Siguldas novada pašvaldības Sociālais dienests turpina realizēt projektu „Motivācijas un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu attīstība Siguldas novadā” Nr.1DP/1.4.1.2.4./10/APIA/NVA/084.

Jūnijā noslēdzās viena no projekta aktivitātēm – trīs mēnešus ilgušais asistentu-pavadoņu un aukļu apmācību cikls. 19 dalībnieki (apmācības uzsāka 20 dalībnieki) divu mēnešu laikā apguva teorētiskās zināšanas par invaliditāti un tās veidiem, krīzi un tās pārvarēšanas resursiem, neatkarīgās dzīves konceptu, par bērniem ar invaliditāti, viņu vajadzībām un disciplinēšanas metodēm, ergonomikas pamatprincipiem, tehnisko palīglīdzekļu izmantošanu, par atbildību, konfidencialitāti un robežu ievērošanu. Invalīdu un viņu draugu apvienības „Apeirons” organizētais mācību process ietvēra lekcijas, diskusijas un praktiskas nodarbības.

Zināšanu aprobācijai un prasmju attīstīšanai, apmācītās personas vienu mēnesi izgāja praksi par auklēm un asistentiem-pavadoņiem projekta partnerorganizācijās – biedrībā „Aicinājums Tev” un „Cerību spārni”.

Pēc apmācību beigām konkursa kārtībā tika noskaidroti pretendenti uz piecām aukles darba vietām biedrībā „Cerību spārni” un piecām asistenta-pavadoņa darba vietām biedrībā „Aicinājums Tev”, kuras tika izveidotas projekta ietvaros. Siguldas novadā ir nepieciešamība pēc asistentiem-pavadoņiem un apmācītām auklēm, kas var palīdzēt cilvēkiem ar invaliditāti viņu ikdienā un var nodrošināt bērnu ar invaliditāti pieskatīšanas pakalpojumu. Aukles un asistenti-pavadoņi darbu uzsāka 2.jūlijā.

Sociālās rehabilitācijas programmas ieviešanas pilotprojekta ietvaros aukles pakalpojumus saņem 10 bērni līdz 10 gadu vecumam no daudzbērnu, nepilnām, maznodrošinātām, trūcīgām ģimenēm un ģimenēm, kurās ir bērns ar funkcionāliem traucējumiem. Aukles pienākumos ietilpst sniegt atbalstu bērnam nodarbību laikā, organizēt bērnu garīgo un fizisko attīstību veicinošas aktivitātes brīvajā laikā. Ģimenes, kuras saņēmušas aukles pakalpojumus var veltīt laiku sev nepieciešamu jautājumu kārtošanai. Aukļu pakalpojums mērķa grupai līdz šim Siguldas novadā nebija pieejams.

Asistentu-pavadoņu pakalpojumus saņem 10 personas ar funkcionāliem traucējumiem, kam noteikta invaliditāte. Asistenta-pavadoņa pienākumos ietilpst asistēšana nodarbību un dažādu aktivitāšu laikā, kā arī personai pārvietojoties ārpus mājas. Šo pakalpojumu saņēmušās personas veiksmīgāk varēs integrēties sabiedrībā.