Mālpils Kultūras centrā 30. novembrī plkst. 13.00 tiks atvērta grāmata “Mālpils plenēri 2003–2022 refleksijas un atspulgi”.

Tajā apkopotas ziņas par plenēru vēsturi, attīstību un dalībniekiem, pievienojot plašu vizuālo materiālu – plenēros tapušo darbu un notikumu attēlus. Grāmata “Mālpils plenēri 2003–2022 refleksijas un atspulgi” ir Latvijā pirmais izdevums, kas veltīts kāda plenēra vēsturei.

Plenērus Mālpilī kopš to iedibināšanas 2003. gadā organizēja “Mākslinieku biedrība Sidegunde” (līdz 2007.gadam – biedrība “Radošo senioru nams”) dizaineres Helēnas Mednes vadībā un gādībā, sadarbojoties ar toreizējo Mālpils novada pašvaldību, vēlāk – Siguldas novada pašvaldību. Sākotnēji plenēru mērķis bija atbalstīt māksliniekus seniorus, taču kopš 2007. gada gan biedrības, gan plenēru darbībā iekļāvās arī jaunā paaudze.

Gadu gaitā plenēros piedalījušies daudzi pazīstami mākslinieki – Biruta Baumane, Daina Dagnija, Vilis Ozols, Georgs Barkāns, Pēteris Martinsons, Jānis Anmanis, Nikolajs Karagodins, brāļi Juris un Andrejs Ģērmaņi, Jānis Streičs un citi. Māksliniece Biruta Baumane dalījās savās sajūtās par plenēru: “Pēc ilgiem laikiem jūtos gandrīz kā bērnībā, atkal būdama laukos īstā vasarā. Divas pirmās dienas svētlaimē staigāju kā pa paradīzi... Vasaras smaržas ir tas, pēc kā es tik ļoti ilgojos.”

Plenēri vasarā un tajos radīto darbu izstādes rudenī nu jau ir Mālpils kultūras dzīves neatņemama sastāvdaļa. Vietas un cilvēku nozīmi akcentējis Jānis Streičs: “…mālpiliešiem vēlētos pateikt paldies un slavēt, ka ne jau bez viņu atbalsta te var pulcēties mākslinieki. Ka tas, kas šeit notiek, ir skaisti. Apkārt cilvēki ļoti atsaucīgi.”

Mālpils plenēri ir bijuši īpaši ar mākslas nozaru daudzveidību – glezniecība, grafika, tēlniecība, keramika, tekstilmāksla un darbs ar koku, tādējādi daļai mākslinieku kļūstot par savdabīgu tehnisko un stilistisko meklējumu laboratoriju.

Atskatoties uz Mālpils plenēru turpat divdesmit gadiem, saskatāma mērķtiecīgi īstenota ideja par paaudžu sinerģiju, kura iezīmē plenēra organizatoru, atbalstītāju un dalībnieku kopīgo nezūdošo rūpi par arvien jaunām mākslas izpausmes iespējām.

Ar 2023. gadu “Mākslinieku biedrība Sidegunde” plenēru organizēšanu nodevusi citās rokās, un tādējādi grāmata ir vēstījums par kādu noslēgtu posmu Mālpils plenēru vēsturē.

Grāmatu izdevusi biedrība “Sidegunde” ar Siguldas novada pašvaldības, nodibinājuma “Cilvēkiem”, Solvitas Strausas un Ilmāra Reinholda atbalstu, iespiesta SIA “Jelgavas tipogrāfija”.

Informāciju sagatavoja:
Mākslas vēsturniece
Edvarda Šmite