uzvārdu.
Personai vārda vai uzvārda (vārda un uzvārda) maiņas iesniegumam ir jāpievieno šādi dokumenti:
- ja vārda vai uzvārda (vārda un uzvārda) maiņas iemesls ir apgrūtina iekļaušanos sabiedrībā – argumentētu paskaidrojumu, kāpēc esošais vārds vai uzvārds (vārds un uzvārds) apgrūtina iekļauties sabiedrībā, un kā izvēlētais vārds vai uzvārds (vārds un uzvārds) veicinās iekļaušanos sabiedrībā;
- ja vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) maina nepilngadīga persona – vecāku rakstveida piekrišanu. Nav nepieciešama tā vecāka rakstveida piekrišana, kurš notiesāts par tīša smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu;
- ja vārdu vai uzvārdu maina nepilngadīga persona, kura ir aizbildnībā — aizbildņa rakstveida piekrišanu un bāriņtiesas lēmumu par vārda vai uzvārda maiņas atbilstību bērna interesēm;
- ja kāds no civilstāvokļa aktu reģistrācijas dokumentiem ir sastādīts ārvalstī, persona, iesniedzot vārda vai uzvārda (vārda un uzvārda) maiņas iesniegumu, uzrāda ārvalstī izdotos dokumentus (proti, dokumentu par dzimšanu, par laulības noslēgšanu, par nepilngadīgā bērna dzimšanu), kas ir noformēti atbilstoši Ministru kabineta 2000. gada 22. augusta noteikumu Nr. 291 “Kārtība, kādā apliecināmi dokumentu tulkojumi valsts valodā” noteiktajai kārtībai vai ar notariāli apliecinātu tulkojumu atbilstoši Valsts valodas likuma 10. panta trešajai daļai;
- ja vārda vai uzvārda (vārda un uzvārda) maiņas iemesls ir personas dzimuma maiņa, jāuzrāda ārstniecības iestādes vai ārstniecības personas izdots medicīnas dokumentu, kas apliecina daļēju vai pilnīgu dzimuma maiņu.
Tautības ierakstu var mainīt pret savu tiešo augšupējo radinieku tautību divu paaudžu robežās (uz vecāku un vecvecāku tautību) vienu reizi.
Tautības ierakstu var mainīt no 15 gadu vecuma:
- Latvijas Republikas pilsonis un nepilsonis;
- bezvalstnieks, kuram šis statuss piešķirts Latvijas Republikā;
- persona, kura Latvijas Republikā uzturas ar derīgu uzturēšanās atļauju, reģistrācijas apliecību vai pastāvīgās uzturēšanās apliecību, un vēlas iegūt tautību “latvietis” vai “lībietis (līvs)”.
Tautības ieraksta maiņas iesniegumam jāpievieno:
- ja tautības ierakstu vēlas mainīt pret tautības ierakstu “latvietis” – izglītības dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina augstākajai (trešajai) pakāpei atbilstošu personas valsts valodas prasmi, bet gadījumos, ja persona ir 1.grupas invalīds, kam invaliditāte piešķirta bez termiņa ierobežojuma, 2. vai 3. grupas redzes, dzirdes vai runas invalīds vai ir vecāka par 75 gadiem, – izglītības dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina vidējai (otrajai) pakāpei atbilstošu personas valsts valodas prasmi;
- ja tautības ierakstu maina nepilngadīga persona – vecāku rakstveida piekrišanu;
- ja tautības ierakstu maina nepilngadīga persona, kura ir aizbildnībā — aizbildņa rakstveida piekrišanu un bāriņtiesas lēmumu par tautības ieraksta maiņas atbilstību bērna interesēm;
- ja kāds no civilstāvokļa aktu reģistrācijas dokumentiem ir sastādīts ārvalstī, persona, iesniedzot tautības ieraksta maiņas iesniegumu, uzrāda ārvalstī izdotos dokumentus, proti, dzimšanas apliecību, arī tēva vai mātes dzimšanas apliecību vai izrakstu no dzimšanas reģistra, kas pierāda personas radniecību ar tiešajiem augšupējiem radiniekiem, un dokumentus, kuri apstiprina šo personu tautību. Dokumentam, kurš izdots ārvalstīs, jāpievieno Ministru kabineta noteiktajā kārtībā (Ministru kabineta 2000. gada 22. augusta noteikumi Nr. 291 “Kārtība, kādā apliecināmi dokumentu tulkojumi valsts valodā” vai notariāli apliecināts tulkojums atbilstoši Valsts valodas likuma 10. panta trešajai daļai;
- ja tautības ierakstu vēlas mainīt pret tautības ierakstu “lībietis (līvs)” – lībiešu (līvu) organizācijas atzinumu par personas etnisko izcelsmi, un ar citiem dokumentiem etnisko izcelsmi nav iespējams pierādīt.
Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļā personas var iesniegt iesniegumu, lai labo kļūdas, ierakstītu trūkstošās vai jaunas ziņas civilstāvokļa aktu reģistra ierakstā. Valsts nodeva par civilstāvokļa akta reģistra ieraksta labošanu vai papildināšanu – 7 eiro.
Dzimtsarakstu nodaļa papildina un labo civilstāvokļa akta reģistra ierakstu uz ieinteresētās personas iesnieguma pamata, ja:
- civilstāvokļa akts reģistrēts dzimtsarakstu iestādē;
- ieraksta labošanai vai papildināšanai ir pietiekams pamats;
- nav strīda starp ieinteresētajām personām.
Civilstāvokļa akta reģistra ierakstus papildina, arī pamatojoties uz:
- tiesas spriedumu;
- zvērināta notāra paziņojumu par laulības šķiršanu;
- administratīvo aktu;
- Ministru kabineta lēmumu.
Pamatojoties uz personas iesniegumu un dzimtsarakstu nodaļas atzinumu, reģistra ierakstu papildina, ja:
- bērnam, kura dzimšanas fakts reģistrēts kā atradenim, kļuvuši zināmi vecāki;
- svītro fiktīvo ierakstu par tēvu (ja bērna dzimšana bijusi reģistrēta LPSR Laulības un ģimenes kodeksa 58. pantā noteiktajā kārtībā, ierakstot ziņas par bērna tēvu ar mātes uzvārdu un tautību un bērna tēva vārdu un tēvvārdu pēc mātes norādījuma);
- bērnam līdz 15 gadu vecuma sasniegšanai ieraksta konfesionālo vārdu kā bērna otru vārdu;
- bērnam līdz 15 gadu vecuma sasniegšanai, kuram doti divi vārdi, bet kuru sauc tikai vienā vārdā, svītro vārdu, kuru nelieto;
- bērnam līdz 15 gadu vecuma sasniegšanai maina vārdu(-us) uz jebkuru vārdu(-iem) – vienu reizi, ja bērna vārds(-i) ir grūti izrunājams(-i) vai nelabskanīgs(-i);
- bērnam no 15 gadu vecuma un pilngadīgai personai, kurai dzimšanas reģistra ierakstā un dzimšanas apliecības oriģinālā ierakstīti divi vārdi, svītro vienu no vārdiem, kuru nelieto, ja personas citos dokumentos ierakstīts tikai viens vārds;
- bērnam maina uzvārdu uz tēva vai mātes uzvārdu pēc vecāku laulības noslēgšanas, vecāku laulības šķiršanas, tēva vai mātes laulības noslēgšanas, tēva vai mātes laulības šķiršanas, pēc tēva vai mātes uzvārda maiņas;
- bērna vecāku uzvārdi ir dažādi, vienam no vecākiem, pamatojoties uz vecāku vienošanos vai tiesas nolēmumu, nodibināta viena vecāka atsevišķa aizgādība un bērna uzvārdu maina uz tā vecāka uzvārdu, kurš īsteno atsevišķo aizgādību;
- bērna vecāku uzvārdi ir dažādi, vienam no vecākiem ir atņemtas aizgādības tiesības un bērna uzvārdu maina uz tā vecāka uzvārdu, kurš īsteno aizgādības tiesības;
- svītrotas ziņas par vienu no vecākiem, bērna uzvārdu maina uz tā vecāka uzvārdu, kurš īsteno aizgādības tiesības;
- personai veikta daļēja vai pilnīga dzimuma maiņa un ierakstu par personas dzimumu maina atbilstoši dzimumam, kāds norādīts ārstniecības iestādes vai ārstniecības personas izdotajā medicīnas apliecībā vai citā dokumentā, kas apliecina dzimuma maiņu. Vārda(-u) un uzvārda formu atveido atbilstoši dzimumam;
- bērnam maina tautības ierakstu, ja bērna dzimšanas reģistrā svītrotas ziņas par vienu no vecākiem vai reģistrs papildināts ar ziņām par vienu no vecākiem. Tautības ieraksta maiņai nepieciešama bērna piekrišana, ja viņš sasniedzis divpadsmit gadu vecumu;
- adoptētajam maina dzimšanas vietu un dzimšanas datumu atbilstoši sākotnējam ierakstam dzimšanas reģistrā, kas norādīts pirms adopcijas apstiprināšanas (ja adopcija apstiprināta līdz 1993. gada 31. augustam, pamatojoties uz LPSR Laulības un ģimenes kodeksa 112. pantu, un ar kuru ir grozīts ieraksts par adoptējamā dzimšanas vietu un dzimšanas datumu);
- bērnam tautības ierakstu maina uz tēva vai mātes tautības ierakstu pēc tēva vai mātes tautības ieraksta maiņas. Tautības ieraksta maiņai nepieciešama bērna piekrišana, ja viņš sasniedzis divpadsmit gadu vecumu.
