Aizvadītā nedēļā, 16.martā tika apstiprināts Siguldas novada 2007.gada Publiskais gada pārskats – visaptverošs dokuments par novada attīstības tendencēm, paveikto infrastruktūras uzlabošanā, sociālo un ekonomisko situāciju, budžeta rādītājiem, kā arī citu iedzīvotāju labklājībai un novada attīstībai nozīmīgu informāciju. Gada pārskata prezentācijas pasākumā piedalījās Siguldas novada domes deputāti, pašvaldības iestāžu vadītāji un pārvaldes darbinieki. Uz pasākumu tika aicināti arī Siguldas novada iedzīvotāji.

„Gada pārskats sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par Siguldas novada attīstību sociālajā un ekonomiskajā jomā, pašvaldības līdzekļiem, saistībām un saimnieciskās darbības rezultātiem pagājušajā gadā,” klātesošos uzrunāja Siguldas novada domes priekšsēdētājs Tālis Puķītis.


Siguldas novada attīstība 2007. gadā infrastruktūras, izglītības, kultūras un uzņēmējdarbības jomās, kuras virzītas uz novada ilgtspējīgu attīstību un iedzīvotāju labklājības līmeņa paaugstināšanos, notiek strauji - 2007.gads Siguldas novada vēsturei un attīstībai bijis nozīmīgs.

Pieaug iedzīvotāju skaits un budžets

 Pēdējos trīs gados strauji pieaug Siguldas novada pašvaldības budžets. Būtiski palielinājies arī iedzīvotāju skaits, līdz ar to arī pieaugusi pašvaldības atbildība un rūpes dažādās jomās – aktuāla kļūst jaunu izglītības iestāžu būvniecība, infrastruktūras attīstība plašākā teritorijā, kā arī vēršot pastiprinātu uzmanību uz sabiedrisko kārtību novadā.

Siguldas novadā reģistrēti gandrīz 15 tūkstoši iedzīvotāju, lielākā daļa - gandrīz 10 tūkstoši no tiem ir cilvēki darbspējas vecumā. Iedzīvotāju skaits palielinās ne tikai migrācijas rezultātā, bet arī dzimstībai pārsniedzot mirstību. 2007.gadā piedzimis par 50 bērniem vairāk nekā reģistrēts aizsaulē aizgājušo skaits.

 Pašvaldības 2007. gada budžets veiksmīgi izpildīts visās sadaļās – gan ieņēmumos, gan izdevumos. 2007.gadā ieņēmumi sasnieguši 9 393 427 latus – par 30,2% vairāk nekā 2006. gadā. Pagājušā gadā novada budžeta ieņēmumu sadaļa papildinājusies par 642 473 latiem no iedzīvotāju ienākuma nodokļa – tas sniedzis iespēju novada attīstībā ieguldīt būtiski vairāk līdzekļu. Tā kā pašvaldības budžeta ieņēmumu lielāko daļu sastāda iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tas nepārprotami liecina par iedzīvotāju dzīves līmeņa paaugstināšanos. 2007.gadā ap 800 pašvaldībā nodarbinātajiem vidējā darba samaksa sasniegusi 450 latus mēnesī, tomēr pakalpojumu cenu pieaugums, energoresursu sadārdzināšanās veicinājusi inflācijas palielināšanos, kas jūtama arī novada nekustamā īpašuma tirgū. Šie faktori jau nākošajos gados var samazināt Siguldas novada pašvaldības budžeta pieauguma tempus, tādēļ, iespējams, nākotnē nāksies samazināt investīciju pieaugumu novada infrastruktūrā un būs rūpīgi jāizvērtē kredītu saņemšanas un atmaksas iespējas.

Siguldas novada pašvaldības aizņēmumi 2007. gadā veidoja ap 1,7 miljoniem latu. Aizņēmumi izlietoti vairākos nozīmīgos infrastruktūras un attīstības projektos - novada ceļu remontos, Svētku laukuma ierīkošanai, Siguldas kapličas būvniecībai, ūdenssaimniecības attīstībai, novada pirmsskolas izglītības iestāžu teritoriju labiekārtošanai un Jūdažu sabiedriskā centra būvniecībai. 2007.gadā uzsākti vairāki nozīmīgi Eiropas Savienības atbalstu guvuši projekti – atkritumu izgāztuves „Silzemnieki” rekultivācija vairāk nekā 271 tūkstoša latu apmērā, kā arī projekts „Hanseatica”, kura norisei 2007. gadā izlietoti gandrīz 23 tūkstoši latu. Būtiskas bija pašvaldības iemaksas Finanšu izlīdzināšanas fondā, tās sasniegušas 883 255 latus – pat par 56,5% vairāk nekā 2006. gadā.

