Aizvadītais gads izglītības jomā Siguldas novadā bijis piepildīts ar dažādām norisēm gan skolēniem, gan pedagogiem un izglītības jomas profesionāļiem, kā arī daudziem novadniekiem, kas iesaistījušies dažādās mūžizglītības aktivitātēs.
Siguldas novadā ir 10 vispārizglītojošās izglītības iestādes, no kurām ir viena sākumskola, piecas pamatskolas, trīs vidusskolas un viena ģimnāzija, kā arī 10 pirmsskolas izglītības iestādes, četras pirmsskolas izglītības iestāžu grupas un sešas profesionālās ievirzes izglītības iestādes, kas piedāvā sporta, mūzikas, mākslas un dejas nodarbības. Interešu izglītības piedāvājumu novadā nodrošina 17 izglītības iestādes.
2024. gada 1. septembrī pirmsskolas gaitas uzsāka 1701 audzēknis, kas ir par 26 audzēkņiem mazāk nekā gadu iepriekš, kad bērnudārzos bija reģistrēti 1727 audzēkņi. Turpretī pieaudzis skolēnu skaits, 2024./2025. mācību gadu uzsāka par 93 skolēniem vairāk nekā iepriekšējā gadā – kopumā 4246 bērni un jaunieši. No tiem 162 izglītojamie apgūst speciālo izglītību astoņās iestādēs, bet pirmsskolas vecuma posmā speciālās izglītības programmu apgūst 29 izglītojamie sešās izglītības iestādēs.
Siguldas novada pašvaldība sniedz atbalstu vecākiem, ja bērns ir sasniedzis pusotra gada vecumu, bet nav nodrošināts ar vietu pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē un apmeklē privāto izglītības iestādi vai izmanto bērnu uzraudzības pakalpojumu. Pērn ar pašvaldību līgumu bija noslēgušas 14 privātās pirmsskolas izglītības iestādes, un līdzfinansējumu vidēji mēnesī saņēma 157 izglītojamie. Tāpat līgums ar pašvaldību bija noslēgts 30 bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem jeb auklēm, kas ar pašvaldības līdzfinansējumu rūpējās par 81 bērnu.
Pērn pašvaldība turpināja sniegt atbalstu skolēnu ģimenēm, nodrošinot bezmaksas ēdināšanu dažādās vecuma grupās:
- pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem, pašvaldībai apmaksājot dienas ēdienkarti (brokastis, pusdienas, launags);
- novada privāto pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem, pašvaldībai apmaksājot dienas ēdienkarti (brokastis, pusdienas, launags), bet ne vairāk kā 3,30 eiro dienā;
- 1.–4. klašu skolēniem (valsts un pašvaldības apmaksātas pusdienas);
- vispārējās pamatizglītības iestāžu 5.–9. klašu skolēniem (kompleksās pusdienas);
- vidējās izglītības iestāžu 10.–12. klašu skolēniem no ģimenēm, kurām pašvaldība piešķīrusi statusu “Siguldas novada pašvaldības ģimene, kuras aprūpē ir trīs un vairāk bērni”, kā arī ģimenēm ar maznodrošināto vai trūcīgo statusu (kompleksās pusdienas).
Lai motivētu Siguldas novada pašvaldības vidējās izglītības iestāžu 10.–12. klašu skolēnus paaugstināt mācību sasniegumus un sekmētu 9. klašu absolventu vēlmi turpināt mācības Siguldas novada vidējās izglītības iestādēs, izglītojamajiem tiek piešķirtas pašvaldības finansētas stipendijas. 2024. gada pirmajā pusē (2023./2024. mācību gada 2. pusgadā) stipendijas saņēma 73 izglītojamie, savukārt 2024./2025. mācību gada 1. pusgadā stipendijas saņēma 46 izglītojamie.
Tāpat ik gadu pašvaldība īpašā pasākumā – Olimpiešu svētkos – sveic tos novada audzēkņus, kuri valsts olimpiādēs, zinātniski pētniecisko darbu skatēs, interešu un profesionālās ievirzes izglītības konkursos uzrādījuši augstus rezultātus. Pērn par sasniegumiem 2023./2024. mācību gadā tika apbalvots 91 izglītojamais, kā arī 43 pedagogi.
Novada iestādes aktīvi piedalās Erasmus+ projektu īstenošanā. Pašvaldības Izglītības un sporta pārvalde īsteno Erasmus+ projektus novada izglītības jomas līderiem, kuri darba ēnošanas un kursu mobilitātēs ārvalstīs pilnveidoja profesionālās kompetences ilgtspējīgas attīstības jomā, kā arī pieaugušo izglītotājiem, kuri ēnošanas vizītēs un kursos pilnveidoja profesionālās kompetences mūžizglītības kultūras stiprināšanas jomā.
