Lai vienotos par kopīgu virzību un stratēģiju zaļā publiskā iepirkuma īstenošanā bioreģionā, 3. decembrī Siguldā aizvadīta bioreģiona partneru tikšanās. Sanāksmē piedalījās pārstāvji no Cēsu, Saulkrastu, Siguldas, Valmieras novada pašvaldības, Jauno Līderu vidusskolas, Vidzemes plānošanas reģiona, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra, Agroresursu un ekonomikas institūta, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas, kooperatīvās sabiedrības “Ekoloģisks.lv”. Pēc memoranda parakstīšanas 2023. gadā bioreģionā esošās pašvaldības uzsākušas kopīgu sadarbību memorandā iestrādāto rīcības virzienu īstenošanā. Tikšanās laikā īpaša uzmanība tika pievērsta veselīga dzīvesveida un bioloģiskās pārtikas patēriņa veicināšanai reģionā, īpaši koncentrējoties uz bioloģiskās pārtikas palielināšanu izglītības iestādēs. Diskusijās tika akcentēta arī ciešākas sadarbības nozīme ar vietējiem lauksaimniekiem un uzņēmējiem, lai veicinātu īsās pārtikas ķēdes izveidi un aprites ekonomikā balstītu uzņēmējdarbību.
“Mēs priecājamies un lepojamies būt daļa no bioreģiona, redzot tajā milzīgu potenciālu attīstīt memorandā iekļautos priekšnoteikumus ilgtspējīgai nākotnei. Prieks redzēt, ka visi esam gatavi cieši sadarboties, lai veicinātu bioreģiona izaugsmi un stiprinātu zaļo iniciatīvu ieviešanu. Šādas tikšanās ir lieliska iespēja dalīties ar labajiem piemēriem, mācīties no citu pieredzes un vienlaikus iezīmēt skaidru vīziju nākotnei. Lepojamies ar Siguldas novadā paveikto, tostarp zaļajiem publiskajiem iepirkumiem novada izglītības iestādēm. Kā apliecinājums tam ir šoruden noslēgtais zaļais publiskais ēdināšanas iepirkums, kas jau nes pozitīvus rezultātus. Balstoties uz šodienas pieredzi, turpināsim attīstīt un pilnveidot zaļos publiskos iepirkumus,” norāda Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Kristaps Zaļais.
Tikšanās sākumā dalībniekiem bija iespēja viesoties arī kooperatīva “Ekoloģisks.lv” noliktavu telpās un izzināt kooperatīva sadarbību ar lauksamniekiem, zemniekiem, kā arī pašvaldību un ēdināšanas uzņēmumsiem zaļā publiskā iepirkuma kontekstā. Kooperatīva vadītājs Raitis Rodiņš pastāstīja, kā ar kooperatīva iesaisti tiek atbalstīti vietējie lauksaimnieki un zemnieku saimniecības, kas ražo bioloģisku produkciju. Tāpat sanāksmes dalībnieki uzzināja, kā praksē tiek veicināta vietējā ekonomika. Pateicoties zaļajam publiskajam iepirkumam, vietējiem zemniekiem, lauksaimniekiem ir iespēja atrast stabilu realizāciju savai saražotajai produkcijai. Tāpat R. Rodiņš apstiprināja, ka izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Siguldas novada pašvaldību, ēdināšanas uzņēmumiem, kas nodrošina ēdināšanas pakalpojumu Siguldas novada skolās, kā arī zemniekiem un lauksaimniekiem. Šobrīd kooperatīva noliktavā Ausekļa ielā 7A, Siguldā, tiek uzglabāti bioloģiski audzētie dārzeņi un produktu izstrādājumi; nākotnē plānots izveidot arī veikaliņu, kur iedzīvotāji varēs iegādāties bioloģiskus produktus.
Dienas turpinājumā Siguldas Jaunajā pilī Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Kristaps Zaļais iepazīstināja ar Siguldas novada pieredzi zaļā publiskā iepirkuma īstenošanā, atgādinot, ka sākotnēji tas bija kā pilotprojekts Laurenču sākumskolā, bet vēlāk pārnests uz vairākām citām Siguldas novada izglītības iestādēm. Patlaban tajās izglītības iestādēs, kurās bija noslēdzies ēdināšanas iepirkums, noslēgts jauns iepirkums, iekļaujot zaļā publiskā iepirkuma principus. Mērķis – pakāpeniski ieviest zaļā iepirkuma prasības visās pašvaldības izglītības iestādēs.
Ar savu pieredzi līdzšinējo publisko ēdināšanas iepirkumu īstenošanā dalījās arī citi klātesošie dalībnieki – Valmieras, Saulkrastu un Cēsu novads. Cēsu novada pašvaldības pārstāve Lāsma Ozola atgādināja dalībniekiem par pavasarī īstenotajām koprades darbnīcām projekta “We make transition!” ietvaros. Darbnīcu laikā viens no veicamajiem uzdevumiem bija izstrādāt bioreģiona pārtikas sistēmas vīziju. Tajā iekļauti tādi būtiski punkti kā veselīgas publiskās maltītes nodrošināšana, balstoties uz sezonāli pieejamiem vietējiem bioloģiskajiem produktiem; pārtikas atkritumu samazināšana; sakņu dārzu attīstīšana izglītības iestāžu teritorijās; bioloģiski sertificēta publiskā ēdināšana skolās, restorānos, kafejnīcās.
Rezumējot sanāksmē pārrunāto, dalībnieki bija vienisprātis, ka nepieciešams apvienot spēkus un ciešāk sadarboties, lai kopīgi risinātu izaicinājumus, veicinot vietējās bioloģiskās pārtikas nodrošināšanu skolās. Diskusiju rezultātā tika uzsvērta nepieciešamība pēc vadlīnijām un vienotiem standartiem, lai bioloģiskās pārtikas ražotājiem būtu vieglāk izprast nepieciešamās prasības, prognozēt projekta apjomus un pielāgoties pašvaldību vajadzībām. Šāda pieeja ļautu ne tikai efektīvāk ieviest zaļos publiskos iepirkumus, bet arī veicinātu ilgtspējīgu lauksaimniecību un stiprinātu vietējo uzņēmēju konkurētspēju.
Tikšanās noslēgumā dalībnieki vienojās ciešā sadarbībā strādāt pie šādiem mērķiem: paraugnolikuma izstrādes, datu ievākšanas par bioloģiskās pārtikas produktu apjomiem bioreģionā, lauksaimniecības kooperāciju veicināšanas, pārtikas atkritumu samazināšanas politikas, daudzveidīgas ēdienkartes izstrādes. Paralēli zaļā publiskā iepirkuma izvirzītajiem mērķiem patlaban norit darbs pie bioreģiona tīmekļa vietnes izstrādes; plānots, ka tā iedzīvotājiem būs pieejama 2025. gadā.
Warning: Undefined array key "cookies_done" in /var/www/vhosts/sigulda.lv/httpdocs/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 4
NULL
Warning: Undefined array key "cookies_all" in /var/www/vhosts/sigulda.lv/httpdocs/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 5
NULL