Prioritātes – izglītība un kultūra

 Izglītība un kultūra ir nozīmīgas jomas Siguldas novadā – to attīstīšana un uzturēšana veido vairāk nekā 50 procentus pašvaldības budžeta izdevumu. Piemēram, pirmsskolas izglītības iestāžu darbības nodrošināšanai tiek tērēts 85 – 90% no kopējām izmaksām, vecāku maksājumi sedz 10-15% izdevumu. Tiek uzturētas četras pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes, 7 vispārizglītojošās skolas un 4 profesionālās izglītības iestādes. 

Izglītības un kultūras komitejas 2007.gadā izsludinātajā atklātajā projektu konkursā tika iesniegti 68 projekti – pašvaldība ar 25 000 latu finansējumu atbalstīja 38 siguldiešu, novada iestāžu un nevalstisko organizāciju iesniegtos projektus izglītības un kultūras jomā. 2007. gadā veikti plaši remontdarbi izglītības, interešu izglītības un pirmskolas izglītības iestādēs, bet mazie siguldieši un viņu vecāki atzinīgi novērtējuši gan pirmsskolas izglītības iestāžu rotaļu laukumos veiktos uzlabojumus, gan Raiņa parkā veiktos labiekārtošanas darbus.

2007. gada augustā, pamatojoties uz Siguldas mūra pils celtniecību, siguldieši svinēja Siguldas 800gadi. Gatavošanās svētkiem, siguldiešu ieinteresētība un krāšņie svinību pasākumi pierādīja pašvaldības darbinieku un novadnieku spējas veiksmīgi realizēt vērienīgus projektus. Svētkus apmeklēja ap 130 tūkstošiem Latvijas un ārvalstu viesu, kuri iepazina novadu, tā kultūru un tradīcijas. Siguldas 800gades svinības bija lielākais kultūras notikums Latvijā 2007 gadā.

Ieskicētas turpmākās novada attīstības tendences

2007. gadā pašvaldība apstiprināja Siguldas novada Attīstības programmu, kura nosaka turpmākās novada attīstības vīzijas un principus, par prioritātēm izvirzot kultūru, izglītību, sportu un tūrismu. 2008. gadā plānots apstiprināt Siguldas novada Teritorijas plānojumu, kas novada investoriem sniegs skaidru priekšstatu par iespējām novadā ieguldīt investīcijas un attīstīt uzņēmējdarbību. Būtiski ir tas, ka Teritorijas plānojums vienkāršos būvniecības dokumentācijas sagatavošanu un palielinās uzņēmēju uzticību un vēlmi sadarboties ar pašvaldību. Siguldas novada uzņēmēju uzdrīkstēšanās sniegt atbalstu Siguldas 800gades svinībām un citiem projektiem, apliecina investoru ticību novada turpmākai attīstībai.

Kā vienu no draudiem pašvaldības sekmīgai attīstībai gada pārskata prezentācijā domes priekšsēdētājs Tālis Puķītis minēja paredzamo pašvaldību reformu. “Ja to neatbalsta visas novadu projektā paredzētās pašvaldības, tas nesekmēs novada attīstībai nepieciešamu lēmumu pieņemšanu. Tika aizvadīti 2 gadi līdz darbu uzsāka spēcīga novada pārvalde. Šobrīd novada pārvaldē strādā daudz profesionāli un kvalificēti darbinieki, kuri var sekmēt novada attīstību un piesaistīt attīstībai nepieciešamos līdzekļus. Pašvaldību reformas laikā svarīgi ir saglabāt pārvaldes kodolu,” skaidroja T.Puķītis. Ministru Kabineta noteikumi paredz izveidot novadu, kurā iekļautos Siguldas novads, Allažu pagasts, Inčukalna novads un Vangažu pilsēta. Plānotā novada pašvaldības, izņemot Vangažu pilsētu šādu novada izveidi neatbalsta. Arī plānotā rajonu reorganizācija var radīt nopietnas problēmas tām pašvaldībām, kurām būs jāpārņem tie īpašumi, kuri pašlaik tiek finansēti no rajona budžeta.

 Siguldas novads ar izdevīgo ģeogrāfisko novietojumu, sakārtoto infrastruktūru un vidi, ir pievilcīga dzīvesvieta. Labas satiksmes iespējas ar citām pilsētām, iespēja atrast darbu, iegūt labu izglītību, nodarboties ar sportu un baudīt kvalitatīvus kultūras pasākumus ir nozīmīgs priekšnosacījums iedzīvotāju interesei par novadu. Pieaugot iedzīvotāju skaitam, arvien nepieciešamāka ir jaunu pirmsskolas izglītības iestāžu būvniecība un jaunu, atbilstošu telpu piemeklēšana 3.pamatskolai. 2007. gadā uzsākta Siguldas kultūras centra projektēšana. Realizējot šos projektus Siguldas novads kļūs par vienu no konkurētspējīgākajām pašvaldībām Latvijā.