Aizvadītajā sestdienā Krimuldas Tautas namā sirsnīgā gaisotnē atklāta radošo darbu izstāde “Jostiņsegu raksti – tradīcijas un jaunrade”, kā arī pirmo reizi plašākai publikai demonstrēta videofilma “Jostiņsegas”.

Radošo darbu izstāde ir noslēgums projektam “Tā top jostiņsega”, kas aizsākās pērnā gada nogalē un šī gada sākumā ar tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) “Krimulda” vadītājas Lailas Šteinbergas lekcijām, kam sekoja praktiskie darbi stellēs akcijas “Satiec savu meistaru” ietvaros. Semināru materiāls, kā arī praktiskās nodarbības aušanā tika dokumentētas videoierakstā un izveidota videofilma “Jostiņsegas”. Tās autori ir radošais tandēms Liene un Mārtiņš Klišāni. Videofilma savu pirmizrādi piedzīvoja izstādes “Jostiņsegu raksti – tradīcijas un jaunrade” atklāšanā.

Izstādes atklāšanas dalībnieki baudīja 29 audēju radošos darbus jostiņsegu tehnikā no TLMS “Krimulda”, Lēdurgas studijas “Aģe”, Rīgas TLMS ”Austra”, Saulkrastu audēju kopas “Kodaļa”, Limbažu biedrības “9 arodi”, Mālpils TLMS “Urga”, TLMS “Smiltene”, Dobeles TLMS “Avots”, TLMS “Auce”. Darbi pārsteidza ar savu izdomu, krāsainību, dažādo pielietojumu. Izstādē apskatāmas gan segas, gan spilveni, gan somiņas, gan sienas un galda dekori. TLMS “Krimulda “vadītāja Laila Šteinberga uzsvēra, ka tāds arī bija mērķis – jostiņsegu aušanas tehniku pielietot ne tikai segās, bet arī dažādos mazāka izmēra darbos, spēlēties ar krāsām, ornamentu joslām, radīt dizaina darbus, kas veiksmīgi papildina gan mūsdienu telpu interjeru, gan ir daļa no stilīga apģērba. Krāsu iedvesma rasta apkārtējā dabā un atspoguļota arī fotogrāfijās, kas papildina izstādi.

Visbiežāk lietota Vidzemes svītroto jeb šatiera segu kompozīcija, kur krāsu toņi kārtojas smalkās pārejās no gaišāka uz tumšāku vai otrādi, veidojot raportus jeb raksta daļas, kas simetriski atkārtojas. Aušanas procesā pielietota rakstainā audu ripsa tehnika 8 nīšu kārtās, prasmīgi veidojot dažādus rakstus un ornamentus, kas vienlīdz labi izskatās no auduma abām pusēm un atbilst Aulejas tipa jostu aušanas principam.

2022.gada nogalē Jostiņsegu aušana Siguldas novadā rakstainā audu ripsa tehnikā iekļauta Nacionālajā Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā. Plašāka informācija pieejama šeit.

Informāciju sagatavoja:
Siguldas novada Kultūras un tūrisma centra kultūrvides mantojuma speciāliste
Līvija Gridjuško