2024. gadā Erasmus+ programmas apakšprogrammās mobilitātes projekti skolu izglītības sektorā personālam un partnerības sadarbībai tika īstenoti četrās izglītības iestādēs: pirmsskolas izglītības iestādēs “Ieviņa” un “Pīlādzītis” (kā partneris), Allažu pamatskolā, Inčukalna pamatskolā, kā arī Siguldas Mākslu skolā “Baltais flīģelis”. Trīs vispārējās izglītības iestādes – Inčukalna pamatskola, Mālpils vidusskola, Siguldas 1. pamatskola – ir saņēmušas programmas Erasmus+ akreditāciju skolu izglītības sektorā. Tas paredz, ka trīs gadu periodā minētās izglītības iestādes īstenos konkrēto programmu. Tāpat Inčukalna pamatskola kā partneris iesaistījusies programmas Erasmus+ apakšprogrammas “Sadarbības partnerībai” projektā, un pirmsskolas izglītības iestāde “Ieviņa” un Inčukalna pamatskola kā partneri līdzdarbojās programmas apakšprogrammas “Maza mēroga partnerības” projektos. Savukārt pirmsskolas izglītības iestāde “Ābelīte” piedalās Nordplus programmas Nordplus Junior apakšprogrammas projektā.
Siguldas novada pašvaldības izglītības iestāžu audzēkņi pērn izmantoja programmas “Latvijas skolas soma” piedāvājumu. No 2024. gada 1. janvāra līdz 31. maijam programmā piedāvātos kultūras pasākumus baudīja 4094 audzēkņi, apmeklējot 56 pasākumus. Kopējais semestrī izmantotais finansējums sastādīja 39 049,15 eiro. Savukārt gada otrajā pusē – no 1. septembra līdz 31. decembrim – 4152 audzēkņi apmeklējuši 93 kultūras pasākumus, šajā semestrī izmantojot finansējumu 43 067,78 eiro apmērā.
Tāpat Siguldas novada pašvaldība jau vairākus gadus īsteno nometņu projektu konkursu. Lai veicinātu bērnu un jauniešu saturīga, lietderīga brīvā laika pavadīšanu un popularizētu veselīgu dzīvesveidu, 2024. gada īstenoti 10 nometņu projekti, kuru aktivitātēs piedalījušies 328 bērni un jaunieši 4–18 gadu vecumā. Nometņu īstenošanai pašvaldība piešķīra 11 635 eiro.
Skolēnu vasaras brīvlaikā pašvaldība īstenoja arī vasaras nodarbinātības programmu, dodot iespēju skolēniem apgūt darba prasmes. Skolēni vecumā no 13 līdz 14 gadiem strādāja pašvaldības iestādēs un struktūrvienībās, kā arī komersantu, biedrību vai nodibinājumu nodrošinātajās darbavietās, bet skolēnu vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs, nodarbinātības programma tika organizēta sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru un novada uzņēmējiem. 2024. gadā 28 pašvaldības iestādes un struktūrvienības nodarbinājušas 187 izglītojamos un seši uzņēmumi – 24 izglītojamos vecumā no 13 līdz 14 gadiem, bet vecākos skolēnus darbinieku rindās uzņēma divas pašvaldības iestādes un struktūrvienības, kas darba vietas piedāvāja 18 skolēniem, kā arī 14 uzņēmumi, kuros darba pieredzi guva 65 skolēni.
Līdztekus jaunās paaudzes izglītošanai īpaša uzmanība tiek pievērsta arī pieaugušo izglītībai. Veidojot labvēlīgus nosacījumus iedzīvotāju mācību iniciatīvām un atbalstot izglītotas, radošas un aktīvas sabiedrības iesaisti, ik gadu tiek organizēts Siguldas novada pieaugušo mūžizglītības projektu finansēšanas konkurss. 2024. gadā tika iesniegti 30 projekti 40 419,59 eiro apmērā. Izvērtējot iesniegtos projektus, ekspertu komisija atbalstam izvirzīja 12 projektus, un to realizācijai pašvaldība piešķīra līdzfinansējumu 15 000 eiro apmērā. Līdz šim īstenoti 11 projekti, to aktivitātēs iesaistījušies 714 novada iedzīvotāji. Projektu ietvaros aizvadītas 12 lekcijas, 24 meistarklases, 44 nodarbības, 11 starppaaudžu aktivitātes, viens seminārs, viena ekskursija, noorganizētas trīs izstādes, izveidota viena izzinoši izglītojoša filma un viens informatīvi izglītojošs buklets.