Pamatojoties uz personas iesniegumu bez dzimtsarakstu nodaļas atzinuma, reģistra ierakstu papildina, ja:
- svītro fiktīvo ierakstu par tēvu (ja bērna dzimšana bijusi reģistrēta LPSR Laulības un ģimenes kodeksa 58. pantā noteiktajā kārtībā, ierakstot ziņas par bērna tēvu ar mātes uzvārdu un tautību un bērna tēva vārdu un tēvvārdu pēc mātes norādījuma) un vienlaikus iesniedz paternitātes atzīšanas iesniegumu;
- bērnam atzīst paternitāti;
- bērna vecākiem savstarpēji noslēdzot laulību, vecāki un bērns iegūst kopīgu uzvārdu;
- vārdu(-us) un uzvārdu, kas reģistrā ierakstīts izloksnē vai svešvalodā, atveido, ievērojot latviešu literārās valodas normas personvārdu rakstībā;
- persona, atveidojot personvārdu, kas ierakstīts izloksnē vai svešvalodā, vēlas saglabāt arī sava uzvārda vēsturisko formu vai citas valodas oriģinālformu.
Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļas arhīva fondā glabājas sekojoši civilstāvokļu aktu reģistru ieraksti no 1994. gada. Tie skatāmi šeit.
Ja personai ir nepieciešamas saņemt atkārtotu dzimšanas, laulības vai miršanas apliecību, vai izziņu par dzimšanas, laulības vai miršanas fakta reģistrāciju, tā var vērsties ar iesniegumu Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļā.
Plašāka infinformācija par iesnieguma iesniegšanas kārtību sadaļās:
- Atkārtotas dzimšanas, laulības vai miršanas apliecības izsniegšana;
- Izziņas izsniegšana par dzimšanas, laulības vai miršanas fakta reģistrāciju.
Lai veidotu piederības sajūtu Siguldas novadam, kopš 2012. gada tiek godināti novadā dzimušie bērniņi un viņu ģimenes pasākumā “Esmu dzimis Siguldas novadā”. Tā laikā jaundzimušo vecāki saņem īpaši veidotas goda medaļas. Pasākums notiek divas reizes gadā. Tās ģimenes, kas dažādu apstākļu dēļ uz pasākumu nevar ierasties, goda medaļas saņemšanai var pieteikties pēc pasākuma norises.
Uz pasākumu tiek aicinātas ģimenes, kuras iesniegušas elektronisku pieteikumu pašvaldības pakalpojumu portālā e.sigulda.lv pēc bērna dzimšanas fakta reģistrācijas un kurām vismaz viens no vecākiem ir deklarējis dzīves vietu Siguldas novadā gan pieteikuma iesniegšanas, gan pasākuma norises dienā, kā arī jaundzimušajam līdz pasākuma norises dienai pirmā deklarētā dzīvesvieta ir Siguldas novadā.
Siguldas novada pašvaldība katru gadu sveic pārus, kuri laulībā ir nodzīvojuši 50 gadus un atzīmē Zelta kāzu jubileju. Ierasts, ka Zelta kāzu pāru godināšanas pasākums notiek decembrī Siguldas Jaunās pils Svētku zālē. Pasākumā pārus godina Siguldas novada pašvaldības Domes priekšsēdētājs, tiek veltīti īpaši vārdi katra pāra dzīves gājumam, kā arī sagādāts muzikāls pārsteigums un svētku dāvanas.
Tie pāri, kuri ir deklarēti Siguldas novadā, laulībā ir nodzīvojuši 50 gadus un vēlas piedalīties Siguldas novada pašvaldības Zelta kāzu pāru godināšanas pasākumā, no 1. septembra līdz 1. novembrim var pieteikties uz pasākumu:
- rakstot uz e-pasta adresi dzimts@sigulda.lv;
- zvanot uz tālruņa numuru 62203487 vai 66912901.
Siguldas novada Dzimtsarakstu nodaļa sazināsies ar Zelta kāzu pāriem, aicinās uz sarunu par viņu mīlestību un dzīves gājumu. Tikšanās laikā būs nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu.
Viens no lielākajiem pasaules brīnumiem ir mīlestība. Tā ir liela svētība, ka dzīvē var satikt cilvēku, ar kuru cauri gadiem no jaunības trakuma līdz vecumdienu rāmumam var radīt savu pasauli – mīlošu, cieņpilnu un atbalstošu ģimeni, kas ir mūsu sabiedrības pamatu pamats un vērtību paraugs nākamajām paaudzēm.