Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā statistika liecina, ka 2023. gadā Siguldas novadā reģistrēti 85 ugunsgrēki. Pērn novadā ugunsnelaimē gājis bojā viens cilvēks, bet cietuši – pieci.

Analizējot VUGD statistiku par ugunsgrēkiem dzīvojamās ēkās, var secināt, ka aptuveni puse ugunsgrēkos bojāgājušo miruši nevis no fiziskiem apdegumiem, bet gan no saindēšanās ar toksiskiem produktiem, kas rodas, sadegot mājoklī esošajiem sadzīves priekšmetiem un mēbelēm. Pie tam lielākā daļa bojāgājušo nosmakuši dūmos vai sadeguši atrodoties savās guļamistabās.

Praktiskais risinājums, kā samazināt šāda veida bojāgājušo skaitu, ir dzīvojamo telpu aprīkošana ar tehniskām iekārtām, kas brīdinātu cilvēkus par izcēlušos ugunsnelaimi, tādējādi ļautu tiem paspēt pamest degošās telpas un savlaicīgi izsaukt palīdzību. Visefektīvākais tehniskais risinājums cilvēku brīdināšanai par ugunsgrēku ir dzīvoklī ierīkoti ugunsgrēka autonomie dūmu detektori, kas reaģē uz dūmiem. Savukārt ugunsdzēsības aparāts privātmājā noderēs neliela ugunsgrēka dzēšanai tā aizdegšanās sākuma stadijā. Jāatceras, ka ugunsdzēsības aparātu drīkst izmantot tikai tad, ja dzēšana nedara draudus veselībai un dzīvībai. Ja notikusi ugunsnelaime, nepieciešams izvērtēt situāciju, neapdraudot sevi, nekavējoties zvanīt uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 un izsaukt ugunsdzēsējus glābējus.

 

Infografika par dūmu detektoriem

Infografika par ugunsdzēsības aparātiem

 

Foto: Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests