Gaujas nacionālā parka jaunie reindžeri savā darbībā neapsīkst – gluži otrādi – līdz ar zināšanu pieaugumu pieaug arī viņu interese par norisēm dabā. Šoreiz jaunos dabas draugus pieredzējušie dabas pazinēji devās izglītot Gaujas senielejas Nurmižu gravu rezervāta malā.

Trīs aktivitātēm piesātinātu dienu garumā jaunieši devās uz Gaujas NP leknajām un daudzveidīgajām pļavām pētīt pļavas augus un netālu esošo mežu. Kopīgi ar Dabas aizsardzības pārvaldes botāniķi Ilzi Čakari tika iepazīti gan uz kokiem, gan uz augsnes augošie ķērpji un pat veidotas kolekcijas. Par pārsteigumu jauniešiem ķērpju sugas var būt tik daudz un dažādas! Arī gliemeži mēdz būt dažādu veidu – Gaujas NP sastopamas vairākas gliemežu sugas, kuras jaunieši mēģināja atpazīt. Taču karstās vasaras svelmes dēļ izdevās atrast vien dažas no tām.

Un, protams, kā gan savādāk – esot Gaujas senielejā nevar nerunāt par Gauju. Jaunajiem reindžeriem šoreiz bija iespēja arī uzzināt ko jaunu par Gaujā esošajām smiltīm, Gaujas krastiem un iemeslus, kāpēc šai upei nereti tiek piedēvēts visai negants raksturs. Esot pie upes piederas arī pamakšķerēt, ko jaunieši darīja, gatavojot makšķeres pēc sentēvu metodēm – saudzīgi izmantojot dabā pieejamos resursus.

Gauja nav iedomājama arī bez savām vecupēm. Tās ir dabas daudzveidības glabātājas, jo tajās sastopama ne viena vien reta auga suga, kā arī tās par savu mājvietu sauc tūkstošiem kukaiņu un daudzi jo daudzi putni. Arī jaunajiem reindžeriem šoreiz bija izdevība pētīt tuvumā esošās vecupes kā maz zināmākas dabas vērtības, ko tie ar entuziasmu arī darīja.

Jaunie reindžeri mācās darot – šoreiz kopīgi ar pieredzējušajiem Gaujas NP reindžeriem ierokot stabiņus vietās, kur neatļauti Nurmižu gravu rezervātā iebrauc automašīnas un kvadricikli, kā arī vācot apkārtnē esošajās pļavās atrastos atkritumus. Tāpat jaunieši darīja dažādus citus saimnieciskus darbiņus – vāca nopļauto zāli, cēla teltis, palīdzēja gatavot ēst u.c.

Jaunās reindžeres Līgas Valentinas komentārs par piedzīvoto: „Man ļoti patika šis pasākums. Tā deva iespēju, man kā pilsētniecei iepazīt dabu mums apkārt. Ļoti noderīgi dzīvei bija ķērpīšu iepazīšana ar Ilzes Čakares palīdzību. Tā es pirmo reizi iepazinu slaveno rakstu ķērpi – Graphis scripta. Kā arī gribētu pateikties Mārim Mitrevicam par iespēju iepazīt vecupes dabas pieskārienu, kas lika aizdomāties par to cik daudz lietu cilvēks aizskar dodoties dabā...”.

Piedzīvojumiem bagātās dienas aizritējušas nemanot, taču atmiņā jaunajiem reindžeriem noteikti paliks daudzās vērtīgās iegūtās zināšanas un mācības, kā arī patīkami kopā pavadītie mirkļi dabā.

 

 
Informāciju sagatavoja
Rita Jakovļeva
Dabas aizsardzības pārvaldes
sabiedrisko attiecību speciāliste